Gliceryna do baniek

Skład klasycznego płynu

Skład płynu do baniek decyduje o tym czy uzyskamy mocne bańki, jaka będzie ich wielkość i kolor. Żeby uzyskać naprawdę niesamowite bańki mydlane trzeba się pobawić w małego chemika. Przepis na roztwór jest na tyle prosty, że można go robić razem z dziećmi.

Poniżej znajduje się klasyczny przepis na płyn do baniek:

Składniki:

ciepła woda z kranu, płyn do mycia naczyń, gliceryna

Wykonanie:

Do 1 l wody z kranu dodać 100 ml płynu do mycia naczyń. Dodawać po trochu glicerynę (nie więcej niż łyżeczka na 1 l wody).

Niestety to tylko teoria. Tak naprawdę proporcje trzeba sprawdzić samemu. Jedne płyny są bardziej gęste i lepiej się pienią. Innych lepiej nie rozcieńczać za bardzo. Gliceryna do baniek wystarczy w naprawdę minimalnych ilościach. Chodzi tylko o to, żeby dzieci mogły się cieszyć mocnymi bańkami, które dłużej utrzymają się w powietrzu bez pękania.

Na pytanie jak zrobić płyn do baniek mydlanych nie ma więc jednej odpowiedzi. Możliwe, że twoje dzieci wolą pękające bańki. Wtedy możesz się w ogóle nie przejmować gliceryną do baniek.

Dla perfekcjonistów jeszcze kilka wskazówek dotyczących wody. W zasadzie każda woda z kranu lub przegotowana powinna się nadawać. Jednak w idealnym składzie powinna się znaleźć woda destylowana.

A może bez gliceryny?

Gliceryna do baniek jest jednym z rozwiązań, ale niekoniecznym. Jak wspomnieliśmy można ją po prostu pominąć, jeżeli chcemy uzyskać efekt pękających baniek mydlanych. Receptura może też zawierać zamienniki. Oto przepis na alternatywną wersję bez gliceryny:

Przygotuj gęsty syrop z cukru rozpuszczonego w wodzie. Rozcieńcz go w 250 ml (około 1 szklanka) wody. Dodaj kilka łyżek płynu do mycia naczyń. Gotowe!

Cukier ma podobne działanie jak gliceryna. Przygotowując go w postaci syropu ułatwiasz jego rozpuszczanie. Tu, jak w przypadku poprzedniego przepisu trzeba poeksperymentować z proporcjami. Cukier puder lepiej nada się do roztworu niż cukier kryształ. Chyba, że rozpuszczasz go w gorącej wodzie, a potem studzisz.

Tak czy inaczej możesz domowym sposobem przygotować zamiennik gliceryny. Bańki bez gliceryny są ratunkiem zwłaszcza kiedy jesteśmy na wakacjach, z dala od sklepów i wycieczka do apteki zajęłaby za dużo czasu. Masz w swojej kuchni to co potrzeba do receptury bez gliceryny.

Bańki mydlane z atrakcjami

Warto poeksperymentować nie tylko z płynem bez gliceryny. Do klasycznego składu możemy dodawać substancje barwiące czy fluorescencyjne. Najbezpieczniejsze będą barwniki spożywcze. Zwłaszcza jeżeli dzieci będą dmuchać przez patyki do baniek. Inne pomysły na barwienie baniek mydlanych domowym sposobem to dodawanie farby plakatowej, fluorescencyjnej farby plakatowej, farb wodnych (najlepiej w tubce). Pamiętajmy, żeby w takim przypadku ubrać dzieci w ubrania przeznaczone do „brudnych” zabaw.

Ponieważ bańki zachęcają do zabawy sensorycznej możemy dodać do nich również zapachy. Najlepiej sprawdzą się niewielkie ilości aromatów spożywczych lub olejków eterycznych. Tych ostatnich naprawdę używamy ostrożnie, bo mogą być drażniące dla oczu i skóry.

Poeksperymentujcie z roztworem. Może uda wam się zrobić lepszą wersję z mydłem w płynie albo znajdziecie jakiś własny tajny składnik?

