Jak zatamować krwawienie z nosa - najlepsza metoda krok po kroku
Krwawienie z nosa to nieprzyjemna, jednak nie zagrażająca życiu dolegliwość. Najczęściej pojawia się z błahego powodu, może jednak również być objawem schorzeń ogólnoustrojowych. Dlatego też krwawienia z nosa nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli krwotok jest silny, często się powtarza lub jest trudny do zatamowania. Krew z nosa w ciąży również należy konsultować z lekarzem. Najważniejsza jest jednak wiedza jak prawidłowo tamować krwawienie z nosa, tak aby krwawienie szybko ustało.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Przyczyny krwawień z nosa u dorosłych i u dzieci
Co się dzieje, jeśli leci krew z nosa
Każdemu zdarzył się wypływ krwi z nosa przynajmniej raz w życiu. Najczęściej przyczyny krwawień z nosa są raczej błahe, jak uraz, dłubanie w nosie, przesuszenie czy też podrażnienie śluzówki nosa. Najczęściej takie krwawienia można dość łatwo zatamować. Warto jednak wiedzieć jak tamować krwotok z nosa poprawnie, gdyż w tej dziedzinie rozpowszechniło się wiele błędów i mitów. Jeśli pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z nosa przebiega prawidłowo, krwawienie powinno ustać w ciągu około 10 minut.
Jeśli po 20 minutach tamowanie krwotoku z nosa nie przynosi rezultatu, należy jak najszybciej zawieźć chorego do lekarza, który usunie skrzepy krwi i zatamuje krwotok. Należy pamiętać, że obfite krwawienie może stanowić zagrożenie dla życia.
Czy krwawienia z nosa powinny niepokoić i czy wymagają wizyty lekarskiej? O krwawieniach z nosa warto powiedzieć lekarzowi, gdyż częste krwotoki z nosa mogą stanowić objawy poważnych chorób ogólnoustrojowych. Zaniepokojenie powinny budzić przede wszystkim częste krwawienia z nosa, obfite krwawienia, które trudno jest zatamować oraz dodatkowe nieprzyjemne objawy, które towarzyszą krwawieniom. Miewasz także problemy z zatokami? Sprawdź ten artykuł z poradami, jak oczyścić zatoki.
Przyczyny krwawienia z nosa u dorosłych
W większości przypadków przyczyny krwawień z nosa u dorosłych są raczej błahe i nie świadczą o chorobie. Najczęściej krew leci z nosa w wyniku niewielkich urazów. Uszkodzenia śluzówki nosa mogą być spowodowane przez prozaiczne dłubanie w nosie, nagły, silny kaszel lub kichanie, czy też silne wdmuchiwanie nosa.
Częstą przyczyną krwawień z nosa jest przesuszenie śluzówki nosa, na przykład w wyniku przebywania w przegrzanych, klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest niska. Pojawiają się wówczas takie objawy jak uczucie suchości w nosie, strupy w nosie, osłabienie węchu czy też bóle głowy. Do wysuszenia a nawet uszkodzenia śluzówki nosa może dojść również wskutek nadmiernego i długotrwałego stosowanie kropli do nosa na katar. Warto pamiętać, aby nie stosować kropli dłużej niż 5 dni.
Częste, obfite krwawienia z nosa mogą oznaczać objawy problemów ogólnoustrojowych. Najczęściej są to choroby krążenia jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Krwawienia z nosa mogą pojawiać się przy takich chorobach jak skazy krwotoczne, choroby zakaźne, choroby nerek i wątroby czy też niedobór witamin C, K, E, D.
Przyczyny krwi z nosa u dzieci
Nagły krwotok z nosa zdarza się często u dzieci. Najczęściej występującą przyczyną jest tu ciało obce w nosie. W czasie zabawy dzieci mogą włożyć do nosa kulki, koraliki lub małe części zabawek. Zdarza się, że rodzice nie zauważą co się stało. Objawem ciała obcego w nosie są częste, nawracające krwawienia z nosa, którym towarzyszy przykry zapach. Warto pamiętać, aby nie próbować samodzielnie usuwać ciała obcego, gdyż można dziecku zaszkodzić i utrudnić usunięcie ciała obcego przez specjalistę. Lekarz usuwa ciało obce przy pomocy specjalnego haczyka. Jeśli doszło do uszkodzenia błony śluzowej nosa, może okazać się konieczny zabieg chirurgiczny.
U dzieci dochodzi do upływu krwi z nosa także w skutek przebywania w klimatyzowanym, przesuszonym pomieszczeniu, jak również wskutek nadmiernego używania kropli na katar lub kropli na alergię.
Krew z nosa w ciąży
Krwawienie z nosa czy też smarkanie z krwią w czasie ciąży może mieć różne przyczyny i nie należy go bagatelizować. W czasie ciąży zwiększa się objętość krwi w organizmie, co skutkuje między innymi przekrwieniem śluzówek i osłabieniem śluzówki nosa. Może to powodować nagłe krwawienia z nosa. Nie są one groźne dla zdrowia matki i dziecka. Krew z nosa w ciąży może oznaczać osłabienie organizmu lub nadciśnienie krwi. Przypadki krwawień z nosa należy konsultować z lekarzem.
Jak reagować na krew z nosa w ciąży? Należy zatamować krew w sposób opisany w dalszej części tego artykułu. Po zatamowaniu kobieta powinna kilka godzin odpoczywać. W przypadku krwotoku, który trwa dłużej niż 20 minut lub w przypadku silnych, powtarzających się krwawień, należy skonsultować się z lekarzem.
Aby zapobiegać krwawieniom, kobiety w ciąży, które mają do tego skłonności, powinny przyjmować witaminę C oraz dbać o odpowiednie nawadnianie organizmu.
Tamowanie krwotoku z nosa krok po kroku
Jak tamować krwotok z nosa prawidłowo
W większości wypadków krwawienie z nosa nie stanowi zagrożenia dla życia. Dlatego też należy zachować spokój i nie wpadać w panikę, gdy pojawia się nagły krwotok z nosa. Prawidłowa pierwsza pomoc w przypadku krwawienia z nosa sprawi, że w ciągu 10 minut krwawienie ustanie. Niestety, gdy nagle leci krew z nosa, nie każdy wie co robić. W tej sprawie narosło wiele mitów i błędów, które mogą spowodować przykre następstwa i niepotrzebnie przedłużyć proces tamowania krwi.
Mocno utrwalonym błędem jest odchylanie głowy do tyłu. Powoduje to, że krew zamiast wydostawać się na zewnątrz, wpływa do gardła. Skutkiem tego może być zachłyśnięcie się krwią. Nagromadzenie się i połykanie krwi, może również wywołać wymioty.
Jeśli komuś w twoim otoczeniu leci krew z nosa, pierwsza pomoc powinna być następująca:
- uspokój chorego, gdyż stres wzmaga krwawienie,
- poproś chorego, aby usiadł z głową lekko pochyloną do przodu, gdyż takie ułożenie spowoduje mniejszy napływ krwi do nosa i ułatwi zatamowanie krwotoku,
- poproś chorego, aby uciskał skrzydełka nosa aż krwawienie ustanie.
Dodatkowo można położyć zimny kompres na karku chorego lub u nasady nosa. Jeśli chory czuje krew spływającą po gardle powinien ją wypluwać, a nie połykać. W czasie tamowanie krwi z nosa chory nie powinien mówić, przełykać, kaszleć ani pociągać nosem, gdyż może to naruszyć tworzące się skrzepy krwi. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem, należy dać mu miseczkę do odpluwania krwi.
Należy pamiętać, aby wszystkie działania, gdzie ma się kontakt z krwią, wykonywać w jednorazowych rękawiczkach.
Po zatamowaniu krwawienia chory powinien stosować jakiś czas preparaty nawilżające śluzówkę nosa. Dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych krwawień. Można zastosować zwykła sól fizjologiczną. Po zatamowaniu krwawienia chory powinien odpoczywać przez kilka godzin i unikać wysiłku. Nie należy wydmuchiwać nosa, gdyż może to uszkodzić skrzepy krwi w nosie.
Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc, jeśli krwotok z nosa jest silny i nie ustaje po upływie 20 minut? W takim przypadku należy zakończyć samodzielne tamowanie krwotoku z nosa i zabrać chorego do lekarza.
Jak zapobiegać krwawieniu z nosa
Zapobieganie krwawieniom z nosa zależy od ich przyczyny. Jeśli zdarzają się niewielkie krwawienia z nosa należy im zapobiegać poprzez dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza. Najlepiej zakupić odpowiedni nawilżacz powietrza do mieszkania. Warto również uważać w czasie stosowania kropli do nosa czy też preparatów obkurczających śluzówkę. Nie należy ich używać dłużej niż 5 dni.
Osoby mające tendencję do krwawień z nosa powinny im zapobiegać poprzez unikanie mikrourazów nosa. Należy unikać dłubania w nosie, silnego kichania czy zbyt mocnego wydmuchiwania nosa.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!