Trądzik różowaty - charakterystyka, przyczyny, leczenie, powikłania
Trądzik różyczkowaty stanowi przewlekłe, zapalne schorzenie skóry twarzy, które najczęściej występuje na nosie, ale może także pojawić się na brodzie i uszach. Jego przyczyny nie są do końca poznane. Głównym objawem jest rumień i krosty. Wyjaśnimy na czym polega leczenie trądziku różowatego. Doradzamy, jak leczyć trądzik różyczkowaty domowymi sposobami i jak dbać o zmienioną skórę.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kosmetyce i pięknie.
Trądzik różowaty - objawy, przyczyny, leczenie
Czym jest trądzik różowaty i jakie są jego objawy
Co zrobić, jeśli twój nos pokrywa nieestetyczny rumień? Rumień na twarzy, któremu towarzyszą krosty lub naczynkowe pajączki, stanowi duży problem estetyczny. Zmiany te są bardzo szpecące i stygmatyzujące, szczególnie że kojarzą się z nieodpowiednią higieną i alkoholizmem. Choroba ta może wywołać również trwałe i szpecące zgrubienia i guzy na twarzy. Zmiany tego rodzaju mogą oznaczać trądzik różowaty, który wymaga leczenia dermatologicznego i .
Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) jest przewlekłą chorobą skóry. Występuje na twarzy i objawia się w postaci rumienia. Pierwsze objawy pojawiają się na nosie. Następnie objawy rozszerzają się na pozostałe części twarzy i występują na brodzie, czole i uszach.
Schorzenie to dotyka około 10% populacji. Pierwsze objawy w postaci zaczerwienienia najczęściej pojawia się w wieku 35 - 50 lat. Występuje bez względu na płeć, choć częściej dotyka kobiety.
Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, której nie można całkowicie wyleczyć. Dlatego też leczenie ma na celu zahamowanie powstawania nowych zmian i rozszerzania się choroby, jak również zminimalizowania szpecących zmian na skórze, jak rumień, pajączki czy też brzydkie zgrubienia skóry.
Przyczyny trądziku różowatego
Przyczyny tej choroby nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że występuje współdziałanie wilu czynników środowiskowych, hormonalnych i psychogennych.
Czynniki, które mogą sprzyjać występowaniu trądziku różowatego:
- stres,
- palenie papierosów i picie alkoholu,
- czynniki środowiskowe, takie jak nasłonecznienie skóry, mróz, zmiany temperatury oraz działanie wysokiej temperatury na skórę,
- przebywanie długo w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- tłusta i mocno przetworzona dieta,
- korzystanie z sauny i basenu z chlorowaną wodą,
- kosmetyki podrażniające skórę,
- zakażenie nużeńcem ludzkim,
- częsty kontakt z chlorowaną i twardą wodą,
- dieta bogata w kapsaicynę, histaminę i tyraminę,
- dieta zawierająca gorące, tłuste, pikantne potrawy,
- kosmetyki zawierające aceton, alkohol denaturowany, mentol, silne środki spieniające i zapachowe,
- leki rozszerzające naczynia krwionośne, glikokortykosteroidy i statyny,
- przyjmowanie dużych dawek witamin B6, B12, PP.
Jak wygląda trądzik różowaty
Trądzik różyczkowaty obejmuje najczęściej nos i policzki. Może również rozszerzyć się na brodzie i czole. Pierwsze objawy występują w postaci napadowego rumienia, który się z czasem utrwala. W kolejnym etapie pojawiają się pajączki naczyniowe. W zaawansowanym stadium pojawia się stan zapalny w postaci krost i grudek, którym może towarzyszyć świąd oraz pieczenie i szczypanie skóry. Skóra jest wysuszona i obrzęknięta. W niektórych przypadkach dochodzi do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych.
Typowe objawy trądzika różowatego:
- rumień,
- pajączki naczyniowe,
- grudki i krosty.
Trądzik różyczkowaty występuje w kilku postaciach różniących się objawami. Niekiedy rumień na nosie połączony jest z występowaniem krost. W innej postaci rumieniowi towarzyszą pajączki. Istnieje również postać trądzika, w której dominują zmiany przerostowe ze zgrubieniem skóry i guzami. Natomiast postać ziarnikowata może spowodować powstanie na twarzy twardych grudek i zbliznowaceń.
Trądzik różowaty może zaatakować również oczy. Objawia się to nawracającymi schorzeniami oczu, jak jęczmienie, gradówki, stany zapalne z pieczeniem i łzawieniem oczu.
Objawy i leczenie trądzika różowatego u dziecka
Trądzik różowaty występuje najczęściej u dorosłych między 25 a 50 rokiem życia. Nigdy jednak nie występuje przed okresem dojrzewania. Diagnozowanie trądzika różowatego u dzieci jest trudne, z uwagi na brak kryteriów. Jeśli zauważymy rumień na twarzy u dziecka, nie oznacza to trądzika różowatego. Należy udać się do lekarza i uzyskać dokładną diagnozę.
U dzieci trądzik różowaty nie występuje lub pojawia się bardzo rzadko. Może się ujawnić u dzieci obojga płci, w wieku 4 - 5 lat. Stosuje się leczenie miejscowe maściami z metronidazolem. W ciężkich przypadkach stosuje się leczenie lekkimi antybiotykami doustnymi.
Leczenie trądzika różowatego
Jak wygląda leczenie trądzika różowatego
Leczenie trądzika różowatego stosuje lekarz dermatolog. Najczęściej zaleca on leczenie miejscowe maściami antybiotykowymi i żelami z metronidazolem. Stosuje się również kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu lub sulfacetamid sodowy. W przypadku silnych zmian wprowadza się leczenie ogólne przy pomocy antybiotyków.
Metod leczenia trądzika różowatego jest bardzo dużo. Pomocne mogą być również zabiegi laserowe lub fizykoterapeutyczne np. jonoforeza. Korzystne może być stosowanie krioterapii, która zamyka naczynia krwionośne.
Leczenie trądzika różowatego wymaga również poprawy diety. Warto stosować zdrową, zbilansowaną dietę z przewagą warzyw i owoców. Należy unikać produktów mocno przetworzonych, zawierających konserwanty i sztuczne dodatki.
Jeśli cierpimy na trądzik różowaty, warto wykluczyć z diety takie potrawy jak:
- napoje i potrawy bardzo gorące,
- produkty bogate w tyraminę, histaminę,
- sery pleśniowe,
- ostre przyprawy,
- tłuste ryby morskie,
- czekolada,
- czerwone wino,
- alkohol wysokoprocentowy,
- kakao,
- bakłażany,
- cytrusy,
- figi,
- śliwki,
- banany,
- rośliny strączkowe,
- nabiał.
Należy jednak pamiętać, że trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną. Jednak wczesne wykrycie, odpowiednia dbałość o skórę, prawidłowa dieta i zabiegi pomogą poprawić stan skóry. W niektórych przypadkach szpecących przerostów skóry stosuje się zabiegi chirurgiczne.
Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym
Szczególnie ważna jest pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym. Należy stosować kosmetyki do cery naczynkowej i wrażliwej, które delikatnie nakładamy na nos i okolice. Skóra z trądzikiem różowatym ma tendencje do przesuszania się, dlatego też warto stosować kremy nawilżające, które mają za zadanie odbudowę bariery lipidowej. Latem bardzo ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Najlepsze są filtry UV SPF50+, jak również posiadające ochronę przed promieniowaniem UVA PA+++ lub PA++++. Ponadto dwa razy w tygodniu wykonujemy delikatny peeling.
Warto stosować kosmetyki, które zawierają składniki przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwobrzękowe, uelastyczniające skórę, stymulujące produkcję kolagenu. Kosmetyki powinny zawierać takie składniki jak:
- witamina C i K,
- pantenol,
- rutyna,
- alantoina,
- niacynamid.
Warto szukać kosmetyków, które zawierają olej ze słodkich migdałów i olej różany. Przy trądziku różowatym pomocne będą wyciągi roślinne z takich ziół jak:
- kasztanowiec,
- oczar wirginijski,
- krwawnik,
- wąkrotka azjatycka,
- ruszczyk kolczasty,
- fiołek trójbarwny,
- zielona herbata.
Jak leczyć trądzik różowaty domowymi sposobami
Należy pamiętać, że trądziku różowatego nie można wyleczyć. Możemy jedynie łagodzić jego obiajwy oraz doraźnie poprawiać stan skóry i niwelować nieestetyczne zaczerwienienie. Domowe sposoby nie wyleczą trądziku. Mogą jednak znacznie poprawić stan skóry. Warto jednak wiedzieć, że domowe sposoby są skuteczne tylko na początkowym etapie wystąpienia choroby. Stosujemy je kiedy pojawia się nawracający rumień. W momencie, gdy pojawią się zmiany ropne, domowe sposoby nie dadzą sobie z nimi rady.
Najlepsze domowe sposoby na trądzik różowaty:
- zioła,
- zielona herbata,
- właściwa dieta,
- picie co najmniej 2 litrów wody dziennie,
- maseczka z płatków owsianych i spożywanie płatków owsianych,
- ochrona przed słońcem,
- staranna pielęgnacja skóry i stosowanie kosmetyków wspomagających leczenie,
- delikatne osuszanie skóry bez mocnego pocierania.
Dobrze działają różnego rodzaju zioła w postaci naparów do picia oraz jako składnik domowych kosmetyków.
Zioła na trądzik różowaty:
- rumianek,
- rdest ptasi,
- jeżówka wąskolistna,
- zielona herbata,
- złocień,
- kopytnik,
- arnika górska.
Zmagając się z trądzikiem różowatym warto pić zieloną herbatę, która ma silne właściwości antyoksydacyjne. Ponadto poprawia stan skóry, oczyszcza ją, niweluje przebarwienia, wyrównuje koloryt.
Przy trądziku różowatym ważne jest unikanie basenu, sauny, papierosów i alkoholu, jak również kofeiny i czekolady.