Jak zrobić sok z aronii?

1 przepis – aroniowy sok z cytryną

Nie musisz wcale iść do apteki bądź sklepu po to, by zaopatrzyć się w zdrowy sok z aronii. Możesz bowiem bez większych trudności przygotować go zupełnie samodzielnie, w zaciszu własnego mieszkania. Dzięki temu będziesz mieć największą pewność, że sok z aronii zachowa swoje cenne właściwości i będzie zdrowy dla dzieci. Domowy sok z aronii nie zawiera bowiem żadnych ulepszaczy i sztucznych konserwantów – co czyni go lepszym od tego ze sklepowej półki. Jak więc uzyskać sok?

Lista składników

  • 1 kg owoców z aronii
  • 300 g cukru
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1 cytryna
  1. Umyj owoce aronii i rozgnieć je mikserem bądź tłuczkiem do ziemniaków.
  2. Całość włóż do garnka i dodaj resztę składników z listy.
  3. Gotuj owoce przez około 30 minut, a później je przecedź. Owoce, które zostaną, możesz również wykorzystać na zupełnie inne przetwory (jak np. konfitura czy dżem).
  4. Przelej odcedzoną wodę do wyparzonych i czystych słoiczków, a następnie zamknij i postaw górą do dołu – wówczas słoiczki się zapasteryzują.
  5. Pamiętaj, że pasteryzacji możesz dokonać również zupełnie samodzielnie! Wystarczy zagotować słoiki przez ok. kwadrans.

Przygotowany sok z aronii powinno się pić każdego dnia po to, by nieco wzmocnić swój organizm. Każdego dnia wypijaj ok. 50 ml tego produktu. Z powodzeniem sok ten mogą wypijać również kobiety w ciąży!

Szukasz więcej inspirujących przepisów? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić wino domowe krok po kroku.

2 przepis – sok z aronii bez gotowania

Sok ten możesz wykonać nie tylko bez gotowania owoców, ale też bez cukru! Warto przyjrzeć się temu przepisowi, ponieważ sok doskonale oddziałuje na układ krwionośny i zapobiega np. powstawaniu miażdżycy czy wystąpieniu zawału serca. Jego właściwości zdrowotne chronią również wzrok, co powinno zainteresować zwłaszcza osoby pracujące przed komputerem. Jak zrobić sok aroniowy bez gotowania? Nie obejdzie się bez wody oraz owoców!

Lista składników:

  • 2 kg owoców aronii
  • 1 cytryna (sok)
  • woda
  1. Umyj owoce i zmiksuj je za pomocą sokowirówki albo blendera.
  2. Przełóż owoce na gazę i dokładnie je wyciśnij.
  3. Dodaj do soku z aronii wyciśnięty sok z cytryny i wymieszaj całość.
  4. Przelej sok do wyparzonych butelek bądź słoiczków.
  5. Pasteryzuj uzyskany w ten sposób sok przez ok. 25 minut.

Pamiętaj, że z powodzeniem możesz tak utworzony sok z aronii dodać np. do wody, ale też o gorącej herbaty. Warto przygotować go z cytryną po to, żeby wzmocnić jego właściwości zdrowotne.

Jak uzyskać sok z aronii na przeziębienie?

3 przepis – sok z aronii bez cukru

Ciężko przygotować sok bez wody. Jednak już przyrządzić go bez cukru jest całkiem łatwo! Możesz zrobić sok z aronii bez gotowania i dodawania do niego cukru. Wystarczy jedynie, że przygotujesz odpowiednio dużą ilość składników.

Lista składników

  • 5 kg owoców aronii
  • 4 szklanki wody
  1. Dokładnie umyj owoce aronii i zmiel je.
  2. Przełóż owoce do emaliowanego garnka, po czym zalej wodą.
  3. Włóż garnek do nieco większego i przykryj go, ostrożnie wstawiając na gaz.
  4. Gdy woda zacznie oscylować wokół 60 st. C, grzej ją jeszcze ok. 10 minut – jednak na niewielkim gazie.
  5. Przełóż owoce przez sitko i wyciśnij z nich sok – najlepiej na niskich obrotach, w sokowirówce.
  6. Podgrzewaj sok z aronii do temperatury ok. 90 st. C. Przelej następnie przez sitko do słoików i powycieraj brzegi. Zamknij szczelnie całość i zostaw do wystygnięcia (do góry dnem).
  7. Przechowuj sok z aronii w lodówce.
Owoce aronii w koszyku i sok z aronii w butelce oraz przepis, jak zrobić sok z aronii bez gotowania oraz sok z aronii bez cukru
Jak zrobić sok z aronii krok po kroku? 3 praktyczne przepisy krok po kroku

Wiesz już, jak zrobić sok z aronii, jednak nie masz pojęcia co zrobić, by móc przechowywać go jak najdłużej? Utrwal go zatem w tzw. kąpieli wodnej, poprzez wstawienie słoiczków do rondelka z wodą. Jeśli woda zacznie wrzeć, to zmniejsz wówczas gaz do minimum, a następnie podgrzewaj – litrowe słoiki powinno się grzać ok. 25 minut. Kiedy uda się to zrobić, przechowuj sok z aronii najlepiej w chłodnym, suchym oraz możliwie zaciemnionym pomieszczeniu (jak spiżarka lub piwnica).

Dlaczego jeszcze warto pić sok z aronii?

Jeżeli posiadasz problemy z układem pokarmowym, warto będzie wówczas sięgnąć właśnie po sok z aronii. Sok świetny jest bowiem na bóle brzucha, nudności, wzdęcia bądź zaparcia. Aronia doskonale działa na pracę żołądka, ale też wątroby i trzustki. Mało tego, sok z aronii działa również detoksykująco, oczyszczając układ pokarmowy ze złogów i toksycznych substancji. Oczywiście, na tym nie zamykają się pozytywne właściwości aronii! Chorujesz na cukrzycę? A może ktoś z bliskich na nią cierpi? Warto będzie zatem podać mu sok z aronii, który potrafi znacznie zmniejszyć poziom glukozy we krwi oraz moczu! Dodatkowo, aronia uwalnia także lipidy i zmniejsza tym samym poziom złego cholesterolu we krwi, wpływając również na cały układ krwionośny – zatem, reguluje przepuszczalność naczyń krwionośnych, uelastycznia je i wzmacnia.

Aronia zawiera również bardzo dużo witamin P, które są cennymi przeciwutleniaczami. Oprócz bioflawonoidów, aronia zawiera w sobie wiele witamin takich, jak B2, B3, B9 (kwas foliowy), C czy też witaminę E. W aronii znajdują się też cenne makro i mikroelementy takie, jak miedź, jod, żelazo, wapń czy mangan. Potrzebne są one chociażby do tego, by w organizmie prawidłowo przebiegały niektóre procesy. W soku z aronii możesz zatem znaleźć cenne antyoksydanty, wspierające system odpornościowy i spowalniające również proces starzenia się organizmu! Można sok również stosować, by zniwelować np. negatywne skutki działania radioterapii czy chemioterapii na organizm. Jak widzisz – same plusy, prawda? Warto zatem włączyć sok z aronii do swojego dziennego menu i… cieszyć się zdrowiem!

ikona podziel się Przekaż dalej