Usuwanie farby olejnej

Zrywanie farby olejnej nie wchodzi w grę. Profesjonalni renowatorzy mebli, którzy zajmują się tym na co dzień, stosują metodę termiczną, czyli opalanie. Polega to na podgrzaniu farby, która topi się i jest znacznie łatwiejsza do usunięcia. Jednakże ta metoda nie zawsze sprawdza się na ściąganiu preparatu z drewna. Do tego jest także potrzebny specjalny sprzęt – opalarka, dlatego o wiele lepiej jest usunąć ją łatwo dostępnymi i niedrogimi środkami chemicznymi.

Ich użycie jest bardzo łatwe i z reguły są niezwykle skuteczne. Wystarczy nałożyć środek na farbę i odczekać kilka minut – czas oczekiwania jest zależny od rodzaju podłoża i konkretnego środka, dlatego należy zapoznać się z instrukcją producenta. Środek do usuwania farby wnika w jej strukturę i sprawia, że zaczyna się łuszczyć i zwijać, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie ją usunąć niewielką szpachelką. Trzeba to jednak robić bardzo delikatnie, by nie uszkodzić mebla, drzwi czy okna, który oczyszczasz. A może zainteresuje cię także artykuł o mydle malarskim?

Środek do zmywania farby olejnej – przygotowanie pracy

Zanim nałożysz preparat do usuwania farby olejnej, dokładnie przygotuj się do tej pracy. Te środki chemiczne działają bardzo intensywnie, więc w kontakcie ze skórą odziałują drażniąco, dlatego przygotuj grubsze rękawiczki i zachowaj szczególną ostrożność. Należy odsunąć wszystkie meble i zabezpieczyć je przed zniszczeniem – nie tylko przed kroplami preparatu, lecz także przed pyłkiem i drobinkami farby.

Jeśli zamierzasz użyć środków do złuszczania farby na mniejszych meblach, warto zrobić to na dworze. W pomieszczeniu musisz koniecznie otworzyć wszystkie okna i założyć maseczkę chroniącą drogi oddechowe.

Usuwanie farby olejnej bywa trudne. Nie trzeba robić tego mechanicznie, można zastosować specjalistyczne środki rozpuszczalne.
Preparat do usuwania farby olejnej - który wybrać? Przegląd, opinie, ceny, skuteczność

Preparat do usuwania farby olejnej – przegląd środków

Na rynku jest bardzo wiele różnego rodzaju środków przeznaczonych do usuwania farb olejnych. Część z nich, jak preparat marki Diall, jest bardzo uniwersalna. Nadaje się do oczyszczania mebli, ram okiennych, a także ścian czy podłóg. Dobrze radzi sobie ze złuszczaniem farby z drewna i z betonu, można także zastosować go na szkle i powierzchni metalowej. Preparat jest wydajny i łatwy w użyciu. Opakowanie o objętości 0,4 l kupisz za około 25-30 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o środkach czyszczących.

Bardzo dobre opinie zbiera także środek do usuwania farby Scalpex NW. Jest to specyfik o bardzo szerokim zastosowaniu, radzący sobie zarówno z farbą olejną, jak i akrylową, proszkowaną, drogową czy chlorokauczukową. Może być używany zarówno do usuwania farby z betonu, jak i z ceramiki, stali czy drewna. Jest niezwykle wydajny – 300 ml wystarczy na jeden metr kwadratowy. Jest to najlepszy środek do złuszczania farby, powoduje zupełne odczepienie się jej od podłoża. Na dodatek nie zawiera substancji drażniących – to kombinacja biodegradowalnych składników. Opakowanie 5 litrowe kosztuje około 240 zł, jednak można także kupić go w mniejszych pojemniczkach. Jest dostępny także w formie sprayu, co znacznie ułatwia aplikację na mniej wyrównanych powierzchniach.

Preparat do usuwania farby olejnej, który także zasługuje na uwagę, to Green Paint Stripper marki Rust-Oleum. Jest to bardzo stężony spray, idealny do usuwania starych warstw farb olejnych. Radzi sobie nawet z oczyszczeniem mebli czy okien pomalowanych przed laty lub mających na sobie kilka warstw farby czy lakieru. Formuła 1 została stworzona z myślą o bezpieczeństwie użytkowników i zwierząt znajdujących się w okolicy, ale przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności. Preparat sprawdza się do usuwania farb różnego rodzaju, intensywnie je złuszcza w kilka minut. Jest to jednak najdroższy preparat w tym zestawieniu. Małe opakowanie – butelka z rozpylaczem – kosztuje między 50 a 60 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej