Co zrobić gdy dziecko ma koszmary senne?
Koszmary senne to częsta przypadłość u małych dzieci. Wytrącają ze snu samego śniącego, jak i osoby z otoczenia. Z czego biorą się koszmary senne i jak im zaradzić?
Kto z nas nie pamięta przynajmniej jednego koszmaru sennego, który zrujnował mu noc? Niestety męczące sny pojawiają się niezależnie od wieku, także u bardzo małych dzieci. Ze względu na ich wpływ na delikatną psychikę dziecka mogą być szczególnie uciążliwe – i dla naszej pociechy, i dla nas jako opiekunów dziecka.
Fazy snu
Sen dzieli się na dwie fazy: fazę NREM (nazywana snem głębokim lub wolnofalowym) i fazę REM (czyli sen płytki). Począwszy od fazy NREM, fazy snu występują naprzemiennie. Tzw. marzenia senne, czyli krótko mówiąc: sny, pojawiają się w trakcie fazy REM, w drugiej połowie snu. To, że osoba śni w fazie snu REM możemy poznać po przyspieszonym ruchu gałek ocznych.
U dziecka śniącego koszmar senny możemy zaobserwować przyspieszony oddech, wzmożoną potliwość i przyspieszoną czynność serca. Po przebudzeniu ze złego snu dziecko będzie przestraszone i spragnione naszej bliskości.
Czym są koszmary senne?
Koszmary senne to sny o przerażającej treści, zwykle bardzo realistyczne. Częstym motywem złych snów są sytuacje dotyczące zagrożenia życie. Możliwe są koszmary o tonięciu, spadaniu w przepaść czy innym niebezpieczeństwie. Niebezpieczeństwo we śnie może być udziałem śniącego (tzn. dziecko może śnić, że niebezpieczeństwo zagraża bezpośrednio jemu) albo że złe sytuacje spotykają jego najbliższych (np. rodziców).
Jakie są przyczyny występowania dziecięcych koszmarów sennych?
Na powstawanie koszmarów sennych u najmłodszych może składać się kilka czynników. Na zły sen często wpływają brutalne obrazy zaobserwowane przez dziecko w filmach dla dorosłych, gry komputerowe z makabrycznymi scenami czy opowieści wywołujące strach (np. historie o duchach).
Koszmary senne mogą być też następstwem bardzo traumatycznego przeżycia (np. napaści, molestowania, znęcania się). Wtedy stanowią jeden z objawów PTSD (zespół stresu pourazowego). Jednak nie zawsze jest potrzebne wystąpienie drastycznego czynnika, aby pojawiły się koszmary senne. Będą na nie cierpiały także dzieci z niskim poczuciem własnej wartości czy odczuwające niepokój. Bardzo często złe sny pojawiają się podczas nauki samodzielnego zasypiania, kiedy dziecko jest zostawiane same w ciemnym pokoju.
Co zrobić, gdy nasze dziecko ma koszmary?
Pojedyncze złe sny mogą przydarzyć się każdemu, jednak kiedy koszary pojawiają się każdej nocy, może to być powód do niepokoju. Pomocna będzie wizyta u psychologa, który wskaże przyczynę zaburzeń snu i np. zaproponuje psychoterapię.
Z domowych sposobów warto spróbować bezpiecznych preparatów ziołowych (np. z melisą i ekstraktem lipy w składzie), które ułatwią zasypianie. Trzeba też chronić dziecko przed brutalnymi obrazami – nie dopuszczać aby oglądało filmy grozy czy inne z brutalnymi scenami.
Niezależnie od tego, czy koszmar senny to jednorazowy epizod czy powtarzająca się sytuacja, nie wolno na śniące dziecko krzyczeć, potrząsać nim, ani wykonywać innych gwałtownych gestów.
Źródło: https://wylecz.to/ciaza-i-dziecko/
artykuł sponsorowany