Jesienią i zimą w powietrzu znajduje się wiele zanieczyszczeń. Co drugie polskie miasto walczy ze smogiem, który zatruwa nasze organizmy. Pył PM2.5 jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia, o czym głośno informuje Światowa Organizacja Zdrowia. Niestety nie zagraża on nam jedynie na dworze. Skutecznie przedostaje się także do mieszkań i domów z najbardziej szczelnymi oknami. Właśnie dlatego zakup domowych oczyszczaczy powietrza stał się w ostatnich latach tak popularny. To oczywiście bardzo rozsądne rozwiązanie, jednak nie każdy oczyszczacz tak samo dobrze poradzi sobie z niwelowaniem zawieszonych w powietrzu pyłów. Dlatego właśnie przed ostatecznym zakupem warto zwrócić uwagę na jego specyfikację i kilka ważnych szczegółów. Tylko w ten sposób można poznać odpowiedź na pytanie, jaki oczyszczacz powietrza (https://new-electric.pl/108-oczyszczacze-powietrza) jest najlepszy.

Jak działa oczyszczacz powietrza

Bez względu na to, czy jesteśmy w domu, biurze czy restauracji, w powietrzu znajdują się roztocza, alergeny, wirusy, bakterie, pyłki, a także zarodniki grzybów. Do tego dodać można wszelkie zanieczyszczenia, jakie składają się na smog, czyli pył PM2,5, spaliny, tlenki siarki i azotu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia nawet co trzeci udar mózgu ma związek ze złą jakością powietrza. Dotyczy to nie tylko starszych osób, ale jest to również problem, który pojawia się wśród młodszego pokolenia. Ze zjawiskiem tym można walczyć na kilka sposobów. Przede wszystkim należy dbać o środowisko, to jednak działania długofalowe. Aby szybciej poprawić sytuację, warto kupić oczyszczacz powietrza, który przefiltrowuje powietrze przez specjalne filtry, a co za tym idzie, usuwa z niego wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli w oczyszczaczu pojawia się również funkcja jonizacji, z powietrza prawie w 100 % znikają wszelkie alergeny. Jak to działa? Zanieczyszczone powietrze wpada do oczyszczacza i przechodzi m.in. przez filtr HEPA i filtr węglowy, następnie zostaje oddane z powrotem, aby można było nim spokojnie oddychać.

Właściwości dobrego oczyszczacza powietrza
Jakie właściwości musi posiadać dobry oczyszczacz powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacze mogą mieć wiele dodatkowych funkcji, takich jak jonizacja, wbudowana lampa UV czy równoczesne nawilżanie. Jednak jedną z najważniejszych kwestii są zastosowane w nich filtry, które w głównej mierze odpowiadają za zatrzymanie zanieczyszczeń. Wybierając oczyszczacz, należy zatem zwrócić uwagę na:

Zastosowane filtry

Oczywiście przeglądanie oczyszczaczy należy rozpocząć od sprawdzenia, w jakie filtry zostały wyposażone. Jednym z najważniejszych jest filtr HEPA, który zazwyczaj występuje w kilku klasach E10, E11, E12, E13 i H14. Pory wielkości 0,3 µm zatrzymują nawet 99,8% zanieczyszczeń. W urządzeniu powinien pojawić się również filtr wstępny wyłapujący największe zanieczyszczenia, a także filtr węglowy, który usuwa trujące, lotne związki organiczne (benzopirany). Warto zwrócić uwagę także na nano katalizator.

Dodatkowe funkcje

Wśród dodatkowych funkcji, jakie mogą pojawić się w oczyszczaczach, najczęściej wymienić można nawilżenie powietrza czy jonizację. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie kupować urządzeń 10w1, które niestety mogą okazać się bublem. W oczyszczaczach przydatna może być również lampa UV, która pomoże w sterylizacji pomieszczenia.

Wydajność

Oczyszczacz powietrza zawsze należy kupować, dopasowując go do pomieszczenia, a nie całego domu. Pokrycie, jakie oferuje urządzenie, jest tym lepsze, im droższy i większy jest sam oczyszczacz. Przepływ powietrza powinien być zatem dostosowany do wielkości pomieszczenia, w jakim ma się on znaleźć. Można zatem przyjąć, że przepływ równy 260 m³/h jest w stanie oczyścić powietrze w pokoju, który nie ma powierzchnię mierzącą maksymalnie 60 m².

Jakie właściwości musi posiadać dobry oczyszczacz powietrza

Udogodnienia

Nowoczesne urządzenie powinno być wyposażone w kilka dodatkowych udogodnień, na przykład różnego rodzaju czujniki czy różne tryby pracy. Oto, o czym powinni wspomnieć producenci w opisie oczyszczacza:

  • czujnik pomiaru zanieczyszczeń w powietrzu;
  • alarm informujący o złym stanie powietrza;
  • różne tryby pracy: tryb nocny, tryb automatyczny czy tryb VOC wykrywający lotne związki organiczne;
  • timer;
  • wskaźnik wymiany filtra.

Cena i eksploatacja

Cena nie zawsze musi oznaczać niskiej jakości, jednak należy pamiętać o tym, że oczyszczacz za 100 złotych nie będzie w stanie oczyścić powietrza w dużym pomieszczeniu. Z pewnością nie będzie posiadał również dodatkowych udogodnień czy funkcji. Należy zatem zastanowić się, do jakich konkretnie celów potrzebujemy urządzenia.

Jakie informacje powinny znaleźć się w specyfikacji? 

Przy wyborze oczyszczacza warto również zwrócić uwagę na jego specyfikację. To właśnie w niej znajdziemy różnego rodzaju informacje, które zaważą na kupnie urządzenia, na przykład tę, z jakich materiałów oczyszczacz został skonstruowany. Warto, aby w specyfikacji pojawiły się także wzmianka o zasilaniu, mocy, głośności i poziomie absorpcji węgla aktywnego.

Jaki oczyszczacz wybrać? Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Przede wszystkim należy dobrać go do własnych potrzeb.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej