Jakie są zadania pediatry?

Dzieci szybko rosną, ponieważ ich organizm intensywnie się rozwija. Następuje przyrost tkanki kostnej, mięśniowej i rozwój narządów wewnętrznych, również układ immunologiczny stopniowo się wykształca i coraz lepiej chroni przed infekcjami. W okresie rozwoju dziecko jest narażone na różne choroby, z którymi system odpornościowy jeszcze nie zawsze sobie radzi. Ocenę dotyczącą rozwoju pociechy może wystawić pediatra w Poznaniu. Pediatra zajmuje się wszelkimi kwestiami dotyczącymi rozwoju i chorób wieku dziecięcego. Okres wzrostu wiąże się z wieloma zmianami w organizmie, dlatego rodzice powinny obserwować swoje maluchy i zgłaszać wszelkie niepokojące ich objawy. Zadaniem lekarza jest rozwianie niepewności i w razie potrzeby zlecenie konsultacji specjalistycznej. Pediatra ma obowiązek wspierania rodziców i zwracania im uwagi na istotne kwestie rozwoju dziecka. Powinien zauważyć, czy u pacjenta nie rozwija się wada postawy lub inne schorzenie, które  mogłoby w przyszłości wywoływać poważne problemy. Z lekarzem należy też ustalić harmonogram szczepień. Pediatra diagnozuje i leczy infekcje o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Jeżeli sytuacja tego wymaga, może wypisać skierowanie do szpitala. Powinien mieć szeroką wiedzę, pozwalającą na wykrycie chorób genetycznych. Dobry pediatra potrafi zauważyć również problemy związane ze zdrowiem psychicznym.

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u pediatry?

W pierwszych tygodniach życia stan zdrowia dziecka monitoruje położna, a w razie potrzeby neonatolog. Po kilku miesiącach sprawami zdrowotnymi maluszka zajmuje się już pediatra. Nawet jeżeli dziecku nic nie jest i wydaje się, że jego rozwój przebiega prawidłowo, należy umówić się na wizytę u pediatry w ramach kontroli. Lekarz zważy i zmierzy maluszka, a także sprawdzi, czy napięcie mięśniowe jest właściwie. Zbada również, czy postawa ciała jest prawidłowa. Jeżeli rodzice są zaniepokojeni jakimś zachowaniem dziecka lub nawet drobną zmianą na skórze, powinni zgłosić to lekarzowi. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce pomiędzy czwartym i siódmym miesiącem życia dziecka. Na konsultację można umówić się przez stronę www.neomedica.pl, gdzie czeka prywatny pediatra w Poznaniu. Dobrego pediatrę można poznać nie tylko po jego wiedzy, ale również po podejściu do dzieci. Maluchy stresują się podczas wizyty, ale lekarz potrafi sprawić, że czują się bezpiecznie i nie denerwują się podczas badania.

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

Im młodsze dziecko, tym szybciej trzeba skontaktować się, gdy pojawią się objawy infekcji. Starsze dzieci lepiej lub gorzej, ale potrafią już powiedzieć coś na temat tego, gdzie je boli. Młodsze maluchy są zupełnie zdane na ocenę sytuacji przez rodziców. Wysoka gorączka, biegunki lub silne zaparcia i wymioty to objawy wymagające błyskawicznej reakcji. Wysypki lub inne zmiany skórne wymagają również wizyty u pediatry. Niepokój powinny wzbudzić brak apetytu, apatyczność i zwiększona płaczliwość.

Artykuł sponsorowany, materiał nie stanowi porady medycznej. W przypadku objawów należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

ikona podziel się Przekaż dalej