Patyki do baniek i nie tylko

Jak robić bańki mydlane

Jeżeli przygotowujemy domową recepturę, to prawdopodobnie nie mamy gotowych patyków do baniek. To pozwala na stworzenie własnych narzędzi do robienia baniek – dowolnej wielkości. Bańki mydlane robi się na dwa sposoby. Albo przepuszczając powietrze przez dowolną zamkniętą figurę np. serduszko, koło, albo dmuchając przez słomkę zanurzoną w płynie.

Można przygotować oba rodzaje patyków do baniek. Słomka jest łatwa do przygotowania. Możemy ją zrobić domowym sposobem ze słomki do picia (poniżej mówimy jak) lub zwijając w rulon kawałek sztywnego papieru. Jeżeli jesteście na wsi i macie dostęp do słomy, to słomki możecie też robić… ze słomek. W przypadku cienkich rurek warto ponacinać je na końcu, rozczapierzając powstałe „nóżki”. Dzięki temu bańki mają się na czym zatrzymać.

Za pomocą tego typu słomek zrobimy małe, prawdopodobnie szybko pękające bańki. Jeżeli chcemy mieć mocne bańki, to trzeba naprawdę popracować nad proporcjami w płynie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić domowe lody.

Gigantyczne bańki – jak je uzyskać?

Uzyskanie gigantycznych baniek za pomocą słomek jest dość trudne. Można próbować przy użyciu dużych tub (np. po ręcznikach papierowych), ale jest prostsza metoda.

Chłopiec puszczający bańki mydlane na mieście, a także jak zrobić dobry płyn do baniek mydlanych krok po kroku, składniki i przepis
Jak zrobić płyn do baniek mydlanych krok po kroku, czyli składniki roztworu, proporcje, najlepsze sposoby i przepisy

Używamy do tego powierzchni płaskiej, jakiegokolwiek zamkniętego kształtu z rączką. Narzędzie do robienia gigantycznych baniek można wykonać ze starego sitka. W tym celu usuwamy samo sitko i zostawiamy tylko obramowanie z uchwytem. Inny dobry sposób, to skręcenie narzędzia z drutu. Najlepiej użyć do tego drutu ogrodowego, który jest dość sztywny, ale nadaje się do ręcznego modelowania.

Gigantycznych baniek raczej nie uzyskamy dmuchając w powierzchnię. Lepiej wykorzystać do tego siłę powietrza. Obramowanie z powstałą mydlaną ścianką ustawiamy w pionie i przeciągamy w jedną stronę. Balon powstaje przez wypełnienie powietrzem powierzchni. Na pewno nie raz widzieliście takie sztuczki na filmach lub podczas rodzinnych festiwali.

Jak wykorzystać bańki mydlane?

Wiecie już jak zrobić płyn do baniek mydlanych, teraz czas zapytać po co go robić? Można oczywiście zapewnić w ten sposób zabawę maluchom i samemu na chwilę odpocząć. Jednak bańki da się wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów.

Jednym z nich jest malowanie za pomocą baniek. W tym celu dolewamy płynu do wody z dużą ilością farby. Przy pomocy słomki robimy pianę i delikatnie przekładamy ją na kartkę. Najlepiej w tym celu wykorzystać gruby bristol albo blok do akwareli. Alternatywnym sposobem jest wydmuchiwanie baniek z rurki prosto na kartkę. Potem czekamy aż pękną i mamy ciekawy wzór na kartce.

Bańki mogą być atrakcją nie tylko dla dzieci. Doskonale nadają się do urozmaicenia imprez plenerowych, szczególnie wesela. Sprawdzą się podczas imprez w szkole i przedszkolu. Oczywiście można też zrobić zawody w robieniu baniek podczas przyjęcia urodzinowego czy podobnych uroczystości dla maluchów.

Robienie płynu do baniek nie jest trudne. Wystarczy tylko dopracować proporcje i wybrać sposób tworzenia baniek. Ta prosta zabawa uatrakcyjni wakacyjne popołudnie czy uroczystość rodzinną. Może być też elementem zajęć plastycznych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny