Beż w wielu odcieniach

Salon w kolorze beżowym to bardzo dobra alternatywa dla tych z nas, którzy poszukują do swojego wnętrza koloru stonowanego, spokojnego, ale chcą uniknąć malowania pomieszczenia na kolor biały czy też kremowy. Beżowy salon będzie zdecydowanie prezentował się elegancko i stylowo, trzeba jedynie uważać, aby nie popaść w nudę. Kluczową kwestią przy wyborze beżu na kolor wiodący we wnętrzu jest wybór odpowiedniego odcienia. Beż bowiem występuje w całej gamie wariantów kolorystycznych, z których dekoratorzy wnętrz polecają przede wszystkim odcienie kawy: jasny beż, brąz z domieszką białego, beż z domieszką szarości. Specjaliści uczulają jednak, by uważać na odcienie beżu wpadające w kolor żółty – wybór takiego koloru ścian może spowodować, że pomieszczenie wyda się mniejsze.

Warto wiedzieć, że decydując się na kolor beżowy we wnętrzu, nie musimy ograniczać się do jednego odcienia. Jeśli umiejętnie dobierzemy ze sobą opcje kolorystyczne możemy wiele zyskać. Biorąc pod uwagę rozkład światła w pomieszczeniu jaśniejsze odcienie beżu powinny znaleźć się w częściach mniej oświetlonych. Takie triki sprawią, że pomieszczenie wyda się większe.

Beżowy w tonacji ciepłej

Kluczowe dla wyboru odpowiednich dodatków takich jak zasłony, firany gotowe (zobacz na https://www.eurofirany.com.pl/sklep-online/firany-1041), poszewki dekoracyjne, czy też narzuty, które dopełnią lub ożywią wnętrze w kolorze beżowym jest określenie odpowiedniej tonacji koloru beżowego. Beż występuje bowiem w wersji ciepłej i chłodnej. Każda z nich domaga się innego traktowania oraz towarzystwa innych barw uzupełniających.

Kolor beżowy w ciepłej tonacji, to taki który zmierza do odcieni brązu. O tej palecie odcieni z żartobliwym - kulinarnym zacięciem mówi Justyna Czapla, dekoratorka z firmy Eurofirany będącej od lat liderem w branży home decor: „Kolor beżowy w ciepłej odmianie mi osobiście przywołuje najlepsze skojarzenia z kawą z dodatkiem mleka, taką jak caffelatte czy też cappuccino. Jak wiemy, do kawy bardzo dobrze pasuje czekolada – co w tym przypadku przekłada się także na zgrany duet kolorystyczny. Zatem mamy do wyboru odcienie od białej czekolady, po deserową, mleczną i gorzką. Wymienione kolory, jeśli pojawią się w dodatkach w postaci zasłon stworzą stonowaną aranżację, w której okno nie będzie elementem wystroju rzucającym się w oczy. Jeśli chcemy natomiast ożywić wnętrze możemy śmiało sięgnąć po kolory ziemi spalonej słońcem, czyli odcienie terakoty, ochry, kurkumy, purpury, bordo czy czerwieni”.

Ciepły odcień beżu będzie również komponował się idealnie z dekoracjami, w tym z zasłonami i firanami, w kolorze białym i mimo, że na pierwszy rzut oka może się to połączenie wydawać dosyć proste, należy uważać – bowiem odcieni kolorów białego jest sporo. Do beżowych ścian niestety nie będą pasować dodatki w kolorze zimnej bieli, za to biel jaśminowa będzie wyglądać zjawiskowo.

Jakie zasłony pasują do beżowych ścian?
Jakie zasłony pasują do beżowych ścian?

Beżowy w tonacji chłodnej

Kolor beżowy w chłodnej tonacji określany jest często jako zimny beż lub ciepła szarość. W przypadku zimnego beżu liczba udanych duetów kolorystycznych jest naprawdę spora, co podkreśla Justyna Czapla z firmy Eurofirany: „Zimny beż swój delikatny chłód zawdzięcza domieszce szarości, która pozwala na dopasowanie praktycznie każdego koloru z palety barw, nie pomijając klasycznej czerni i bieli. Na jego tle bardzo dobrze wypadną zielenie i błękity z naciskiem na modne nadal odcienie granatu, butelkowej zieleni, morskiej gębi, turkusowej wody oraz tonacje pudrowych odcieni szałwii, koralu czy fioletu”. Wybierając żywe zestawienia kolorystyczne, warto zastosować regułę, że wprowadzamy jeden kolor dodatkowy, który wzbogaci wnętrze i to ten kolor pojawia się na wszelkiego rodzaju dodatkach. Pomoże nam to zachować umiar i uniknąć chaosu kolorystycznego w aranżacji.

Stylowe dodatki: tekstylia i wiele innych

Dobierając dodatki do naszego wnętrza, warto skupić się nie tylko na tekstyliach. Owszem zasłony, narzuty, czy też poszewki dekoracyjne to podstawowe elementy, które będą nam dopełniały bądź wręcz ożywiały wnętrze, warto jednak skupić się także na innych dodatkach takich jak podkładki na stół, obrazy, ceramika, czy też nawet doniczki, które ozdobią nam parapet.

Salon, w którym kolorem dominującym jest kolor beżowy to propozycja dla osób, które chcą w swoim domu stworzyć przytulną ciepłą przestrzeń, sprzyjającą relaksowi, „bezpieczny port”, a przy odrobinie wiedzy może to być jednocześnie wnętrze stylowe, eleganckie i bezsprzecznie interesujące.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej