Czarne kropki na nosie

Czym są wągry na twarzy i jakie są rodzaje zaskórników?

Zaskórniki są to inaczej wągry, jakie pojawiają się w momencie, kiedy gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt wiele lepkiego tłuszczu. Właśnie przez to naskórek złuszcza się… niewłaściwie. Poprzez sebum, czyli wydzielinę łojową, zatykają się ujścia mieszków włosowych. I właśnie w tym momencie powstają tak nielubiane przez wszystkich… wągry! Wyglądają one zazwyczaj jako czarne kropki na nosie czy w innym miejscu na skórze, a także jako biała i drobna kaszka – przez co białe zaskórniki ciężej jest zidentyfikować. Żaden zaskórnik estetyczny nie jest, więc należy nauczyć się likwidować wągry. Zanim jednak rozpoczniesz oczyszczanie czarnych zaskórników na nosie, koniecznie naucz się rozpoznawać ich… rodzaje:

a) zaskórniki zamknięte – mają postać białej kaszki, jaka prześwituje spod skóry,
b) zaskórniki otwarte – czarne kropki na skórze,
c) prosaki – znajdują się pod skórą, są białe i wyraźnie ograniczone. Pojawiają się zazwyczaj na tle genetycznym.

Oczyszczanie twarzy z wągrów

Istnieje mnóstwo sposobów na to, by usunąć czarne kropki na nosie. Wśród nich można wymienić te najbardziej profesjonalne… zabiegi u kosmetyczki:

  • oczyszczanie manualne –oczyszczenie twarzy przez kosmetyczkę za pomocą rąk,
  • peeling kawitacyjny – oczyszczanie porów przy pomocy ultradźwięków,
  • złuszczanie kwasem migdałowym – oczyszczane poprzez nałożenie odpowiedniego preparatu z kwasem,
  • jonoforeza – wprowadzanie do skóry środków antybakteryjnych, za pomocą użycia prądu galwanicznego,
  • mikrodermabrazja – przy pomocy specjalnej głowicy z diamentem można złuszczyć naskórek i, tym sposobem, pozbyć się wągrów z twarzy.
Kobieta z plastrem na nosie, a także czarne kropki na nosie, czyli wągry jako rodzaj czarnych zaskórników na nosie
Czarne kropki na nosie – przyczyny, objawy, skutki, sposoby zwalczania?

Warto przed tym, jak zaczniemy pozbywać się czarnych zaskórników na nosie, zasięgnąć porady dermatologa – będzie on bowiem mógł trafnie ocenić stan naszej cery i podpowiedzieć, jakie leczenie należałoby zastosować. Nos to nie jedyne miejsce, w którym mogą pojawić się wągry. Sprawdź także ten artykuł o wągrach w uszach.

Jak pozbyć się wągrów?

Ważne wskazówki, ułatwiające pozbywanie się czarnych kropek

Aby uniknąć wizyty u kosmetyczki i wydawania pieniędzy na zabiegi, warto przestrzegać kilku istotnych zasad:

  • Nie przesadzaj z makijażem! – w celu zamaskowania rozszerzonych porów, lepiej użyć po nałożeniu silikonowej bazy, jaka wygładzi cerę i pozwoli rozprowadzić się kosmetykom bez wnikania w pory.
  • Pamiętaj o dokładnym demakijażu! – bez tego łatwo o pozostawienie kosmetyków w porach, które będą w nich zalegać i powodować wągry na brodzie
  • Używaj odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji! – niestety, ale żadne zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeżeli nie będziesz pamiętać o doborze dobrych kosmetyków. Muszą być one dostosowane do problemów danej cery, a więc np. dla suchej cery idealnie sprawdzą się kosmetyki nawilżające – zaś do cery skłonnej do świecenia się doskonałe będą kosmetyki… matujące.
  • Nie opalaj się, by zasłonić wypryski! – wiele kobiet myśli, że słońce pomoże im zakryć wągry. Być może na początku widać będzie poprawę, jednak po dużej dawce słońca skóra zacznie produkować… o wiele więcej łoju! Tym samym, zaskórniki zaczną się mnożyć „na potęgę”!

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy z wągrów

Do domowej pielęgnacji skóry skłonnej do wyprysków należy włączyć preparaty do mycia zanieczyszczonej cery – tzn. żele lub pianki, jakie nie zawierają tłuszczu i zmniejszają stany zapalne. Ważne, żeby wykazywały również działanie antybakteryjne bądź delikatnie złuszczające. W domu warto również stosować peelingi ziarniste ze ścierającymi kuleczkami bądź fragmentami pestek owoców. Warto złuszczać skórę przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Doskonale sprawdzą się również kremy złuszczające, jakie będą w stanie usprawnić proces rogowacenia naskórka i dodatkowo zapobiegną zatykaniu się porów. Bez problemu kupisz je w każdej aptece, bez recepty. Warto jednak zasięgnąć porady dermatologa bądź kosmetyczki, zanim zaczniesz nakładać owy krem na buzię. Niestety, ale część z nich nie jest wskazana na wszystkie typy skóry – warto więc dopasować krem do swojej cery.

Na oczyszczoną buzię nakładaj maseczkę, najlepiej na bazie glinki (może być zielonej). Takie maseczki wykazują bowiem działanie ściągające, a także wygładzają i rozjaśniają cerę – a więc, pomogą zlikwidować wągry.

Pamiętaj, że…

Nigdy nie powinno się wyciskać zaskórników samodzielnie! Niestety, ale w domu nie da się samodzielnie przygotować skóry do takich zabiegów. Samemu ciężko jest oczyszczać gruczoły dokładnie, więc pozostała wydzielina może stać się pokarmem dla bakterii – a te wywołają z kolei stan zapalny i na twarzy mogą pojawić się następnie… ropne pryszcze!

ikona podziel się Przekaż dalej