1. Wiciokrzew błękitny (Lonicera)

Wiciokrzew to pnącze ogrodowe pochodzące z północno-wschodnich Chin, które osiąga nawet do 5 metrów. Pomimo że jego liście są drobne, kwiaty robią ogromne wrażenie. Jest to roślina odporna na suszę, wytrzymała i bardzo łatwa w uprawie. Może zakwitnąć zarówno w donicy, jak również posadzona bezpośrednio w glebie.

2. Przegorzan kulisty

Przegorzan kulisty, z pozoru, przypomina oset. Rośnie nawet na słabej jakości glebach oraz jest odporny na suszę, w związku z czym stanowi idealną roślinę ogrodową. Przepiękne kule w kolorze fioletowym są świetną ozdobą każdego ogrodu. Warto mieć jednak na uwadze, że wymaga on sporej ilości promieni słonecznych, a także produkuje dużo nasion - należy więc kontrolować jego rozrost poprzez usunięcie zbędnych kwiatów lub zapewnienie większego cienia.

3. Dzbanecznik

Dzbanecznik to roślina owadożerna - posiada kołnierzyk pokryty substancją, która zwabia owady. Wygląd oraz większość dzbanków zależy od gatunku rośliny. Dzbanecznik lubi glebę niezbyt bogatą w składniki odżywcze, azot oraz fosfor. Warto zapewnić mu stały dostęp do wody (np. umieścić je w pojemniku bez otworów na dnie), gdyż rośnie jedynie na wilgotnym podłożu. Wymagają także pełnego słońca - w innych warunkach nie tylko słabną, ale całkowicie umierają. Jeśli poszukujesz idealnego miejsca z dobrym nasłonecznieniem, sprawdź mieszkania w City Vibe na obido.pl.

4. Męczennica (Passiflora)

Męczennica ma zwisające, biało-purpurowe kwiaty oraz bardzo cienkie liście. Produkuje małe, pomarańczowo-żółte owoce, które mają jadalny miąższ. Okres kwitnienia wynosi około 5 miesięcy (od grudnia do kwietnia). Pomimo że męczennica najczęściej uprawiana jest jako roślina domowa, dobrze sprawdzi się także w ogrodzie. Warto mieć jednak na uwadze, że powinna być ona uprawiana jedynie w żyznej i wilgotnej glebie. Trzeba chronić ją także przed wiatrami.

5. Pęcherznica

Pęcherznica to rozłożysta roślina wodna, która osiąga nawet do 2 metrów. Jest mięsożerna - chwyta małe organizmy wodne za pomocą podwodnych łodyg. Kwitnie od czerwca do lipca. Posiada drobne kwiaty, zebrane w kuliste kwiatostany. W naturalnych warunkach występuje w jeziorach, rzekach, mokrych bagnach i strumieniach, wobec czego jest doskonałą propozycją dla osób posiadających oczko wodne. Jest ona całkowicie niewymagająca - rośnie zarówno w suchych, jak i mokrych glebach. Co więcej, dużą zaletą tej rośliny jest odporność na niskie temperatury. Doskonale kontrastuje z trawą lub innymi zielonymi krzewami.

Wybierając rośliny do ogrodu, należy pamiętać, że nie tylko mają one urozmaicić jego wygląd, ale przede wszystkim - być dobrane do gleby oraz ogólnych warunków, jakie mogą zostać im zapewnione.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej