Cel: projekt małej łazienki

Specjaliści z branży wyposażenia łazienek zgodnie przyznają, że przed przystąpieniem do wyboru płytek w łazience, warto dokładnie zaplanować układ pomieszczenia i rozmieszczenie sprzętów sanitarnych . Pomoże nam w tym prosty rysunek, na który naniesiemy wymiary ścian i otworów – drzwi i okien, oraz rozmieszczenie wyposażenia z uwzględnieniem jego rozmiarów. To ważne, ponieważ zbyt duże sprzęty mogą być niekomfortowe w użytkowaniu. Dzięki temu nawet bardzo mała łazienka z prysznicem będzie praktyczna i wygodna.

Mała łazienka z prysznicem
Mała łazienka z prysznicem


Płytki drewnopodobne w jasnym odcieniu dobrze sprawdzą się w aranżacjach małych łazienek. Dyskretny wzór i ciepły kolor drewna nie zdominuje przestrzeni, ale delikatnie podkreśli jej charakter. Fot. Synage
 

Do aranżacji komfortowego prysznica wystarczy przestrzeń 80x80 cm na kabinę – nowoczesne brodziki narożne są dostępne w wariantach kwadratowym lub półokrągłym. W małej łazience często możemy urządzić prysznic we wnęce, wykorzystując drzwi szklane lub ściankę zamiast kabiny. Ścianka szklana sprawdzi się w aranżacjach małych, bardzo wąskich łazienek – w podłużnym wnętrzu możemy urządzić komfortową strefę kąpielową na końcu pomieszczenia.

Kabina z brodzikiem czy prysznic walk-in?

W ofercie producentów wyposażenia sanitarnego znajdziemy nowoczesne, płaskie brodziki kąpielowe. Są wykonane z akrylu sanitarnego lub trwałego, nowoczesnego kompozytu, który łatwo utrzymamy w czystości. Niskie brodziki o wysokości 30-50 mm są popularne ze względu na minimalistyczny design i wysoki komfort użytkowania. Niski brodzik do łazienki sprawdzi się w remontowanych przestrzeniach, gdzie nie zawsze możemy pozwolić sobie na wykonanie odpływów w posadzce. Do takich brodzików pasują płaskie syfony, które zapewnią prawidłowe odprowadzenie wody i nie zajmują wiele miejsca. Sparujemy je też z różnymi rozmiarami kabin prysznicowych.

Wyposażenie prysznica najlepiej kompletować w ramach produktów z tej samej kolekcji lub od jednego producenta. Kompletne wyposażenie łazienki, od brodzika po płytki, znaleźć można w renomowanych sklepach stacjonarnych i internetowych – podkreślają projektanci z portalu wnętrzarskiego domni.pl

Mała łazienka z prysznicem
Mała łazienka z prysznicem

Płaskie brodziki doskonale sprawdzą się w modnych aranżacjach – są dostępne w szerokiej gamie wzorów, kolorów i kształtów: od klasycznej, uniwersalnej bieli po modną szarość i nowoczesną czerń. Fot. Synage

Kabina walk-in z odpływem liniowym to popularne rozwiązanie w małej łazience w bloku. Odpływ zamiast brodzika stosujemy w minimalistycznych i nowoczesnych aranżacjach. Kabina prysznicowa pozbawiona brodzika wygląda bardzo lekko i oferuje wiele kreatywnych możliwości. Pamiętajmy, że montaż odpływu liniowego powinien zostać zaplanowany jeszcze na etapie projektu instalacji wodnej w łazience oraz wykonany z uwzględnieniem bezpiecznego spadku posadzki (co najmniej 2.5%) w tym miejscu.

Mała, wąska łazienka – jakie płytki wybrać?

Dobra aranżacja wąskich i pozornie nieustawnych łazienek optycznie poprawi jej proporcje. Długą i wąską łazienkę możemy „skrócić”, stosując na tylnej ścianie płytki w ciemniejszym odcieniu, lub dając w tym miejscu dekor z ciekawym, przykuwającym oko wzorem. Unikajmy płytek o podłużnym, prostokątnym kształcie na długich ścianach – dodatkowo podkreślą podłużny kształt pomieszczenia. Ciekawie będą wyglądały jasne płytki wielkoformatowe, np. 60x120 cm, układane pionowo. Łatwo utrzymamy je w czystości podczas użytkowania łazienki.

Mała łazienka z prysznicem
Mała łazienka z prysznicem

Jednym z najciekawszych trendów w urządzaniu łazienek są inspiracje naturą – wielkoformatowe płytki imitujące wygląd kamienia pasują również do małych łazienek. Fot. Synage

Jeśli zależy nam na wysokiej funkcjonalności wnętrza - projektanci radzą, aby postawić na minimalistyczne aranżacje. Mała łazienka z prysznicem będzie najbardziej wygodna w użytkowaniu, jeśli ograniczymy ilość znajdujących się tam sprzętów do absolutnie niezbędnych. Wtedy też łatwiej utrzymamy porządek – mycie ścianki prysznicowej i posadzki z odpływem jest mniej kłopotliwe niż szorowanie zakamarków kabiny prysznicowej.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej