Plamy na ciele - przyczyny powstawania, leczenie, zapobieganie

Dbanie o zdrowie składa się z kilku elementów. Podstawa to prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. Równie ważne i potrzebne jest okresowe sprawdzanie stanu organizmu. Poprzez wykonywanie profilaktycznych badań. Czasem pojawiają się plamy na ciele i je również trzeba mieć na uwadze. To kolejny element zdrowego trybu życia. Lekceważenie zmian może mieć opłakane skutki. Dlatego opisujemy przyczyny powstawania przebarwień i ich rodzaje.

Czym są plamki skórne?

Plamy na ciele to wykwity pojawiające się u osób w każdym wieku. Są przebarwieniami wyraźnie różniącymi się kolorem od zdrowej skóry. Tylko zmiany spełniające pewne kryteria można uznać za plamy. Muszą różnić się od skóry jedynie barwą i znajdować się z nią na jednym poziomie. Nie mogą być wyczuwalne pod palcami. Poza tym mają różną wielkość, intensywność i uwidaczniają się na każdej części ciała. Część przebarwień znika równie szybko jak się pojawia. Czasem jednak utrzymują się przez długi czas. Takiej sytuacji nie można lekceważyć. Od lekarza rodzinnego trzeba zdobyć skierowanie i udać się do dermatologa.

Część plamek występujących na ciele nie jest groźna. Dość często pojawia się czerwone podrażnienie skóry. Innym razem nieznaczne przebarwienia są wynikiem nierównomiernego opalania. Wystawienie na działanie słońca wiążę się także z powstawaniem piegów. Nie trzeba się martwić, gdy są to niewielkie, brązowe kropki. Jeśli staną się ciemne trzeba się nimi zainteresować. Wiele osób zauważa u siebie plamy na tułowiu. Nierzadko są oznaką całkowicie naturalnych zmian hormonalnych. Natomiast różowe wykwity są objawem alergii i znikają po wyeliminowaniu alergenu. Choć oczywiście wymagają skonsultowania z lekarzem.

Niestety zdarza się, że mniejsze lub większe plamy są oznaką poważniejszych problemów. Zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Objawy chorobowe często objawiają się na skórze. Na przykład niepokojące są rozwijające się nagle fioletowe czy też bardziej bordowe wybroczyny. Sugerują, że układ krążenia nie pracuje tak jak powinien. Napiszemy, więc jeszcze raz, plam na ciele nie wolno lekceważyć. Owszem można oglądać zdjęcia i porównywać je ze zmianami. Jednakże nie powinno to zastępować wizyty u doświadczonego lekarza. O tym, które przebarwienia są alarmujące obszerniej opowiadamy na naszej stronie.

Dziwne plamy i ich rodzaje

Plamy skórne to zmiany występujące w wielu rodzajach. Zdecydowanie warto poznać najważniejsze z nich. Bez wątpienia do tej grupy należą wybroczyny. Zazwyczaj mają czerwoną lub fioletową barwę i są spowodowane wylewem krwi do skóry lub błony śluzowej. Wykazują związek z dużym wysiłkiem. Siniaki są do nich podobne, choć przeważnie osiągają większe rozmiary i są wynikiem urazów. Kolejne miejsce na naszej liście zajmują teleangiektazje. One z kolei rozwijają się w wyniku poszerzania naczyń krwionośnych. Do zmian powiązanych z układem krążenia należą również plamy naczyniowe wrodzone takie jak chociażby naczyniaki.

Opisując plamy na ciele nie można pominąć rumienia. Powszechnie kojarzy się z ugryzieniem kleszcza. Naturalnie ten trop jest właściwy. Jednakże nie jest to jedyna przyczyna jego powstawania. Różowe czy bardziej intensywne rumienie są objawem rozwijającego się stanu zapalnego. Towarzyszą także kilku chorobom zakaźnym. Takim jak chociażby różyczka, odra czy płonica. Bezpośrednią przyczyną tych zmian jest przekrwienie miejsca, w którym są widoczne. Czy to koniec listy charakterystycznych plam na ciele? Nie, bowiem zdecydowanie warte wymienienia są jeszcze dwa przebarwienia.

Pierwsza z pozostałych zmian to plamy złogowe. Co już sugeruje nazwa, to nagromadzone w skórze złogi. Materiały, które nie poddały się metabolizmowi i nie zostały wchłonięte przez skórę. Rozwinięcie się wykwitów tego typu może być oznaką zatrucia rtęcią lub srebrem. Ostatnimi zmianami, które opisujemy w tej części artykułu są plamy barwnikowe. Powstają w wyniku nagromadzenia się w jednym miejscu dużych ilości barwnika. Do tej grupy przebarwień zalicza się piegi i znamiona. Jednak ich przyczyną może być też bielactwo. Dokładniejszy opis wymienionych plam i zdjęcia znajdują się na naszej stronie.

Często pojawiające się plamy

Długie przebywanie na słońcu sprzyja rozwojowi piegów. Nie są to jednak jedyne plamki, które przez to powstają. Kolejnym przebarwieniem są niewielkie i brązowe plamy soczewicowate. Przeważnie pokrywają miejsca gdzie skóra graniczy z błoną śluzową. Poza promieniowaniem słonecznym powoduje je starzenie się cery oraz niektóre choroby genetyczne. I u dzieci i u dorosłych czasem da się zaobserwować czerwone plamy w okolicy pasa i na łokciach. To występujące po około dwóch tygodniach od zakażenia objawy świerzbu. Nie dość, że przynoszą zmianę barwy skóry to jeszcze uciążliwie swędzą. Bardzo ważna jest, zatem szybka wizyta u lekarza.

U wielu osób na tułowiu i innych częściach ciała uwidaczniają się plamy w kolorze kawy z mlekiem. Jeśli to tylko pojedyncze zmiany, nie ma żadnych powodów do obaw. Sytuacja zmienia się, gdy plamy tworzą większe grupy. To już staje się wyraźnym objawem chorobowym. Może być między innymi skutkiem stwardnienia guzowatego. Mniej powodów do zmartwień mają osoby, które na swym ramieniu zauważyły plamę o nieregularnych brzegach. Pojawia się także na plecach i bywa porośnięta włoskami. To tak zwane znamię Beckera, czyli zmiana o charakterze wrodzonym. Po rozpoznaniu nie wymaga podejmowana leczenia.

Wymieniliśmy różne dziwne plamy na ciele o rozmaitych barwach. Jednakże czerwone, brązowe czy bordowe przebarwienia to nie koniec odmian. Na twarzy, dłoniach czy przedramionach zdarzają się także bardzo jasne plamy. Mogą być objawem wspomnianego już bielactwa. Jest to nieuleczalna choroba skóry. Komórki odpowiedzialne za jej zabarwienie giną lub nie funkcjonują tak jak powinny. Przez to jasne obszary na ciele nie zawierają naturalnego barwnika. Mało tego, wykazują dużą wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Warto wiedzieć jak wyglądają i co mogą oznaczają plamy na ciele. Więcej informacji na ich temat znajduje się na naszej stronie.