Przez odpowiednią działkę rozumiemy taką, w której otoczeniu będzie najlepiej dużo zieleni, a idealną lokalizacją będą te na skraju lasu, z niczym nieprzesłoniętym widokiem na ciekawy krajobraz i ewentualnie z budynkami w dowolnym stylu, ale takimi, które można określić mianem dobrej architektury mieszkaniowej. Ascetyczna stodoła wkomponuje się świetnie zarówno wśród nowoczesnej zabudowy, jak i na zasadzie kontrastu może stanowić pożądaną przeciwwagę do klasycznych budynków. Ten powyższy „koncert życzeń” poszukiwacza odpowiedniego skrawka ziemi pozostanie niestety w większości przypadków w sferze marzeń, a najprawdopodobniej konieczne będą pewne kompromisy. Taką idealną scenerię dla domu-stodoły widać na wizualizacjach do popularnego projektu STUDIO 71, opublikowanego w serwisie www.studiokrajobrazy.pl. Jeżeli otoczenie i widok nie ze wszystkich stron będziemy mieli całkiem zachwycający, to uratować nas mogą nasadzenia odpowiedniej zieleni, a przede wszystkim takie ustawienie domu na działce, by przez okna widzieć tę „lepszą” stronę świata, nie pomijając przy tym oczywiście aspektu odpowiedniego nasłonecznienia wnętrza. Pamiętajmy tutaj, że ważna jest nie tylko lokalizacja największych przeszkleń. Także małe, kwadratowe lub poziome okienko może stać się wspaniałą ramą, w której znajdzie swoją oprawę wybrany, najbardziej plastyczny fragment krajobrazu.

Dom typu stodoła – czy realizacja takiego projektu to dobry pomysł?
Dom typu stodoła – czy realizacja takiego projektu to dobry pomysł?

Po ochłonięciu z pierwszego zachwytu nad pomysłem budowy niebanalnego, nowoczesnego domu w formie stodoły pochylmy się nad wnętrzem takiego budynku. Na pewno nie może ono być po prostu klasycznym projektem z pospolicie rozplanowanym środkiem. Byłaby to po prostu wielka szkoda, gdyby ekstrawaganckie w swej prostocie fasady nie skrywały żadnej niespodzianki. A mogą one być naprawdę niesamowite, paleta pomysłów oraz środków jest naprawdę duża. Można zacząć od wykończenia ścian w bardziej surowym charakterze, z cegłą, betonem lub surowym tynkiem i użyć tych kulis jako perfekcyjnego tła do ekspozycji sztuki – niekoniecznie obiektów od pierwszoligowych artystów, ale na przykład od lokalnych twórców, czy nawet własnej twórczości. Wysokie, dwukondygnacyjne wnętrza pozwalają też na ekspozycję większych dzieł, na które w standardowym domu nie znajdziemy miejsca. Jeżeli mamy do zagospodarowania dwukondygnacyjną przestrzeń, to górną kondygnację zakończyć można galerią z pasującą do naszego stylu surową balustradą. Uzupełnieniem całości będą dodatki. Wpasują się w nią wszelkie artefakty o industrialnym rodowodzie, którym podarujemy po lekkim liftingu nowe życie. Przykładem mogą być stołki wykonane ze stalowych siedzisk zdemontowanych z wiekowych maszyn rolniczych (sprawdzaliśmy, są dość wygodne), albo pozyskane za bezcen przemysłowe oprawy lamp. Oczywiście najlepiej sprawdzają się wnętrza będące miksem starego z nowym i powyżej przytoczone pomysły to właśnie ta część stara. Tą nową będzie reprezentować część mebli, nowoczesna zabudowa kuchenna i przede wszystkim cała domowa technika, chociaż tutaj też wielbiciele oldschoolowych klimatów mają też pewne pole do popisu. Do dyspozycji mamy żeberkowe klasyczne grzejniki, albo pozostawienie widocznych przewodów wentylacyjnych czy prowadzenie natynkowo instalacji elektrycznej z osprzętem będącym kopią dawnych, przekręcanych wyłączników.

Reasumując, dom typu stodoła to idealna propozycja dla osób poszukujących niebanalnych przestrzeni zamkniętych w surowej formie. Tym bardziej efekt końcowy może in plus zaskoczyć, gdy życie w taki dom tchnie ciekawa osobowość jego mieszkańców.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej