Długi dzień w pracy potrafi dać w kość. Wszyscy indywidualnie dostosowujemy metodę odpoczynku. Często pada na mebel, który rozumie nasze potrzeby. Fotel, bo o nim mowa stanowi bezpieczną przystań lub oazę, w której, choć na chwilę możemy zapomnieć o troskach i zmęczeniu. Dodatkowo nasze ciało zapada się w wygodne siedzisko i oparcie, które dostosowują się do naszej sylwetki. W ten sposób podparte mięśnie rozluźniają się, co sprzyja pogłębieniu relaksu, a od tego tylko krótka chwila dzieli nas od drzemki. Czasami tak trzeba.

Duże i małe piękno

Ekskluzywne fotele wypoczynkowe łączą w sobie wygodę i styl. Projekty różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także gabarytami. Znajdziemy więc modele rozłożyste i głębokie, które idealnie nadają się do odpoczynku po pracy, ale także bardziej filigranowe znane z pokojów hotelowych. Jeśli znamy przeznaczenie naszego siedziska, to możemy skupić się na wyglądzie, kolorystyce i zastosowanych materiałach. Wszystkie te elementy wliczając w to rozmiar, mają znaczenie dla naszej wygody i wystroju wnętrza, które zdobią. Producenci dostarczają wiele różnorodnych kompozycji. Znajdziemy więc modele stonowane, które łatwo wkomponować w większość wnętrz i warianty niestandardowe podkreślające nasz charakter lub temperament. Jedynym ograniczeniem przy wyborze jest tak naprawdę nasza wyobraźnia.

Wygodne jak uszaki

Uszaki to popularne fotele, których historia rozpoczęła się u schyłku renesansowej Anglii. XVII wieczne otulone mgłą kamienice były miejscami, gdzie hulały przeciągi. Problem doskwierał szczególnie paniom, których wówczas głównym odzieniem były suknie. Górna część ciała była bardziej odsłonięta, co narażało arystokratki na nieprzyjemne uderzenia chłodu. Ówcześni projektanci stanęli na wysokości zadania i stworzyli uszaki. Zabudowane podłokietniki chroniły biodra i nogi, a także były wygodnym podparciem. Z kolei oparcie było na tyle rozbudowane, że zabezpieczało głowę i ramiona przed podmuchami wiatru. Stąd ich angielska nazwa „windback chair”. Współczesna idea tej koncepcji została utrzymana, choć dzisiaj dominującą potrzebą nie jest ochrona przed przeciągami, a po prostu komfort użytkowania.

Historia pewnego jajka

Znawcy stylu i dekoratorzy wnętrz z pewnością znają takie osobistości jak Arne Jacobsen i Tom Dixon. W XX w. pierwszy z nich stworzył kultowy uszak powszechnie znany jako jajko, czyli Egg. Ten drugi zaprojektował równie rozpoznawalny model fotela nazywany Wingback Chair Toma Dixona. Obie kompozycje na stałe zapisały się w naszej historii. Jednak wersji uszaków jest znacznie więcej. Projektanci tworzą niesamowite kompozycje nawiązujące stylem do czasów Ludwika XVI, ale także warianty futurystyczne, przypominające kapsuły lub statki kosmiczne. Odpowiednio dopasowane kolory, a także materiały połączone w spójną całość tworzą ekskluzywne i oryginalne kompozycje. Mając taki wybór, z pewnością znajdziemy taki fotel, który będzie rozpieszczał nasze zmysły.

Ekskluzywne fotele wypoczynkowe mają bogatą historię. Spotkać je można było w królewskich i arystokratycznych komnatach, w towarzystwie cesarzy i królów, ale także przy historycznych wydarzeniach. Dzisiaj to meble, które kochamy za wygodę i styl. Jaki więc wybrać fotel wypoczynkowy? Taki, który zadba o nasze potrzeby zarówno w te przyjemne, jak i trudne dni. Warto więc zatroszczyć się o swój bezpieczny azyl. Zasługujesz na to.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej