Różnice pomiędzy obrazami a fototapetami nie polegają tylko na wielkości. Obraz to z pewnością szybszy pomysł na udekorowanie przestrzeni, ponieważ wystarczy tylko zawiesić na ścianie płótno. Nie trzeba nawet wbijać gwoździa, bo dostępne są samoprzylepne haczyki. Z kolei fototapeta wymaga przyklejenia brytów na ścianie, ale za to efekt metamorfozy będzie bardziej zauważalny. W obu przypadkach wachlarz wzorów jest tam samo szeroki, dlatego różnice w aranżacjach najlepiej będzie prześledzić na przykładzie konkretnych wizualizacji. Szeroką ofertę fototapet oraz obrazów znajdziesz na stronie www.myloview.pl, która oferuje drukowane w wysokiej jakości produkty do aranżacji wnętrz.

Fototapety na ścianę z widokiem, który zapiera dech

Fototapety to znakomity sposób na to, by wprowadzić do wystroju taki widok, o jakim zawsze się marzyło. Bez względu na to, co znajduje się za oknami, w salonie czy sypialni może zagościć spowity mgłami las, morskie wybrzeże o wzburzonych falach, sielankowa w wyrazie polna łąka lub górskie wierzchołki pokryte śniegiem. Wybór pejzaży jest wprost nieograniczony. Krajobraz to także sprytny sposób na to, by cieszyć się odrobiną przyrody, nawet mieszkając w dużym mieście.

Z kolei miłośnicy wielkich metropolii mogą postawić na panoramę Nowego Jorku, Tokio czy Londynu. Szklane wieżowce wypełnią wówczas pokój, wprowadzając do wystroju wielkomiejski klimat. W przypadku nowoczesnej stylizacji świetnym rozwiązaniem okażą się czarno-białe fototapety na ścianę.

By takie rozległe kompozycje prezentowały się jak najlepiej, warto umieścić je na takiej ścianie, której nie zasłaniają wysokie meble ani sprzęty

Fototapety i obrazy jako dekoracje przestrzeni
Fototapety i obrazy jako dekoracje przestrzeni

Sprytny trik, czyli fototapety na wymiar powiększające metraż

Fototapety jednak nie tylko udekorują przestrzeń. Wybierając określony typ przedstawień, uda się także wprowadzić do pokoju iluzję głębi, dzięki czemu nawet niewielkie pomieszczenie będzie się wydawać większe, niż naprawdę jest. W osiągnięciu tego celu pomogą nie tylko fototapety na wymiar prezentujące rozległe pejzaże i panoramy miast. Alternatywą dla nich są także architektoniczne przedstawienia.

By optycznie powiększyć metraż, należy wybrać wzory imitujące głębię. Doskonałym przykładem są przedstawienia mostów. Może to być zarówno zawieszona między drzewami kładka w lesie tropikalnym, jak i słynny Most Brookliński. Ciekawą propozycją, idealną do industrialnej aranżacji, jest wzór ze starym mostem kolejowym.

Do innych motywów architektonicznych, które pozwolą powiększyć optycznie metraż, można zaliczyć na przykład tunele i korytarze, arkady, a także schody i spiralne klatki schodowe. Ważne, by styl architektury pasował do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze.

Nowoczesne obrazy, które od razu przyciągną wzrok

Choć obrazy nie ozdobią całej powierzchni ściany, nie oznacza to, że muszą się prezentować mniej efektownie. Świetnym przykładem są wielkoformatowe płótna. Źródłem inspiracji mogą być współczesne abstrakcje. Czy to propozycja tylko dla miłośników nowoczesnego malarstwa? Wcale nie. Takie kompozycje będą się doskonale prezentować nie tylko w pokoju konesera sztuki. Wystarczy, że wzór dopasuje się do wystroju pod kątem kolorystycznym, by stał się zjawiskowym akcentem, który od razu przyciąga wzrok. Warto potraktować figury geometryczne czy plamy farby po prostu jako dekoracyjny element.

Nowoczesne obrazy mogą się także składać na efektowny poliptyk, czyli kompozycję stworzoną z kilku płócien zawieszonych obok siebie. To znakomity sposób na ozdobienie loftowego mieszkania, w którym znajdują się bardzo przestronne pokoje. Dzięki poliptykom nawet duży pokój stanie się bardziej przytulny. Kolorowy czy czarno-biały wzór? Pełen ekspresji czy raczej minimalistyczny? Kierujmy się przede wszystkim swoim gustem.

Fototapety i obrazy jako dekoracje przestrzeni
Fototapety i obrazy jako dekoracje przestrzeni

Obrazy na ścianę odzwierciedlające pasje domowników

Kompozycje na płótnach to świetny sposób, by wprowadzić do wystroju swoje pasje i zainteresowania. To pomysł na taką dekorację wnętrza, która będzie się znakomicie prezentować bez względu na zmieniające się trendy. I choć fototapety również mogą przedstawiać to, czym się interesujemy, niektórzy będą woleli takie wzory w mniejszym formacie.

Znakomitym przykładem mogą być obrazy na ścianę z motoryzacyjnymi przedstawieniami. Ultranowoczesne samochody lub modele w stylu vintage to świetne rozwiązanie do typowo męskiego wnętrza. Fototapeta z samochodem wydaje się z kolei propozycją raczej do pokoju dziecka czy nastolatka. Innym przykładem są obrazy prezentujące kosmos: wirujące galaktyki, czarne dziury lub mgławice. Taki wzór to strzał w dziesiątkę dla miłośnika astronomii. Z kolei podróżnikom spodoba się efektowna mapa świata – w minimalistycznej formie lub nawiązująca do dawnych dokumentów kartograficznych.

Fototapeta z pięknym widokiem czy obraz prezentujący hobby? Dekoracja powiększająca optycznie metraż czy poliptyk idealny do loftowego mieszkania? Każdy z tych wariantów jest równie efektowny, ale przyniesie zupełnie inne rezultaty. I to właśnie tym kryterium warto się kierować, gdy wahamy się, w jaki sposób ozdobić przestrzeń.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej