Meble tapicerowane, krzesła przy biurkach, sofy, wygodne szezlongi w chill roomach czy podmeetingi (meble w kształcie litery U, składające się z tapicerowanych ścianek, siedzisk oraz stolika) są oblegane przez pracowników każdego dnia. To na nich, ku uciesze pracodawcy, powstają wyjątkowe i nowatorskie pomysły i rozwiązania. Również goście firmy zasiadają w wygodnych fotelach podczas spotkań czy konferencji. Jak zadbać o te wyjątkowe meble i przestrzeń?

Miło jest pracować w czystej przestrzeni i siedzieć na meblach bez plam, ale musimy zdawać sobie sprawę, że z tych wygód korzystają różne osoby, o rozmaitej kulturze osobistej. Pracownicy rotują, a brud i bakterie w krzesłach czy sofach pozostają dla następcy - meble tapicerowane stają się siedliskiem bakterii i roztoczy. Istnieje prosty sposób, aby się ich pozbyć - wystarczy je przynajmniej dwa razy w roku gruntownie wyprać.

Różne obicia - różne sposoby pielęgnacji

Odpowiednia metoda i detergenty dedykowane różnym rodzajom obić przywrócą meblom świeżość - niżej prezentujemy sprawdzone sposoby czyszczenia.

Aby wyczyścić tapicerkę sztruksową i welwetową, należy przetrzeć ją szmatką zwilżona denaturatem lub wodą z amoniakiem. Czyścimy ją zgodnie z włosiem.

Tapicerki z zamszu oraz nubuku to delikatne tkaniny, podatne na zabrudzenia i wycieranie się w miejscach często użytkowanych. Czyszczenie tego rodzaju materiałów odbywa się przy użyciu wyłącznie miękkich szczotek i specjalnych detergentów dedykowanych tym rodzajom tkanin. Skład preparatów pozwala na głębokie czyszczenie różnego rodzaju plam i przebarwień oraz odzyskanie oryginalnego koloru czyszczonych materiałów i skór. Powierzchnię po zabiegu czyszczenia zalecamy dodatkowo zabezpieczyć impregnatem wodoodpornym - zamknie to zewnętrzną strukturę materiału, która stanie się bardziej odporna na zabrudzenia.

Tkaniny żakardowe doskonale nadają się na obicia tapicerskie - są to grube, odporne i wytrzymałe materiały, przepuszczające powietrze, łatwe w utrzymaniu czystości - możemy do ich czyszczenia wykorzystać odkurzacz piorący z odpowiednio rozcieńczonym delikatnym detergentem. Najlepiej wybrać środek niskopieniący do prania wstępnego wszelkiego rodzaju tapicerek naturalnych i syntetycznych odpornych na działanie wody, metodą ekstrakcyjną, który skutecznie usunie brud różnego pochodzenia.

Ekoskóra to namiastka skóry naturalnej - jest wytrzymała, niewrażliwa na kurz i nieprzyjemne zapachy, ale nie oznacza to, że się nie brudzi. Do czyszczenia możemy wykorzystać miękką szmatkę lub gąbką namoczoną w wodzie z szarym mydłem - to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Po zakończonym zabiegu powierzchnię należy dobrze wytrzeć do sucha.

Meble obite skórą naturalną do czyszczenia wymagają użycia tylko naturalnych preparatów, nawilżania i konserwacji oraz systematycznego usuwania zarysowań, odbarwień i przetarć. Niebywałą zaletą skóry naturalnej są właściwości antyalergiczne.

Tłuste plamy z tapicerki możemy usunąć preparatem do tłustych plam, który nie pozostawia filmu olejowego - odpowiedni będzie bezpieczny i skuteczny rozpuszczalnik szerokiego zastosowania, który charakteryzuje się brakiem drażniącej woni oraz trudnopalnością i niewybuchowością, dzięki czemu jest bardzo bezpieczny w użyciu.

Uporczywe plamy

Efekt po doczyszczaniu/wywabianiu plam jest zależny od rodzaju i jakości tkaniny. Stare plamy po kawie, sokach itp. są bardzo trudne do usunięcia. Często zdarza się, że po wypraniu bledną, ale nie dają się całkowicie usunąć, a w przypadku nieregularnego wykonywania usług prania lub też pierwszego prania wykonywanego po kilku latach użytkowania mebli,może zaistnieć zjawisko „wychodzenia” starych plam na powierzchnię już po wyschnięciu, czyli pojawienia się plam, które wcześniej nie były widoczne.

Podstawowym sposobem konserwacji materiałów obiciowych jest ich regularne czyszczenie - w szczególności w miejscach o zwiększonym użytkowaniu (krzesła, sofy w chill romach, podmeetingi), gdzie siedziska, oparcia i podłokietniki są częściej dotykane. Plamy i ślady w wytartych miejscach są trudniejsze do usunięcia, często zdarza się, że po wypraniu bledną, ale nie dają się całkowicie usunąć.

Rodzaj tkaniny, jaka pokrywa meble, jest istotny przy doborze odpowiedniej metody czyszczenia. Widoczne, stare plamy dobrze jest przygotować - najlepiej użyć do tego specjalistycznego niskopieniącego preparatu do czyszczenia wstępnego metodą ekstrakcyjną, przeznaczonego do wszelkiego rodzaju tapicerki naturalnej i syntetycznej odpornej na działanie wody. Ta metoda polega na natryskiwaniu pod ciśnieniem wody z środkiem czyszczącym i jej błyskawicznym odsysaniu za pomocą dyszy.

Do zapierania plam można używać gąbki lub szczoteczki, jednak ta metoda ma wiele wad. Nigdy nie wiemy, w jakim stopniu przemoczymy czyszczoną powierzchnię i niechcący powierzchnia może zostać zmechacona. Zbyt namoczony materiał uniemożliwi korzystanie z mebla przez dłuższy czas, nawet do kilku dni. Przez ten czas wewnątrz zaczną ponownie rozwijać się zarazki, a nawet pleśń. Dodatkowo wystąpi ryzyko pojawienia się przebarwień. Nie ma sensu ryzykować - fachowe firmy sprzątające biura (sprawdź: www.cleaner.com.pl) mają odpowiedni sprzęt i preparaty do czyszczenia mebli tapicerowanych. Firmy porządkowe zazwyczaj podczas rutynowych porządków wykonywanych na powierzchniach biurowych czy socjalnych zwracają uwagę na stan mebli tapicerowanych klienta.

Często pracownicy porządkowi proszeni są o bieżące zapieranie powstałych plam. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, które jednak nie powinno skłaniać do rezygnacji czy odstąpienia od wykonania usługi prania całości mebla tapicerowanego, w którym mimo zaprania plamy nadal będzie gościł kurz, brud i zarazki. Meble materiałowe muszą być cyklicznie odkurzane, plamy na bieżąco zapierane, dobrze je również potraktować urządzeniem parowym, a dwa razy w roku kompleksowo wyprać. Meble tapicerowane możemy również ozonować.

Miliony roztoczy niewidzialnych gołym okiem żeruje na siedzeniach i podłodze, wywołując ciągły katar u alergików, kaszel, problemy skórne oraz zmniejszając odporność organizmu na infekcje. Nie narażajmy pracowników na dyskomfort. Dobrze jest zadbać w odpowiedni sposób o przestrzeń w miejscu pracy, z racji tego, że spędzamy w niej tak wiele godzin (blisko 2000 godzin rocznie). Co istotne, każdy zwraca uwagę na czystość - współpracownicy, odwiedzający goście, a także przyszli partnerzy biznesowi. Jeśli za porządek w pracy będzie odpowiedzialna profesjonalna firma sprzątająca biura, możemy być spokojni, że pracownicy będą efektywniej pracować, a firma będzie lepiej postrzegana przez potencjalnych kontrahentów.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej