O czym świadczą czerwone plamy na twarzy

Czy czerwone plamy na twarzy i na dekolcie są groźne?

Przebarwienia na twarzy budzą niepokój nie tylko dlatego, że wyglądają nieestetycznie i szpecąco. Czerwone przebarwienia są wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych na twarzy. Ich przyczyny bywają różne. Mogą pojawiać się po alkoholu, pod wpływem stresu czy też wskutek zimnego powietrza zimą.

Czy czerwone wykwity na twarzy oznaczają konieczność konsultacji lekarskiej? W większości przypadków przyczyny czerwonych wykwitów na twarzy są niegroźne i nie wymagają wizyty u dermatologa. Jednak czerwone wykwity mogą być również wynikiem alergii i niektórych chorób. Dlatego też zmiany należy obserwować czy nie zwiększają się, rozsiewają po całym ciele, czy nie towarzyszą im dodatkowe objawy.

Tendencję do czerwonych plam na twarzy mają szczególnie osoby o jasnej cerze, jasnych włosach i niebieskich oczach. Takie osoby powinny unikać sauny, gorących kąpieli, alkoholu, ostrych przypraw, ekspozycji na słońce oraz kosmetyków zawierających alkohol jak również peelingów i środków złuszczających skórę. Na zaczerwienie skóry oraz szpecące czerwone zmiany na twarzy, na czole czy też na dekolcie szczególnie narażone są osoby z cerą naczynkową, która ma skłonność to tzw. pajączków i przebarwień. Borykasz się z problemem trądziku? Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na trądzik.

Czerwone plamy na twarzy po alkoholu

U niektórych osób czerwone plamy na twarzy pojawiają się po wypiciu alkoholu. W wielu wypadkach plamy te, nasilają się w ciepłych pomieszczeniach i zmniejszają się po wyjściu na świeże powietrze. Plamy najczęściej znikają po zaprzestaniu picia.

Jednak tendencji do czerwonych plam na twarzy nie należy lekceważyć, gdyż mogą one oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne, na przykład choroby wątroby lub nadciśnienie. Osoby, u których pojawiają się czerwone plamy na twarzy po alkoholu mogą mieć problem z trawieniem aldehydu octowego. Dlatego też częste pojawianie się takich plam należy skonsultować z lekarzem.

Czerwone wykwity na twarzy dziecka

Co zrobić, jeśli zauważymy czerwone plamy na twarzy dziecka? W wielu wypadkach oznaczają one tylko przegrzanie lub wyziębienie dziecka. Przyczyną może być również alergia lub pieluszkowe zapalenie skóry.

Wysypka, której towarzyszą gorączka oraz małe czerwone plamki na tułowiu oraz na twarzy i szyi dziecka, może oznaczać rumień nagły. Rumień nagły trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni i trudno mu zapobiec. Znacznie poważniejszy jest rumień zakaźny, którego objawami są: wysypka, czerwone plamy na policzkach i blade usta. Rumień zakaźny, na który często chorują przedszkolaki, trwa do 2 tygodni. W obu przypadkach można jedynie czekać aż wysypka sama ustąpi, zaś gorączkę ewentualnie zbija się preparatami przeciwgorączkowymi.

Wybroczyny na twarzy u dziecka zawsze należy pokazać lekarzowi, aby wykluczyć groźne schorzenia. Zmian nie można lekceważyć szczególnie wtedy, gdy towarzyszy im wysoka temperatura, ból brzucha lub złe samopoczucie.

Rodzaje i przyczyny plam na twarzy i szyi

Najczęściej występujące rodzaje plam na twarzy i szyi to:

  • wybroczyny na twarzy, które po naciśnięciu stają się bledsze,
  • rumień, czyli zaczerwienienie twarzy będące wynikiem stresu, wysiłku fizycznego czy też niewłaściwej diety.
  • plamy alergiczne powstające na przykład po ukąszeniu owada lub po przyjęciu leku. Jeśli plamy wystąpiły po lekach i towarzyszy im wysypka lub pęcherzyki, należy skonsultować się z lekarzem.
  • czerwone, swędzące plamy, którym towarzyszy wysypka mogą być objawem alergii kontaktowej. Alergia kontaktowa objawia się czerwonymi plamami na twarzy, które nierzadko pokrywa swędząca wysypka czy pokrzywka. Plamy tego typu rzadko pojawiają się na twarzy lub na dekolcie.
  • swędzące plamy, którym towarzyszą pęcherzyki mogą oznaczać celiakię skórną.
  • rumień, który z czasem przeradza się w swędzące i szczypiące plamy może oznaczać trądzik różowaty.
Czerwone plamy na twarzy przed i po, a także informacje co oznaczają plamki, czerwone wykwity i przebarwienia
Czerwone plamy na twarzy - przyczyny i sposoby leczenia

W rzadkich przypadkach czerwone plamy na twarzy mogą oznaczać znacznie groźniejsze problemy. Występują one rzadko jednak należy brać je pod uwagę. Czerwone plamy mogą być oznaką takich chorób, jak:

  • anafilaksja,
  • guzy nowotworowe,
  • mastocytoza,
  • zespół uszno-skroniowy (syn. zespół Łucji Frey),
  • zespół aktywacji makrofagów.

Czy suche czerwone plamy na twarzy są oznaką choroby?

Jeśli czerwone plamy na twarzy pojawiają się od czasu do czasu, może to oznaczać delikatną, przesuszoną skórę, która jest podatna na przebarwienia, szczególnie na suche czerwone plamy. Nadmiernie ściągnięta, swędząca skóra z tendencją do przebarwień może oznaczać niewłaściwą dietę i dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości wody. Warto w takim przypadku przeanalizować swoją dietę i unikać produktów nasilających czerwienienie się jak orzechy i ostre przyprawy. Osoby z tendencją do czerwonych przebarwień powinny również stosować delikatne kosmetyki o prostym składzie.

Łuszczące się miejsca na twarzy bez zaczerwienienia najczęściej oznaczają błędy w pielęgnacji cery takie jak: zbyt częste zabiegi złuszczające oraz peelingi. Przyczyną może być również zbyt mroźne powietrze lub długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Natomiast jeśli łuszczące się i często swędzące plamy występują wraz z zaczerwienieniem skóry, może to oznaczać objawy chorób, na przykład wyprysk alergiczny, atopowe zapalenie skóry lub łojotokowe zapalenie skóry.

Wyprysk kontaktowy alergiczny na skórze najczęściej występuje w miejscu zetknięcia się z alergenem, którym mogą być kosmetyki lub substancję wchodzące w skład nosków okularów.

Czerwone, łuszczące się plamy na skórze mogą również oznaczać zmiany grzybicze. Wówczas należy wykonać badanie mykologiczne. Łuszczące się, suche czerwone plamy na czole między brwiami, na policzkach czy wzdłuż fałdów nosowo-wargowych mogą oznaczać łojotokowe zapalenie skóry, które leczy się preparatami przeciwgrzybiczymi i przeciwzapalnymi.

Przyczyn czerwonych plam na twarzy, na czole i na dekolcie jest bardzo wiele. Większość z nich oznacza niegroźne dolegliwości. Jednak jeśli plamy występują często, przez długi czas lub towarzyszą im inne objawy, na przykład plamki są szczypiące, swędzące lub łuszczące się, należy skonsultować ten problem z lekarzem. Wybroczyny na twarzy lub na skórze ciała mogą towarzyszyć chorobom endokrynologicznym, chorobom autoimmunologicznym a nawet guzom nowotworowym.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej