Wągry na plecach - przyczyny, objawy, skuteczne sposoby leczenia
Wągry w różnych miejscach ciała mogą oznaczać, że mamy problem z dietą albo z higieną. I niekoniecznie chodzi o zaniedbywanie higieny, ale po prostu o stosowanie złych kosmetyków. Szczególnie frustrują te na plecach. Trudno ich dosięgnąć, są bolesne i nieestetyczne. Usuwanie wągrów może prowadzić do blizn i dalszych komplikacji. Dowiedz się więcej, skąd się biorą zaskórniki na plecach i jak je skutecznie leczyć.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wągrach.
Dlaczego pojawiają się wągry na plecach?
Czarne wągry powstają w różnych miejscach na ciele. Mogą wystąpić na piersiach, na twarzy, zdarzają się też zaskórniki w uszach. Im więcej powierzchni ciała zajmują, tym bardziej powinniśmy się zastanowić co jest nie tak. Na twarzy zwykle mogą być po prostu oznaką cery tłustej. Odpowiedź na pytanie jak się pozbyć wągrów na nosie jest prosta. Wystarczy, że dobierzemy odpowiednie kosmetyki na oczyszczanie twarzy.
Zaskórniki na plecach mogą być natomiast spowodowane niewłaściwą dietą lub zaniedbaniem higieny. Bezpośrednia przyczyna ich powstania jest taka sama jak w przypadku wągrów na nosie – zatkane pory skóry. Jednak zdrowa i zadbana skóra na plecach nie wytwarza tyle sebum co skóra twarzy. Może po prostu zaniedbaliśmy higienę tego miejsca, bo jest trudno dostępne?
Przyczyna może być też bardziej skomplikowana – od niewłaściwej diety po zmiany hormonalne. Te ostatnie zaś mogą być częścią procesu dorastania. Mogą być też oznaką zaburzeń hormonalnych wywołanych chorobą lub ciążą u kobiet.
W diecie warto się zastanowić czy nie przesadziliśmy z produktami białkowymi. Szczególnie nabiałowymi, takimi jak ser, masło, mleko. U niektórych podobne zaburzenia wydzielania sebum mogą wywoływać jajka. Najlepiej mając taki problem spotkać się z dermatologiem. W dalszej części poradnika powiemy, jak usunąć wągry na plecach i jak zapobiegać ich powrotowi. Wągry to często następstwo zatkanych porów.
Jak usunąć wągry na plecach i w innych miejscach?
Najłatwiej będzie usunąć wągry na piersiach. Jest to łatwo dostępna część ciała. Poza tym skóra jest dużo bardziej elastyczna niż np. na nosie. Trzeba tylko uważać, bo jest ona również bardzo delikatna. Zaskórniki w uszach można próbować usunąć mechanicznie. Dobrze jednak skonsultować to wcześniej z lekarzem, bo może się okazać, że potrzebujemy leczenia antybakteryjnego.
Zanim zabierzemy się do samodzielnego usuwania wągrów skonsultujmy to z dermatologiem. Czy zaskórniki na plecach są spowodowane zmianami hormonalnymi czy zakażeniem bakteryjnym? Od tego zależy rodzaj leczenia i profilaktyki.
Inaczej niż zaskórniki w uszach czy na piersiach, to co znajduje się na plecach bardzo trudno jest usunąć samodzielnie. Poza tym lepiej zdać się na pomoc specjalisty. Lepiej odwiedzić kosmetyczkę, która będzie wiedziała, jak usunąć wągry, nie powodując zakażenia.
Sposoby na wągry na plecach
Peeling kwasowy – przeprowadzany za pomocą kwasów migdałowego, mlekowego, glikolowego, salicylowego. Kwas na zaskórniki ma działanie oczyszczające i dezynfekujące. Nie tylko usuwa górną część wągrów, ale wnika głęboko i likwiduje przyczynę ich powstawania. Jeżeli zdecydujemy się na zabiegi w domu, to peeling kwasowy pozwoli na oczyszczanie twarzy, jak również pleców i innych miejsc. Trzeba tylko koniecznie unikać kontaktu z oczami i stosować go według instrukcji.
Mikrodermabrazja – zabieg wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych. Polega na usuwaniu zrogowaciałego naskórka za pomocą strumienia mikrokryształków. Usuwa czarne wągry, drobne niedoskonałości skóry i zrogowaciały naskórek. Usuwanie wągrów tą metodą jest możliwe, jeżeli nie mamy poważniejszych zmian na skórze, ranek ani łuszczycy. To czy skóra nadaje się do zabiegu może stwierdzić kosmetyczka.
Maseczka na wągry na plecach – za pomocą maseczki kosmetycznej można przeprowadzić nie tylko oczyszczanie twarzy, ale innych części ciała. W zależności od składników maseczki będzie to mechaniczne usuwanie wągrów albo usuwanie i pielęgnacja. Najprostsza forma to maseczka z żelatyny, która po prostu wyciąga czarne wągry z porów skóry. Po takim zabiegu warto skórę zdezynfekować i nawilżyć. Zabieg można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym lub w domu, ale wówczas trzeba prosić domowników o pomoc.
Zapobieganie zaskórnikom
Wiemy już jak usunąć wągry na plecach i że są one bardzo trudne do usunięcia samodzielnie. Jednak, jak zwykle, lepiej jest zapobiegać niż męczyć się z zabiegami usuwającymi. Podstawą zapobiegania jest odpowiednia higiena. Wbrew pozorom wysuszanie skóry za pomocą peelingów i preparatów z alkoholem nie jest dobrym pomysłem. Gruczoły łojowe dość szybko wytworzą nową porcję sebum. Lepiej ich do tego nie zmuszać. Lepiej nałożyć krem nawilżający na skórę.
Czarne wągry i inne wypryski na plecach i na całym ciele mogą być wynikiem źle dobranej diety. Najlepiej zastanowić się jakie są proporcje cukru i białka w naszych posiłkach. Jeżeli jemy za dużo białka, to w efekcie ciało może wydzielać nadmiar sebum. Dobrze jest więc przejść na dietę bardziej bogatą w warzywa i owoce.
Jeżeli stosowanie się do tych zaleceń nie pomogło i nadal pojawiają się wągry na plecach i na twarzy, to dobrze jest odwiedzić dermatologa. Może się okazać, że potrzebujemy jakiegoś środka na regulację hormonalną lub antybiotyku. Zwykle jednak odpowiednia higiena i dieta oraz regularne wizyty u kosmetyczki rozwiązują problem zaskórników na plecach.