Jak usunąć kurzajki?

Kurzajka na pięcie u dziecka kontra… wymrażanie

Jednym z najlepszych sposobów na brodawki w postaci kurzajek jest ich… wymrożenie. W tym celu stosuje się chociażby krioterapię, jaka jest powszechną metodą leczenia kurzajek o różnych rozmiarach. Krioterapia polega na wymrożeniu uszkodzonej tkanki w niskiej temperaturze, osiągającej zazwyczaj między -5 st. C a -21 st. C. Brodawka na stopie wymrażana jest za pomocą ciekłego azotu. Zanim jednak wykona się taki zabieg, kurzajkę należy wcześniej zmiękczyć kwasem – najlepiej salicylowym, który potrafi dobrze zmiękczyć zrogowaciałą warstwę naskórka. Kiedy kurzajka na palcu bądź innej części ciała się już wymrozi, pojawią się na niej za jakiś czas pęcherze – to normalne zjawisko. W ich miejscu powstanie strupek, który będzie musiał samodzielnie odpaść.

Należy pamiętać, aby nie stosować krioterapii na dwie stopy bądź ręce – w zależności od punktów, w jakich pojawiły się kurzajki. Niestety, ale kiedy wymrozisz miejsca na obu stopach, możesz mieć później problemy z chodzeniem. Zastanawiasz się, jak usunąć brodawki w domu? Możesz kupić specjalistyczny preparat na kurzajki (np. producenta Wartner, ok. 80 zł / 50 ml). Dzięki tego typu produktowi możesz samodzielnie zamrozić kurzajkę dołączonym do zestawu aplikatorem. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na wizytę w gabinecie lekarskim. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.

Kurzajka na stopie – jak pozbyć się jej laserem CO2?

Jeżeli brodawka na stopie jest wyjątkowo dokuczliwa, warto będzie wybrać się na zabieg laserem w celu jej usunięcia. To zabieg będący bardzo jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie, który jest niemal w 100 % skuteczny – dzięki niemu kurzajki nie powinny nawracać, jak to bywa w przypadku niektórych metod. Kurzajka zostanie bowiem dosłownie wypalona wiązką światła lasera – oczywiście, bez przypadkowego uszkodzenia zdrowej tkanki! Dzięki laserowi leczenie kurzajki będzie proste i bezbolesne – przed zabiegiem dostajemy bowiem znieczulenie, jakie zmniejszy dyskomfort związany z wypalaniem brodawek.

Pamiętaj, że kurzajka na palcu bądź innej części ciała może być traktowana laserem od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. Wszystko zależy od tego, jak rozległe będą zmiany na skórze. Podobnie, jak w przypadku wymrażania, po kurzajce zostanie ślad w postaci strupka – pozwól mu samoistnie odpaść i nie drap go! Jeżeli będzie taka potrzeba, zabieg można powtórnie wykonać w gabinecie lekarskim.

Elektrokoagulacja kontra kurzajka na dłoni

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak usunąć brodawki, możesz zdecydować się również na elektrokoagulację. To metoda zalecana jednak w przypadku niewielkich zmian na ciele w postaci kurzajek. Za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości wypala się kurzajkę elektrycznym łukiem. Sposób ten stosowany jest coraz rzadziej, ponieważ laser CO2 czy krioterapia wykazuje o wiele większą skuteczność. Niestety, w porównaniu do dwóch poprzednich metod usuwania brodawek, elektrokoagulacja jest zwyczajnie… bolesna. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na opryszczkę?

Kurzajki na dłoni oraz najlepsze porady jak usunąć kurzajki i czym leczyć kurzajkę
Jak usunąć kurzajkę i brodawki? Oto najbardziej skuteczne sposoby

Pamiętaj również o tym, że kurzajka na pięcie u dziecka może się również… dość słabo goić. Może i metoda jest tańsza od pozostałych, ale sprawia o wiele więcej dyskomfortu zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Rana może goić się nawet do trzech tygodni po wykonaniu zabiegu, więc można mieć problem z chodzeniem. Decyduj się więc na ten sposób tylko w przypadku drobnej zmiany na ciele!

Czym leczyć kurzajki na skórze?

Jak usunąć kurzajki skalpelem?

Jeżeli tylko chcesz, możesz pozbyć się kurzajek tradycyjnym zabiegiem chirurgicznym. Polega on na wycięciu zmiany na skórze przy pomocy skalpela – oczywiście, po uprzednim znieczuleniu. Wielkim plusem metody chirurgicznej jest fakt, że brodawkę możesz odesłać do laboratorium w celu zbadania jej, czy nie była… groźna.

Warto wspomnieć, że wycinanie kurzajki skalpelem jest metodą inwazyjną. Zaleca się więc ją zatem wyłącznie wówczas, gdy zmiany na ciele są stosunkowo niewielkie. Mimo, że lekarz zawsze daje znieczulenie przed użyciem skalpela, można odczuwać lekki dyskomfort. Nieprzyjemne uczucie jest również podczas chodzenia (o ile kurzajka była na stopie), ponieważ doktor musi nałożyć na wyciętą ranę szwy. Trzeba też pamiętać o ich… ściągnięciu!

Domowe sposoby na brodawki

Kurzajka nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzkiego życia czy zdrowia. Należy je jednak usuwać głównie ze względów… estetycznych. Możesz spróbować domowych metod, aby zwalczyć niechciane kurzajki:

  • mniszek lekarski – nacieraj kurzajkę sokiem z łodygi,
  • ocet jabłkowy – przyłóż do zmiany polany nim wacik,
  • witamina C – przyłóż do kurzajki rozgniecioną tabletkę, wymieszaną z wodą,
  • lakier do paznokci – smaruj nim zmianę, aby pozbawić ją dostępu do tlenu i sprawić, że odpadnie.

Glistnik – jak usunąć kurzajki?

Glistnik znany również pod nazwą jaskółcze ziele stosowany jest już od dawna. Nasze babcie również korzystały z jego „magicznych” właściwości. Dlaczego? Otóż, glistnik wydziela sok o charakterystycznej, żółto-pomarańczowej barwie – a jego z kolei kurzajki… bardzo go nie lubią. Wystarczy, że złamiesz łodyżkę glistnika i będziesz ją przykładać systematycznie do brodawki. Ten naturalny preparat na kurzajki usunąć powinien ją po kilku dniach od pierwszego kontaktu z sokiem z glistnika.

Pamiętaj jednak o tym, że sok jaskółczego ziela posiada uczulające substancje! Jeżeli więc jesteś alergikiem lub często się czymś uczulasz, musisz wypróbować inną metodę. Jaskółcze ziele jest alergiczne, więc nie powinno się go stosować będąc osobą skłonną do uczuleń o charakterze alergicznym. Podobnie sprawa wygląda zresztą z użyciem mniszka lekarskiego – w takim przypadku, lepiej skorzystać będzie z innego, jednego z wyżej wymienionych sposobów!

ikona podziel się Przekaż dalej