Jak w prosty sposób pozbyć się złogów w jelitach?

Kobieta nie może zjeść posiłku
Zalegające toksyny w organizmie mogą ważyć od kilku do nawet… kilkunastu kilogramów, fot. doucefleur
ikona podziel się
Opublikowano: 14.05.2024 r., 13:11 | Autor: Paulina Zambrzycka
Na pracę układu pokarmowego negatywnie wpłynąć może nieprawidłowy tryb życia. Jeśli organizm nie jest w stanie sprawnie pozbywać się niepotrzebnych produktów przemiany materii, może to oznaczać problemy z np. zalegającymi złogami w jelitach. Pojawiają się wówczas uporczywe dolegliwości, takie jak wzdęcia brzucha, zaparcia, brak apetytu i nudności. Sprawdź, jak w prosty sposób pozbyć się złogów w jelitach i poprawić swoje samopoczucie.

Dlaczego powstają złogi w jelitach?

Aby wesprzeć pracę jelit, konieczne jest utrzymywanie zdrowej, różnorodnej i odpowiednio zbilansowanej diety. Dla zachowania regularności wypróżnień menu powinno obfitować w m.in. błonnik, ale też produkty z zawartością dobroczynnych bakterii. Istotne jest również regularne nawadnianie swojego organizmu. Jeśli nie chcesz mieć problemów z porannym wypróżnianiem, warto na kolację jeść lekkostrawny posiłek, który nie będzie zbyt obfity w kalorie. Powinno znaleźć się w nim zarówno pełnowartościowe białko, jak i nienasycone tłuszcze czy węglowodany złożone.

Zanim przejdziemy do konkretnych produktów, które mogą pomóc w wypróżnianiu się, warto wyjaśnić, czym dokładnie są złogi jelitowe. Otóż jelita potrafią samodzielnie usuwać niepotrzebne substancje z organizmu, o ile pracują prawidłowo. Spożywanie przetworzonej żywności i niezdrowy tryb życia mogą jednak bardzo osłabić umiejętność usuwania zbędnych toksyn, które zalegają w naszym organizmie. Właśnie to doprowadza do odkładania się złogów w jelitach. Mogą one ważyć od kilku do nawet… kilkunastu kilogramów. Resztki pogarszają kondycję organizmu i są źródłem toksyn.

Do głównych przyczyn powstawania złogów w jelitach zaliczamy nieprawidłową dietę, zaparcia, nieregularne wypróżniania, nadwagę, siedzący tryb życia, otyłość, picie małej ilości płynów, zwolniony metabolizm, zaburzenia perystaltyki jelit i zaburzenia hormonalne. Z kolei do objawów nagromadzenia złogów w jelitach zaliczyć można m.in. brak apetytu, nudności, wzdęcia, zgagę, zaburzenia trawienia, złe samopoczucie, bóle brzucha, ciągłe zmęczenie, spadek odporności, problemy ze skórą.

Co zjeść na kolację, aby łatwo wypróżnić się rano?

Na kolację warto zjeść posiłek z dużą ilością białka. Dzięki takiemu jedzeniu poczujesz się dłużej syty. Białko można znaleźć w mięsie, ale też w jajkach, rybach i twarogu. Nie zaleca się jeść na kolację tłustych mięs, gdyż mogą one przez długi czas zalegać w jelitach. Warto też sięgnąć po produkty z dużą ilością błonnika, który może pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie, a także zniwelować problem zaparć. Dobrym pomysłem będzie spożywanie suszonych śliwek, nasion chia lub nasion lnu. Znajduje się w nich błonnik rozpuszczalny, który zmiękcza stolec i ułatwia jego przejście przez jelito grube.

Co jeszcze warto zjeść wieczorem, aby usprawnić trawienie? Mogą to być słodkie ziemniaki, w których znajduje się dużo błonnika nierozpuszczalnego. Pomocne okazują się także różne przyprawy wspierające procesy trawienne, takie jak rozmaryn, estragon, szałwia i inne. Wspaniale mogą się sprawdzić również produkty fermentowane, np. kefir, jogurt czy sok z kiszonej kapusty.

Kobieta siedzi na kanapie - boli ją brzuch
Do objawów nagromadzenia złogów w jelitach zaliczyć można m.in. bóle brzucha, fot. Pormezz

Jakie produkty przed długi czas zalegają w jelitach?

W układzie trawiennym bezapelacyjnie najdłużej zalegają tłuszcze. Zaczynają się rozkładać dopiero w jelitach, gdy dwunastnica zaczyna produkować żółć. Zdecydowanie najgorzej trawią się produkty o wysokiej zawartości tłuszczu zwierzęcego. Ciężkostrawne są np. kremy maślane i śmietanowe, a także smalec. Organizm musi je bowiem trawić minimum przez 7 godzin.

Warto wspomnieć również o potrawach mięsnych, które są trawione nawet przez ok. 5-6 godzin. Organizmowi ciężko jest też trawić rośliny strączkowe oraz ryby i grzyby, ponieważ robi to nawet przez 5-6 godzin. Są też jednak produkty spożywcze, które może trawić nawet przez… całą dobę. Do takiej żywności zaliczają się fast foody oraz cała żywność wysoko przetworzona, m.in. gotowe dania instant.

Źródła:

  • https://pysznosci.pl/zjedz-wieczorem-a-rano-poczujesz-ulge-tak-pozbedziesz-sie-zlogow-w-jelitach,7020745338616736a
  • https://portal.abczdrowie.pl/jak-oczyscic-jelita
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto