Decydując się na adopcję kota, warto wiedzieć, np. co różni koty krótko- od długowłosych? Dowiedzieć się czegoś o ich historii, stylu życia, upodobaniach. Będzie ci z pewnością łatwiej o niego zadbać. Dzięki temu unikniesz częstych wizyt u weterynarza. Twój czworonożny przyjaciel na pewno ci się za to odwdzięczy swoją miłością. Koty występują na świecie w wielu umaszczeniach, a najbardziej wyjątkowy jest szylkret czyli kot trójkolorowy.

Koty krótkowłose

Występują praktycznie we wszystkich umaszczeniach i wielkościach. Jest to spowodowane tym, że to ich pierwotne i naturalne okrycie. Jako pierwsze zagościły w domu człowieka. Ich przodek, kot nubijski, również nie miał długiej sierści. Charakteryzuje je to, że są łatwiejsze w pielęgnacji. Nie są również tak bardzo podatne na tworzenie się kłaczków w przewodzie pokarmowym. Jest tak, dzięki temu, że gubią mniej sierści. Na świecie są dwie rasy kotów krótkowłosych, które zasługują na szczególną uwagę.

Kot Savannah

Jest to krzyżówka kota domowego i serwala- afrykańskiego dzikiego kota z rzędu drapieżnych. Nic więc dziwnego, że wyglądem przypomina właśnie jego. Cechą charakterystyczną jest unikatowe cętkowane umaszczenie. Są one nieco większymi kotami z długimi łapami i smukłą budową ciała. Savannah są kotami aktywnymi i warto zapewnić im zabawki, a najlepiej towarzystwo drugiego przedstawiciela tej rasy. Bardzo też lubią ludzi. Ze względu na ich potrzebę ruchu, dobrze jest, abyś miał w domu balkon oraz drapak i/lub budkę dla kota. Zwierzęta te nie są wybredne w kwestii karmy.

Kot amerykański krótkowłosy

Popularne w USA i Japonii, ale ich hodowla tej rasy jest także w Polsce. Jej początki sięgają XVII w., kiedy przodkowie tych kotów zostały przywiezione z Europy do Stanów Zjednoczonych. Są one zazwyczaj średnie lub duże. Występuje wiele typów umaszczeń w tej rasie. Podobnie, jak koty rasy Savannah, są to koty towarzyskie. Uwielbiają towarzystwo ludzi. Niektóre lubią wylegiwać się na słońcu, ale są też takie, które uwielbiają polować. Koniecznie należy zadbać o zabezpieczenie okien i balkonu. Jeśli chodzi o karmę, należy wybierać tylko wysokomięsne pożywienie dla nich.

Koty długowłose

Pojawiły się one dopiero w średniowieczu. Wtedy też rozpoczęła się różnorodność w umaszczeniu tych zwierząt. W przeciwieństwie do kotów krótkowłosych, długowłose wymagają codziennej pielęgnacji swojego futra. Zapobiega to tworzeniu się kłaczków w przewodzie pokarmowym. Na świecie jest wiele ras kotów długowłosych. Obok powszechnie znanych persów są trzy rasy, które skradają ludzkie serca.

Kot norweski leśny

Rasa ta powstała w Norwegii bez ingerencji człowieka. Koty te posiadają dwuwarstwowe futro, które zrzucają wraz ze zmianą pór roku. Spodnia warstwa chroni je przed wodą, a wierzchnia zaś przed mrozem. Są to duże zwierzęta, osiągające wagę do 8kg Koty norweskie są bardzo przyjacielskie dla ludzi, a nawet psów i małych zwierząt. Są one bardzo aktywne, więc warto zabezpieczyć balkon i zapewnić im zabawki, a najlepiej towarzystwo innego kota. Rasa ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Cotygodniowe wyczesywanie w zupełności wystarczy. W kwestii żywienia należy postawić na bogate w mięso, wysokowartościowe karmy.

Angora turecka

Koty te znane są już od XV w. W kraju ich pochodzenia, czyli Turcji, uznawane są za rasę narodową. Nic dziwnego, ponieważ zarówno jedwabiste futro, jak i zgrabna sylwetka tych kotów są olśniewające. Przez długi czas Angory występowały wyłącznie w białym umaszczeniu. Dopiero później pojawiły się inne kolory futra. Są to bardzo energiczne koty, lubiące inteligentne zabawy. Są przyjazne, jak dla dorosłych, tak dla dzieci. W przeciwieństwie do norweskich kotów leśnych, angora turecka wymaga codziennej pielęgnacji. Natomiast karmę należy dobierać w ten sam sposób.

Przeczytaj więcej o angorze tureckiej: https://zwierzaki.pl/angora-turecka

Kot jawajski

Kot jawajski to rasa znana od nie tak dawna. Zwierzęta te charakteryzuje typowa dla orientalnych kotów smukła sylwetka. Są one bardzo przyjacielskie dla innych zwierząt i ludzi. Uwielbiają pieszczoty. Są to aktywne koty, więc koniecznie muszą mieć zapewnione różnego rodzaju zabawki. Nie posiadają one podszerstka, więc cotygodniowe czesanie w zupełności im wystarczy za wyjątkiem okresu linienia. Bogata w mięso karma będzie dla kotów jawajskich odpowiednim pożywieniem.

 

Niezależnie od tego, czy kot będzie rasowy, czy też nie, należy o niego dbać we właściwy sposób. Dzięki temu będzie on czuł, że obdarzył swoim zaufaniem właściwą osobę. Odpowiednie odżywianie i pielęgnacja sprawią, że będzie żył on długo i zdrowo.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej