Dlaczego tak usilnie obawiamy się zastosowania we wnętrzach farb z efektem dekoracyjnym? Najczęściej wynika to z nie do końca ukształtowanych oczekiwań, ale i wątpliwych efektów samodzielnej aranżacji wnętrz, przeprowadzonych w przeszłości. Na szczęście z pomocą dekoratorską przychodzą współczesne katalogi oraz porady ekspertów, które dzięki skrupulatnie rozpisanym zasadom pozwalają na uniknięcie wnętrzarskiej wpadki. Jakie farby ozdobne są aktualnie na topie i gdzie warto je zastosować?

Farba magnetyczna lub tablicowa i jej wszechstronne zastosowanie we wnętrzach

Choć modna jest już od kilku dobrych lat i coraz częściej stosujemy ją do pokrycia różnego rodzaju podłoży to warto opowiedzieć o farbie magnetycznej nieco więcej, by jeszcze lepiej wkomponować ją w domowe wnętrza.

Farba ozdobna, nosząca nazwę magnetycznej umożliwia stworzenie na określonej powierzchni ściany powłokę, do której za pomocą magnesów można przymocować różnego rodzaju kartki. W ten sposób tworzymy w domu albo kolorową galerię zdjęć, prac autorskich dzieci lub dowolnie zaaranżowaną tablicę zadań, na której każdy członek rodziny może umieścić zadanie, które w aktualnym czasie ma do wykonania.

Farba magnetyczna bardzo dobrze sprawdza się np. w kuchni, jako produkt do przemalowania jednej ze ścian lub w pokoju dziecka, w którym nigdy nie należy ograniczać kreatywności dziecka. Nałożenie takiej farby na określoną powierzchnię nie jest trudne, a co ważne także czasochłonne. Wystarczy przemalować farbą określone podłoże, najczęściej powtarzając pracę dwa lub trzy razy i odczekać aż porządnie przeschnie.

Po tym czasie, magnetyczna farba dekoracyjna jest gotowa do użycia!

Alternatywą dla farb z efektem dekoracyjnym w postaci stworzonej, praktycznej powierzchni  magnetycznej może być farba tablicowa. Tworzy ona bardzo podobną taflę ciemnej powierzchni, jak farba magnetyczna, z tą jednak różnicą, że na poprzedniej można mocować różnorodne magnesy, a po drugiej malować kredą.

Farba tablicowa będzie hitem dla tego dziecka, które ma w sobie żyłkę artysty. Kolorową kredą będzie mogło odmalowywać arcydzieła na całej powierzchni tak przygotowanej ściany, nie niszcząc jednocześnie innych. Takie rozwiązanie pozwoli też uniknąć konieczności przeprowadzania remontu, który w pokoju dziecka zdarza się wyjątkowo często.

Farbę tablicową możemy także spotkać jako element dekoracyjnie pomalowanej powierzchni w kuchni lub korytarzu. Całą rodziną możecie tworzyć na niej mapę myśli, marzeń lub zadań do wspólnego wykonania. Sprawdź farby z tym efektem dekoracyjnym na dekoratorium.pl.

Farba dekoracyjna w salonie – jaki efekt sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach?

Jeśli szukasz pomysłu na to, jak zaakcentować ścienną powierzchnię w salonie urządzonym w stylu nowoczesnym to przemyśl kwestię zastosowania betonu dekoracyjnego. Ściana wykończona tym materiałem będzie się prezentowała bardzo estetycznie, a poprzez nienachalną formę, nie odwróci uwagi od kluczowych elementów dekoracyjnych wnętrza. Wręcz przeciwnie, tylko je podkreśla.

Beton architektoniczny można umieścić na ścianie głównej, będącej centralnym punktem salonu. Zwykle jest to specjalnie przygotowana wnęka, w której może zawisnąć np. telewizor.

Czy beton architektoniczny znajdzie swoje zastosowanie także gdzieś indziej? Oczywiście, że tak. Wielu zwolenników nowocześnie zaaranżowanych wnętrz umieszcza go także w surowo wystylizowanej sypialni. Pięknie wygląda wówczas na ścianie znajdującej się bezpośrednio za zagłówkiem łóżka w sypialni.

Beton architektoniczny, jako farba z efektem dekoracyjnym, sprawdza się we wnętrzach skandynawskich oraz industrialnych. To właśnie te dwa aranżacyjne nurty, uwielbiają wydobywać z surowego betonu to, co najlepsze. Beton w tym dekoracyjnym wydaniu bardzo pięknie łączy się wówczas z naturalnym drewnem i białymi ścianami.

Jaki efekt dekoracyjny do wnętrz rustykalnych?

Tutaj nieodzownie najlepszym materiałem będzie chociażby stiuk wenecki lub dowolnego koloru trawertyn. Trzeba przyznać, że zarówno jeden, jak i drugi produkt bardzo mocno podkreślają elegancką odsłonę wnętrza i sprawią, że powierzchnie ścienne będą prezentować się dużo bardziej klasycznie.

Z nałożeniem tych efektów dekoracyjnych poradzisz sobie samodzielnie, ale koniecznie weź pod uwagę, że praca ta może zająć nieco więcej czasu niż standardowo.

W jakich wnętrzach najlepiej odnajdzie się stiuk wenecki oraz trawertyn? Te dwa szlachetne materiały, bardzo dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach rustykalnych i klasycznych, w których głównym elementem wyposażenia będzie naturalne drewno, a także mięsiste materiały.

Nie masz pomysłu na to, jaki efekt dekoracyjny zastosować w swoim domowym wnętrzu? Zastanów się na spokojnie, która z okładzin sprawdzi się u Ciebie nie tylko pod względem dekoracyjnym, ale również praktycznym. Po rekonesansie zalet i minusów, z pewnością dokonasz właściwego wyboru!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej