Czym są dermokosmetyki? Czy to już leki?

Dermokosmetykami określa się produkty apteczne, dermatologiczne, które skierowane są do osób z różnorodnymi problemami skórnymi. Są hipoalergiczne, czyli nie wywołują podrażnień i uczuleń, mają mniej substancji konserwujących, nie zwierają barwników i dodatków zapachowych oraz posiadają więcej składników aktywnych, o zwiększonym stężeniu, dzięki czemu działają z wysoką skutecznością. W aptece zaleźć można szereg produktów m.in. na trądzik, suchą skórę, wypryski, łuszczycę, ograniczające swędzenie, działające antybakteryjnie, czy też normalizujące rogowacenie się naskórka. Dermokosmetyki wyróżnia nie tylko efektywność, lecz również brak dostępności w drogeriach. Mimo iż są dużo bardziej skuteczne niż inne produkty kosmetyczne, nie są lekami. Nie pozbywają się chorób, lecz mogą mocno wspomagać ich działanie lub uzupełniać całą kurację.

Dla kogo polecane są dermokosmetyki?

Produkty oferowane w aptekach, dzięki badaniom dermatologicznym są przeznaczone dla osób z różnymi problemami skórnymi, ale również tych z nadwrażliwością, gdyż rzadziej uczulają, dzieci i niemowląt, ponieważ mają dużo mniejszą ilość konserwantów, oraz kobiet w ciąży, dzięki bezpieczeństwu i braku wywoływania podrażnień, z czym przyszłe mamy mają często problem. Dodatkowo dermokosmetyki świetnie sprawdzą się również u mężczyzn, którzy już teraz są coraz bardziej nimi zainteresowani. Produkty do golenia, a także po nim, nawilżą oraz zregenerują naskórek, a nawet opóźnią odrastanie włosków. Na rynku znaleźć można również kosmetyki przeciwdziałające wypadaniu włosów, które wystarczy wsmarować w skórę głowy, hamując proces osłabiania, odżywiając oraz wspomagając odrastanie nowych.

Najbardziej pożądane substancje w dermokosmetykach

Wszystkie składy w kosmetykach aptecznych są szczegółowo przebadane oraz dobrane do danego rodzaju problemu. Najważniejsze substancje, jakie zawierają dermokosmetyki, mają szczególny wpływ na zdrowie skóry. Należą do nich:

  • witamina E, która to ma właściwości nawilżające, naprawcze, ochronne oraz poprawiające kondycję naskórka,
  • gliceryna, zatrzymująca wodę w głębszych warstwach skóry, co sprawia, iż jest nawilżona,
  • pantenol, silnie regenerująca, zapobiegająca podrażnieniom oraz kojąca substancja,
  • silikony, posiadają działanie ochraniające i regenerujące naturalny płaszcz lipidowy,
  • tłuszcze takie jak masło shea, olej z orzechów macadamia, olej migdałowy, odbudowujące barierę ochronną skóry,
  • składniki pochodzenia roślinnego, jak aloes, jeżówka, miłorząb japoński, zielona herbata, uzupełniające efekt działania innych substancji,
  • kwas piroglutaminowy, nawilżający oraz zapobiegający utracie wody.

Warto również wspomnieć, iż bardzo częstą substancją wybieraną przez klientów są produkty z ceramidami. To niezwykle cenne składniki, będące spoiwem wypełniającym przerwy pomiędzy komórkami w rogowej warstwie naskórka. Inaczej nazywane cementem chroniącym przed utratą wody oraz wspomagającym proces nawilżania i utrzymywania wysokiego poziomu elastyczności. W aptece znaleźć można świetnej jakości produkty z ceramidami firmy Cerave, dostępnymi pod linkiem: https://www.apo-discounter.pl/cerave-c-1700 . Rozszerzona oferta tej marki pozwoli na wybranie najbardziej dopasowanego produktu do danego problemu.

Świeżość oraz przechowywanie dermokosmetyków

Przydatność do użycia dermokosmetyków wynika z oznaczeń na ich opakowaniu. Jednak oprócz takiej informacji należy zapamiętać, iż ze względu na zwiększoną ilość substancji aktywnych, o produkty te należy szczególnie dbać. Przede wszystkim przechowywać w miejscu nienarażonym na promieniowanie słoneczne, czy inne źródło ciepła, w szczelnie zamkniętych opakowaniach, a także w odpowiedniej stałej temperaturze (niektóre muszą być przechowywane w lodówce). Ostatnią bardzo ważną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę to używanie produktów za pomocą dobrze umytych rąk lub szpatułki, gdyż zagrożeniem dla dermokosmetyków mogą być mikroorganizmy, które przedostaną się do opakowania na dłoniach oraz zanieczyszczą zawartość.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej