Jakie właściwości posiadają jagody owoce?

Jagody to owoce uznane za jedne z najkorzystniej oddziałujących na zdrowie człowieka. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości naturalnych antyoksydantów oraz witamin i minerałów. Dzięki temu mają silne oddziaływanie zdrowotne, zapobiegają starzeniu się skóry oraz wielu nowotworom. Są szczególnie polecane dla osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, wysokim cholesterolem i zmagającymi się z problemami ze wzrokiem. Bardzo dobrze sprawdzają się również wspomagająco w leczeniu infekcji układu moczowego, gdyż działają moczopędnie, a także w przebiegu biegunki.

Co można przygotować z jagód?

Posiadając w swoim ogrodzie krzak jagody, w sezonie możemy mieć stały dostęp do świeżych i niezwykle pysznych owoców. Hodowanie ich samodzielnie to niezwykła frajda, a moc korzyści sprawi, że nie będziemy żałowali decyzji o posadzeniu tych krzewów owocowych. Uprawa jest niezwykle prosta, dlatego warto zdecydować się na posadzenie choćby jednego krzewu, tak, aby sprawdzić, jak wspaniale smakują owoce wyhodowane w swoim ogrodzie. Owoce jagód mogą być spożywane na świeżo, jak i po wysuszeniu. Świetnie nadają się również do przygotowania różnorodnych przetworów jak soki, nalewki czy dżemy, a także jako dodatek do ciast. Nadają się również do mrożenia.

Jagody rodzaje

Spośród wielu krzewów jagodowych, możemy zdecydować się na posadzenie w swoim ogrodzie: jagody kamczackiej, jagody goji czy świdośliwa olcholistna. Ceny jagód są niewielkie, a ich walory smakowe zaskoczą niejednego ogrodnika. Ich wszechstronne zastosowanie sprawi, że przez cały rok będziemy mogli się cieszyć wspaniałym smakiem tych owoców, wyhodowanych we własnych ogrodzie.

Jakie odmiany jagody goji, warto posadzić w ogrodzie?

Decydując się na krzew jagody goji, musimy wiedzieć, że jest to drzewo owocowe o wielu cennych właściwościach zdrowotnych. Jego owoce uznawane są jedne z najzdrowszych na świecie. Krzew dochodzi do rozmiaru około 2 metrów, a owoce są podłużne i czerwone o długości około 2cm. Co istotne, krzew jagody kamczackiej jest odporny, zarówno na działanie wysokich, jak i niskich temperatur, a także świetnie sobie radzi podczas suszy czy ulewnych deszczy. Dlatego jest świetnym drzewem owocowym, które poradzi sobie w polskim klimacie.Spośród wielu odmian, warto zdecydować się na posadzenie odmiany Korean Big, która charakteryzuje się obfitym owocowaniem i smacznymi owocami z wyczuwalną nutą goryczki. Kolejna idealna odmiana do ogrodu to Sweet Berry o bardzo słodkich owocach, które świetnie sprawdzą się do przetworów. Wśród wielu odmian można zdecydować się także na jagodę goji Big Berry lub kolcowój chiński.

Jakie odmiany jagody kamczackiej można hodować w swoim ogrodzie?

Jagoda kamczacka to drzewo długowieczne o długości życia około 40 lat. Jest rośliną niezwykle odporną na działanie mrozów i suszy. Kamczackie jagody w ogrodzie są roślinami niewymagającymi ogromnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego idealnie sprawdzają się do uprawy. Niezwykle smaczne owoce posiadają wiele cennych właściwości zdrowotnych. Jagoda kamczacka występuje w wielu odmianach, a na szczególną uwagę zasługują Nimfa, Wołoszebnica o kulistym i zwartym pokroju, Zojka czy Duet o niezwykle smacznych owocach.

Swidośliwa olcholistna w ogrodzie

Świdośliwa olcholistna to jagoda o niezwykle słodkim, winnym smaku. Podobnie, jak jagoda kamczacka czy jagoda goji świetnie odnajduje się w naszym klimacie, ze względu na dużą odporność na mróz. Bardzo dobrze znosi również suszę, a zapewniając jej żyzne podłoże, możemy liczyć na wysokie plony. Ze względu na swoje niesamowite walory smakowe i niskie wymagania staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Występuje w odmianie Theissen, która dorasta do 5 m wysokości, a w czasie kwitnienia charakterystyczne dla niej są niezwykle piękne kwiaty. Warto uprawiać ją w miejscach nieodpowiednich dla borówki amerykańskiej. Słodycz jej owoców z pewnością zaskoczy wielu ogrodników.

Jagoda sklep

Skoro już znane są nam właściwości jagód, popularne odmiany i ich niewielkie wymagania odnośnie klimatu i pielęgnacji, warto pomyśleć nad zasadzeniem ich w swoim ogrodzie. Posiadając choćby jeden krzak jagody, można przez cały rok cieszyć się jej dobrodziejstwami, najpierw w postaci świeżych owoców, następnie suszonych, soków, dżemów, konfitur czy nalewek. To również ogromna dawka witamin i minerałów przydatnych szczególnie zimą. Kupując jagody sadzonki, warto postawić na miejsce, które cieszy się dobrymi opiniami klientów. Właśnie takim miejscem są Podkarpackie Sady, gdzie można znaleźć wiele odmian jagód w atrakcyjnych cenach.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej