Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu w mieście, w domu na przedmieściach, czy w domku w lesie, z pewnością cenisz sobie od czasu do czasu odrobinę prywatności. Najskuteczniejszym sposobem na zatrzymanie wścibskich oczu – albo po prostu wpadającego do domu światła – są rolety, plisy i żaluzje, o wiele lepiej zasłaniające okna niż zasłony i nie ingerujące tak w wystrój wnętrza jak kurtyny. Prezentujemy rodzaje rolet i pomagamy w wyborze odpowiedniego rozwiązania dla Ciebie.

Żaluzje a rolety - czym się różnią?

Decydując się na wybór osłony okiennej przede wszystkim należy dokonać wyboru między żaluzją a roletą/plisą. Zgodnie z powszechnie przyjętą definicją, żaluzja składa się z kilku połączonych ze sobą kawałków materiału (listw - np. z drewna, aluminium), natomiast roleta stanowi jeden element (choć w przypadku rolet dzień-noc tę definicję należy nieco naciągnąć). Przy wyborze ważne jest to, jakie funkcje ma pełnić dana osłona. Pamiętaj, że żaluzja czy roleta ma nie tylko dawać Ci prywatność we własnym domu i chronić przed słońcem, ale też przed nadmiernym przegrzewaniem się mieszkania oraz - czasami - nadmiernym hałasem. W tym ostatnim przypadku najlepiej sprawdzą się ciężkie żaluzje aluminiowe, natomiast przed słońcem i idącym za tym przegrzewaniem się mieszkania ochronią Cię szczególnie dobrze rolety typu blackout.

Rodzaje rolet

Drewniane żaluzje weneckie

Wbrew nazwie uważa się, że żaluzje weneckie pochodzą z Persji, a nie z Wenecji. Zostały sprowadzone na zachód do Europy w XVIII wieku i szybko stały się jednym z najpopularniejszych rodzajów okiennych zasłon – i nadal są niezwykle popularne. Żaluzje weneckie to seria ułożonych jedna na drugiej poziomych listew o grubości ok. 5 cm, które są połączone sznurkami lub paskami materiału. Aby wyregulować żaluzje, pociągasz za sznurki: listwy można obrócić lub złączyć je i podnieść do góry. Żaluzje weneckie mogą być wykonane z różnych materiałów, często są wykonane z drewna. Żaluzje weneckie najlepiej wyglądają na wąskich oknach i są zwykle używane w sypialniach, kuchniach i domowych biurach.

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe są bardzo podobne do żaluzji weneckich pod względem formy i funkcji, ale mają cieńsze listwy, które zwykle mają grubość około dwóch centymetrów. Oprócz aluminium podobne żaluzje mogą być też wykonane z tworzyw sztucznych, co czyni je nieco tańszymi niż standardowe żaluzje weneckie. Ułatwia to także ich czyszczenie.

Żaluzje pionowe

Żaluzje pionowe to, jak można się spodziewać, szereg pionowych listew (często wykonanych z metalu, takiego jak aluminium), które zwisają z szyny. Podobnie jak w przypadku żaluzji weneckich, listwy można obracać lub ściągać w bok, aby dostosować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Jeśli Twój dom ma przesuwane szklane drzwi między salonem a balkonem lub kuchnią a podwórkiem, żaluzje pionowe są świetnym wyborem do kontrolowania światła i zapewnienia sobie prywatności.

Rolety materiałowe

Rolety materiałowe są przede wszystkim bardzo estetyczne, ale w równie skuteczny sposób co żaluzje mogą ograniczyć dostęp światła do wewnątrz i ukryć mieszkanie przed chciwym wzrokiem. Nadają się do każdego typu okien i jako takie są rozwiązaniem niezwykle uniwersalnym. Przede wszystkim jednak szeroka dostępność tkanin, wzorów i kolorów pozwala stworzyć bardzo oryginalną, dostosowaną do indywidualnych gustów stylizację.

Jak wybrać materiał na rolety? Przede wszystkim musisz się zastanowić, jak wiele światła roleta ma przepuszczać. Jeśli ma pełnić głównie funkcję estetyczną, transparentna tkanina będzie dobrym rozwiązaniem - rozświetli pokój, jednocześnie optycznie go powiększając. Z kolei w sypialni czy pokoju dziecięcym warto stosować rolety blackout, które całkowicie zaciemnią pomieszczenie po opuszczeniu.

Rolety dzień - noc

Rolety dzień - noc to świetnie i uniwersalne rozwiązanie, nieco podobne do żaluzji. Rolety takie są to naprzemiennie ułożone w układzie poziomym pasy materiału, które poddają się dowolnej regulacji, wpuszczając tyle światła do pomieszczenia, ile zechcesz, aż do całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Mogą być wyposażone w kasetę oraz prowadnicę, dzięki czemu nie będą poddawać się łatwo podmuchom wiatru oraz będą łatwe do regulacji.

Plisy okienne

Plisy okienne, czyli rolety plisowane są to tkaniny umieszczone na profilach, które zwijają się i rozwijają do góry lub do dołu. Dzięki temu możesz dokładnie wymierzyć, którą część okna chcesz zasłonić, w zależności na przykład od kąta padającego światła. Plisy mogą być montowane do ramy okiennej na listwie przyszybowej lub w sposób bezinwazyjny. Mają one wszystkie zalety estetyczne rolet, jak i funkcjonalne żaluzji. Dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Plisy są niezwykle nowoczesnym elementem wyposażenia wnętrz, umożliwiającym bardzo wygodną pracę przy komputerze, jak i spędzanie wolnego czasu bez przeszkadzającego światła.

Poszukujesz miejsca, które oferuje szeroką ofertę żaluzji, rolet i plis? Sprawdź sklep z roletami i plisami www.familyrollo.pl - sklep internetowy, w którym w szybki i prosty sposób złożysz zamówienie na podstawie przesłanych wymiarów okna, a montażu dokonasz samodzielnie dzięki dokładnym instrukcjom oraz technologii łatwego bezinwazyjnego montażu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej