Dlaczego pojawia się krwawienie z nosa u dorosłych i u dzieci

Krwawienie z nosa - objawy

Jama nosowa jest bogato unaczyniona, dzięki czemu możliwe jest oczyszczanie, ocieplanie oraz nawilżanie wdychanego powietrza. Sieć naczyń krwionośnych w nosie tworzy splotu naczyniowe w przedniej i tylnej części jamy nosowej. Są to splot Kiesselbacha znajdujący się w przednio-dolnej części przegrody oraz splot Woodruffa, który mieści się w tylnej części bocznej ściany jamy nosa. W znakomitej większości krwawienie z nosa ma miejsce w przedniej części jamy nosowej, gdyż ta okolica jest bardzo wrażliwa na urazy i wysychanie. W tylnej części jamy nosowej krwawienia zdarzają się znacznie rzadziej. W takim przypadku skrzepy krwi w nosie gromadzą się w tylnej części gardła.

Krwawienie z nosa może pojawić się w postaci niewielkiego plamienia, jak również w postaci intensywnego krwotoku. Z nosa leci krew zawsze z jednej dziurki. Niewielkie krwawienia z powodu wysuszenia błony śluzowej, małego urazu czy też alergii, zwykle szybko ustępują.

Czy trzeba się niepokoić, kiedy leci krew z nosa

Krwawienie z nosa od czasu do czasu przytrafia się każdemu, zaś powody krwawień mogą być różne od błahych po objawy poważnych schorzeń. Najczęściej pojawia się ono z błahego powodu jak uraz nosa, podrażnienia, katar czy też alergia. Takie krwawienia z nosa są najczęściej mało intensywne, łatwo je zatamować i szybko ustają. Do krwawień z nosa przyczyniają się także niektóre leki, a szczególnie nadużywanie kropli do nosa na katar.

Czy krwawienie z nosa może być niebezpieczne? Najczęściej krwawienie z nosa szybko ustaje. Jednak jeśli jest bardzo intensywne, wymaga hospitalizacji. Niepokoić powinny przede wszystkim częste krwotoki z nosa, codzienne krwotoki z nosa, szczególnie pojawiające się pozornie bez powodu. Jeśli zdarzają się nam częste krwotoki z nosa, należy poinformować o tym lekarza, który zleci dodatkowe badania. Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym powinny być częste krwotoki intensywne oraz dodatkowe objawy, które im towarzyszą.

Najczęściej występujące przyczyny krwawienia z nosa

Powody krwawienia z nosa u dorosłych

Najczęściej występujące powody krwawienia z nosa u dorosłych to:

  • urazy, dłubanie w nosie,
  • przesuszenie śluzówki nosa,
  • nadużywanie leków na katar,
  • choroby układu krążenia jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze.

Najczęściej występująca przyczyna krwawień z nosa to mniejsze lub większe urazy oraz podrażnienie śluzówki nosa. Do mikrourazów może dojść w czasie dłubania w nosie, zbyt intensywnego wydmuchiwania nosa, kichania czy też gwałtownego kaszlu. Przyczyną krwawień może być również wdychanie substancji drażniących i toksycznych jak farby czy lakiery, lub palenie papierosów. Krwawienie z nosa może również spowodować różnica ciśnień barometrycznych, wywołanych przez szybkie wznoszenie się, np. samolotem.

Osoby często przebywające w przegrzanych, niedostatecznie nawilżonych i klimatyzowanych pomieszczeniach mogą mieć problem z krwawieniami z nosa. Śluzówka nosa ulega wysuszeniu i może dojść nawet do stanów zapalnych gardła lub ucha środkowego. Objawem wysuszenia śluzówki nosa są strupy w nosie, osłabienie węchu, uczucie suchości w nosie i bóle głowy. Do nadmiernego wysuszenia błony śluzowej nosa może dojść wskutek nadmiernego i długotrwałego używania kropli do nosa na katar. Wysuszenie błony śluzowej nosa to jeden z częstych powodów krwotoku z nosa.

Częstą przyczyną krwawień z nosa jest nieleczone lub źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze. Zdarza się, że krew leci z nosa we wczesnych stadiach nadciśnienia tętniczego. Krwotok z nosa może również pojawić się w wyniku bardzo wysokiego, gwałtownie wzrastającego ciśnienia tętniczego. A może krew z nosa pojawiła się na skutek kataru?

Przyczyny krwawienia z nosa u dzieci

Częste a nawet codzienne krwotoki z nosa, to problem, z którym zmagają się rodzice małych dzieci. Najczęściej występujące powody krwawień z nosa u dzieci to ciało obce w nosie. Dzieci często wkładają do nosa małe części zabawek, koraliki, kulki, a potem nie mogą ich wyjąć. W takim przypadku warto pamiętać, aby nie usiłować wyjmować ciała obcego samodzielnie, gdyż można pogorszyć sprawę. Należy zgłosić się do lekarza, który wyjmie ciało obce haczykiem.

Krwawienie z nosa u dziecka oraz przyczyny krwawienia z nosa, w tym częste krwawienie z nosa i jakie jest tego podłoże
4 najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa - zobacz, co możesz zrobić

Zdarza się, że rodzice nie zauważą ciała obcego w nosie dziecka. Objawami świadczącymi o istnieniu ciała obcego są częste, nawracające krwawienia z nosa połączone i przykrym zapachem. Może wówczas dojść do uszkodzenia jamy nosowej dziecka.

Często zdarzają się również krwawienia z nosa u dzieci przyjmujących leki przeciwzapalne lub przeciwkrzepliwe. Przyczyną krwawień z nosa u dzieci jest również podrażnienie jamy nosowej wywołanej suchym powietrzem oraz długotrwałe używanie donosowych preparatów przy alergicznym nieżycie nosa.

Jak zatamować krwawienie z nosa

Na temat tego jak zatamować krwawienie z nosa narosło wiele mitów. Zastanawiamy się czy odchylić głowę do tyłu czy do przodu. Jak usunąć skrzepy krwi w nosie? Przede wszystkim należy nachylić głowę do przodu, aby krew wychodziła na zewnątrz, a nie była połykana. Odchylanie głowy do tyłu jest błędem, który powoduje ściekanie krwi do gardła, co może prowadzić do wymiotów.

Palcami lekko uciskamy skrzydełka nosa przyciskając je do przegrody nosowej. Można również umieścić w nosie wacik nasączony środkiem obkurczającym naczynia. Dodatkowo można położyć zimny kompres na miejsce krwawienia, czyli na nasadę nosa. Zimny kompres możemy również umieścić na górnej części karku. Krwawienie powinno ustać w ciągu 10 minut.

Jeśli krwawienie z nosa trwa dłużej niż 20 minut, konieczna jest pomoc lekarska. W takim przypadku lekarz najpierw usuwa skrzepy krwi w nosie przy pomocy ssaka. Następnie stosuje się przyżeganie, krioterapię lub koagulację, a jeśli te metody okażą się nieskuteczne wykonuje się tamponadę.

Jak zapobiegać krwawieniom z nosa? Przede wszystkim należy unikać dłubania w nosie, gdyż prowadzi to do mikrourazów i w efekcie do krwawień z nosa. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Szczególnie jesienią i zimą, gdy włączone jest ogrzewanie, śluzówka nosa wysusza się, co może prowadzić do krwawień z nosa. Uważaj na leki obkurczające śluzówkę nosa. Nie należy ich używać dłużej niż 5 dni, gdyż mogą spowodować uszkodzenie śluzówki i zaburzenie naturalnego procesu nawilżania powietrza wdychanego.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej