Czerwone kropki na ciele jak pieprzyki - co to jest i czy są groźne

Co to są czerwone plamki na skórze

Plamki na ciele stanowią nie tylko problem estetyczny. Mogą również oznaczać rozpoczynający się proces chorobowy. Szczególnie obecnie, w czasie wzmożonych zachorowań na nowotwory, wszelkiego typu znamiona, piegi czy plamki mogą niepokoić. Na skórze mogą pojawiać się różnego rodzaju plamy i plamki, które przyjmują kolor brązowy lub czerwony, występują z włosami lub bez. Mają różną wielkość i grubość. Mogą występować pojedynczo lub grupami. Są wypukłe lub zrównane ze skórą.

Zastanawiamy się co to są czerwone kropki na ciele jak pieprzyki. Mają one intensywnie czerwony kolor, są malutkie i występują pojedynczo. Niektóre nie wychodzą poza powierzchnię skóry i nie są wyczuwalne palcami, inne zaś są wyraźnie wypukłe. Nie występują gromadnie jak piegi, lecz zwykle usiana jest nimi górna część ciała. Występują na brzuchu, na piersiach, na szyi lub na plecach. Rzadko występują na twarzy. Raczej nie pojawiają się z włosami. Czerwone piegi nie są bolesne i zwykle nie wywołują żadnych odczuć. Zwykle ich rozmiar nie przekracza kilku milimetrów. Czy są groźne?

Czerwone kropki na ciele jak pieprzyki występujące na brzuchu, na piersiach i na plecach, są to zwykle naczyniaki. Nie są to znamiona, lecz zmiany w obrębie naczyń krwionośnych. Powstają one w wyniku niewielkiego urazu lub nieprawidłowego rozszerzania się naczyń krwionośnych.

Czerwone plamki na skórze - przyczyny

Naczyniaki, czyli znamiona barwnikowe, mają związek z wiekiem, nieprawidłową dietą lub stresem. Narażone są na nie osoby o cerze naczynkowej oraz kobiety w ciąży. Rzeczywista przyczyna ich pojawiania się nie jest znana.

Na pojawienie się naczyniaków prawdopodobnie mają wpływ następujące czynniki:

  • wiek - pojawiają się po 30 roku życia i najczęściej dotykają osób po 60,
  • nieprawidłowa dieta, używki i alkohol,
  • predyspozycje genetyczne,
  • zmiany hormonalne,
  • promieniowanie słoneczne,
  • silny stres,
  • choroby osłabiające naczynia krwionośne.

Czy czerwone plamki na skórze są groźne

Czy czerwone kropki jak pieprzyki powinny niepokoić i czy należy iść z tym do lekarza

Znamiona barwnikowe zwykle nie są groźne. Nie bolą, nie przeszkadzają, nie stanowią zagrożenia. Dlatego też nie ma wskazań medycznych do ich usuwania. Warto jednak unikać eksponowania ich na słońce. Istnieje możliwość usuwania ich przy pomocy lasera, jednak trudność stanowi duża ilość tego rodzaju zmian.

Czerwone pieprzyki nie powinny niepokoić, gdyż są to łagodne zmiany nowotworowe. Jeśli jednak zauważymy dodatkowe objawy, jak: krwawienie, swędzenie, powiększanie się zmian lub bolesność, należy zwrócić się do dermatologa.

Zamiany w obrębie czerwonych kropek powinny budzić niepokój. Jeśli kropki stają się nieregularne, mają różne odcienie czerwieni lub nieregularne brzegi, należy zwrócić się do lekarza, aby ocenił z jakimi zmianami mamy do czynienia. Naczyniaki mogą przypominać czerniaka lub mięsaka Kaposiego. Czerwone zmiany na skórze występują także przy rzadkiej chorobie Degosa. Sprawdź także ten artykuł: Plamy na skórze krok po kroku - rodzaje, przyczyny, leczenie.

Czy można usunąć czerwone piegi na skórze

Naczyniaki nie muszą być usuwane i nie ma do tego wskazań medycznych. Można je zlikwidować wtedy, kiedy znajdują się w takim miejscu, że ocierają się o ubranie, zaczepiają o coś, wskutek czego może dojść do podrażnienia lub krwawienia. Niekiedy chcemy usunąć szpecące pieprzyki znajdujące się na szyi lub dekolcie. Znamiona w widocznym miejscu mogą być przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Zaś zmiany znajdujące się w pobliżu zapięć, np. zapięcia stanika, lub w miejscu, które golimy, mogą być często podrażniane lub nadrywane. Aby nie dopuścić do podrażnień warto zmianę usunąć. Przed usunięciem tego rodzaju zmian, należy jednak udać się do lekarza w celu konsultacji, czy zmiana jest niegroźna i czy usunięcie jej jest wskazane.

W celu usunięcia takich zmian stosuje się laser lub elektrokoagulację. Laser podgrzewa tkanki i sprawia, że wyparowuje z nich woda. Tkanki zapadają się i obumierają, zaś zmiana znika. Laser nie działa na zdrowe tkanki wokół zmiany. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa on około 60 minut.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej