Na co pomaga kąpiel w krochmalu?

Kąpiel z krochmalu od wieków stosowana była na problemy skórne. Według badań, kąpiel w krochmalu poprawia stan skóry atopowej, dlatego też zalecana jest chorym na atopowe zapalenie skóry. Warto wiedzieć, jak zrobić krochmal do kąpieli, gdyż jest to domowy środek łatwy do zastosowania i w większości przypadków bardzo skuteczny.

Krochmal to zawiesina, która powstaje w wyniku pomieszania skrobi ziemniaczanej z wodą. Aby zrobić krochmal, skrobię mieszamy najpierw z zimną wodą, a następnie dodajemy do gorącej wody. W wyniku tego otrzymujemy gęsty kisiel. Tradycyjnie krochmalu używało się do konserwacji tkanin w ostatnim etapie po praniu. Tkaniny namoczone w krochmalu nie wchłaniają wilgoci i kurzu, dlatego też trudniej rozwijają się w nich bakterie. Obecnie krochmal rzadko stosuje się w tym celu, szczególnie że nakrochmalone tkaniny są sztywne i mniej przyjemne w dotyku. Do krochmalu wraca się jednak jako do środka łagodzącego problemy skórne u niemowląt i dzieci. Krochmal do kąpieli przygotowujemy najczęściej z mąki ziemniaczanej, ale robi się go także ze skrobi kukurydzianej lub ryżowej.

Szczególnie zalecany jest krochmal dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub skazą białkową. Kąpiel dziecka w krochmalu pomaga również na odparzenia pieluszkowe, na wysypkę, na wypryski, na podrażnienia skóry, na swędzenie i przy alergii. Kąpiel dziecka w krochmalu bardzo szybko poprawia stan skóry i łagodzi podrażnienia skóry. Jednak w niektórych przypadkach stan skóry się pogarsza. Może to mieć związek z zakażeniem drożdżakami. Dlatego też przed zastosowaniem kąpieli z krochmalu u noworodka lub u dzieci starszych, należy skonsultować się z lekarzem. Podobnie należy postąpić, jeśli po kilku kąpielach nie nastąpi spodziewana poprawa. Krochmalu nie stosujemy, jeśli zły stan skóry jest spowodowany przez zakażenie grzybicze. Jeśli planujesz kąpiel w krochmalu, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić krochmal.

Krochmal dla dzieci i dla niemowląt

Krochmal dla dzieci - na co pomaga

Krochmal przyspiesza regenerację skóry, a co za tym idzie przyspiesza gojenie się zmian skórnych. Korzystnie wpływa na skórę przesuszoną i skłonną do podrażnień. Ponadto krochmal znacznie poprawia jakość życia, gdyż łagodzi swędzenie. Już kilka kąpieli w krochmalu powoduje, że zmiany skórne wyraźnie się zmniejszają, zaś swędzenie staje się znacznie mniej dokuczliwe.

Krochmal pomaga na odparzenia pieluszkowe i to zarówno w postaci kąpieli jak i w postaci zasypki zastępującej puder dla niemowląt. Stosowanie krochmalu jako zasypki przynosi poprawę, jednak ma swoje wady. Należy bardzo ostrożnie stosować zasypkę z krochmalu czy też inną na odparzenia, gdyż pył z zasypki może dostać się do nosa dziecka. Dostanie się zasypki do dróg oddechowych dziecka może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też, lepiej jest stosować krochmal w postaci dodawania zawiesiny z mąki ziemniaczanej do kąpieli. Zaś na odparzenia pieluszkowe najlepszym sposobem jest częste przewijanie dziecka i wietrzenie, aby nie dopuścić do odparzeń.

Krochmal dla dzieci i dla niemowlaka, czyli kąpiel w krochmalu, a także przepis na krochmal do kąpieli
Kąpiel w krochmalu - na co pomaga? Jak ją prawidłowo przygotować?

Kąpiel dziecka w krochmalu możemy przeprowadzić nawet kilka razy w tygodniu. Należy jednak trzymać się zaleceń lekarza oraz bacznie obserwować stan skóry dziecka przed i po kąpieli. Jeśli zauważymy, że po kąpieli skóra dziecka staje się bardziej podrażnienie, należy zaprzestać kąpieli w krochmalu.

Kąpiel w krochmalu dla niemowlaka na zapalenie skóry

Naskórek dziecka zaraz po urodzeniu jest niezwykle delikatny i podatny na podrażnienia. Dlatego też kąpiel noworodka w krochmalu budzi pewne kontrowersje. Niektórzy dermatolodzy zalecają, aby nie eksperymentować i tego rodzaju domowe zabiegi odłożyć na później. Kąpiel w krochmalu jest jednak tradycyjnym sposobem na potówki, na wysypkę, na odparzenia, na trądzik niemowlęcy, na zaczerwienienia czy też na wypryski alergiczne. Krochmal wygładza skórę i tworzy na niej warstwę ochronną, która zabezpiecza przed nawrotem podrażnień.

Na problemy skórne na twarzy niemowlaka można stosować wacik nasączony w krochmalu lub okłady z krochmalu. Okłady z krochmalu lub przecieranie wacikiem namoczonym w rzadkim krochmalu pomagają na takie problemy jak:

  • trądzik niemowlęcy
  • wypryski na twarzy,
  • ciemieniucha.

Jeśli uznamy, że kąpiel noworodka w krochmalu jest wskazana, należy skonsultować ilość skrobi na kąpiel z lekarzem. Zazwyczaj dla niemowlaka stosuje się nie więcej niż 2 łyżki stołowe skrobi na 2 szklanki wody.

Przepis, jak zrobić krochmal do kąpieli z mąki ziemniaczanej

Przepis, jak przygotować kąpiel dla niemowlaka na potówki, na wysypkę czy inne problemy skórne:

  • przygotuj mąkę ziemniaczaną w ilości 1 czubatą łyżkę na 3 litry wody w wanience,
  • odmierzoną mąkę ziemniaczaną rozpuść w szklance zimnej wody i dokładnie rozmieszaj, aby nie było grudek,
  • do roztworu wlej trochę gorącej wody i dalej energicznie mieszaj, aż powstanie zawiesisty kisiel,
  • wlej zawiesinę do wanienki z wodą dla dziecka,
  • nie dodawaj do kąpieli żadnych żelów ani płynów,
  • kąp niemowlaka przez 5 minut w temperaturze 37 stopni,
  • po kąpieli nie jest konieczne żadne dodatkowe natłuszczanie skóry dziecka, jednak przy skórze bardzo suchej lub przy atopowym zapaleniu skóry można użyć do skóry dziecka kosmetyk emolientowy. Po kąpieli nie wycieramy dziecka ręcznikiem, lecz delikatnie osuszamy.

Jednorazowa kąpiel nie przyniesie od razu pożądanych rezultatów. Aby wystąpiły korzystne zmiany, dziecko trzeba kąpać w krochmalu codziennie przez kilka do kilkunastu dni. Jeśli po tym czasie okaże się, że nie ma żadnych widocznych efektów, należy zrezygnować z tego sposobu.

Kąpiel w krochmalu dla dzieci starszych czy też dla dorosłych wykonujemy podobnie. Krochmal ma korzystny wpływ na skórę dziecka bez względu na wiek. Jednak starsze dzieci mogą kąpać się 10 - 15 minut.

Kąpiel w krochmalu dla niemowląt i dla dzieci to sposób tani, wygodny, łatwy do zastosowania i skuteczny. Dlatego też warto wrócić do starych, wypróbowanych sposobów naszych babci.

ikona podziel się Przekaż dalej