Zdrowe domowe posiłki powinny być podstawą każdej diety. Jednak nie zawsze mamy na tyle sił i czasu, aby codziennie je przygotowywać. Sprawa komplikuje się, kiedy mamy małe dzieci i chcemy zadbać o ich jadłospis. Z pomocą przychodzi urządzenie wielofunkcyjne do gotowania, dzięki któremu zyskamy cenne wsparcie w kuchni.

Multicooker, Thermomix – różnice

Wielofunkcyjne urządzenie do gotowania multicooker, zwane kombiwarem, przypomina kształtem garnek z pokrywką. Z powodzeniem może zastąpić niemal każde urządzenie w kuchni, w tym piekarnik, kuchenkę, mikrofalówkę, a nawet zwykły garnek. Nazwa multicooker wskazuje, że sprzęt ten wyposażony jest w szereg funkcji ułatwiających gotowanie. Może być ich nawet 50! Tym samym jest to urządzenie wielofunkcyjne do gotowania, pieczenia, smażenia i duszenia i wiele więcej.

Innym urządzeniem pomocnym w kuchni jest Thermomix. W praktyce jest to również urządzenie wielofunkcyjne do gotowania, jednak znacznie różni się od poprzedniego. Zwolennicy obu tych sprzętów zwracają uwagę, że wprawdzie są do siebie podobne, ale ich przeznaczenie jest inne – multicooker ma zastąpić klasyczną kuchenkę czy piekarnik, a Thermomix, który jest bardziej zaawansowany, przypomina bardziej robota kuchennego z dodatkową funkcją gotowania potraw. Nazwa pochodzi od połączenia słów „thermo” (ogrzewanie) i „mix” (mieszanie). Thermomix ma element grzejny, wagę oraz silnik do szybkiego lub wolnego mieszania i miksowania.

Thermomix bywa określany „najmniejszą kuchnią świata”, ponieważ zastępuje aż 12 urządzeń, a potrawy i napoje przygotowuje samodzielnie – naszym zadaniem jest wsypywanie składników i wciśnięcie guzika. Urządzenie wielofunkcyjne do gotowania Thermomix samo waży odpowiednią ilość produktów, blenduje, mieli, miesza, miksuje, wyrabia ciasto itp. Jednym słowem – robi wszystko za nas.

Na rynku dostępne są sprzęty różnych producentów. Znaleźć je można także w znanych marketach. I tak, urządzenie wielofunkcyjne do gotowania z Biedronki to Biedronkomix, a urządzenie wielofunkcyjne do gotowania z Lidla to Lidlomix.

A może planetarny robot kuchenny?

Szukając pomocnika do kuchni, nie powinniśmy zapomnieć o takich urządzeniach, jak roboty planetarne. One również wyposażone są w takie funkcje jak gotowanie, smażenie, mieszanie, ubijanie, zagniatanie, mielenie mięsa, krojenie czy wyciskanie cytrusów. Marka Kenwood wypuściła na rynek robota kuchennego z funkcją gotowania, który docelowo ma wspierać zarówno amatorów gotowania, jak i profesjonalistów.

Cooking Chef marki Kenwood to gotujący robot planetarny, wyposażony w potężny, bo aż 1500-watowy silnik. Do tego ma pojemną misę ze stali nierdzewnej, mieszadła o dożywotniej gwarancji oraz 24 programy gotowania. Dzięki szerokiemu zakresowi temperatur (od 20 do 180 stopni Celsjusza) możemy przyrządzać potrawy na parze, dusić, smażyć w wysokiej lub gotować w niskiej temperaturze. Ciepło możemy ustawić z dokładnością do 1 stopnia. W praktyce to urządzenie wielofunkcyjne może zastąpić klasyczną kuchenkę, wolnowar i parowar, a nawet Thermomixa. W zestawie dostępny jest blender, który skruszy lód.

Warto wspomnieć o wbudowanej płycie indukcyjnej. Ma ona moc 1000 W, przez co sprawnie przygotujemy gorące dania na jednym palniku. Warto zobaczyć, jak urządzenie sprawdza się w praktyce i jakie ma dodatkowe funkcje:

Wielofunkcyjne urządzenie do gotowania – jakie wybrać?

Wielofunkcyjne urządzenia do gotowania powstały z myślą o osobach zapracowanych, zabieganych, niemających czasu lub po prostu nielubiących spędzać go dużo w kuchni. W zależności od tego, na jaką pomoc liczymy, możemy zdecydować się na multicookera, Thermomixa lub robota planetarnego.

Multicooker świetnie sprawdzi się przy przygotowywaniu posiłków jednogarnkowych.  Pieczone mięsa, warzywa gotowane na parze, risotto, kaszotto, makarony czy też nawet tosty i zapiekanki, to tylko niektóre z potraw, z którymi urządzenie świetnie sobie poradzi. Jego przewagą nad zwykłym garnkiem jest to, że równomiernie podgrzewa zawartość, ponadto łatwo możemy sterować temperaturą i najważniejsze – dzięki szczelnej pokrywce ograniczamy zapach roznoszący się po kuchni. Kombiwar można polecić do mało skomplikowanych potraw i prostych dań. Minusem jest ograniczenie do niewyszukanych przepisów, przez co osoby lubiące eksperymentować powinny zastanowić się nad robotem planetarnym.

Robot planetarny ma tę przewagę nad Thermomixem, iż wyposażony jest w większą misę – ten pierwszy posiada misę o pojemności 6,7 l (marka Kenwood), drugi – 2,2 l. Ważna jest również możliwość rozbudowania urządzenia. W przypadku robotów kuchennych możemy dokupić akcesoria i przystawki, zamieniając urządzenie w zaawansowanego ugniatacza, zagniatacza czy nawet w blender i malakser. W przypadku Thermomixa mamy właściwie tylko ostrza na dnie misy, które wprawdzie poszatkują czy zblendują, ale nie dadzą takich efektów jak np. 5 tarcz w robocie kuchennym.

Zaletą Thermomixa jest za to automatyzacja. To wielofunkcyjne urządzenie ma zaprogramowaną ogromną liczbę przepisów, zatem bez problemu będziemy wiedzieć, jak krok po kroku przygotować całą potrawę. Do tego urządzenie gotujące wyposażone jest w kreatora listy zakupów. Warto wspomnieć również o często zgłaszanych wadach urządzeniach – jest nim hałas podczas rozdrabniania kostek lodu oraz mielenia ziaren zbóż, kawy bądź blendowania innych produktów.  Problemem jest także niska jakość tworzywa, z której wykonane jest mieszadło, a konkretnie łyżko-łopatka. Właśnie dlatego trzeba ją często wymieniać.

Ile kosztują roboty do gotowania?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń wielofunkcyjnych do gotowania. Wspomnieliśmy już, że na fali popularności Thermomixów również dyskonty wypuściły swoje autorskie rozwiązania – w praktyce są one tańsze niż oryginalny Thermomix. Za Thermomix TM6 zapłacimy około 5400 zł, gdy wcześniejsza wersja TM5 kosztowała 4799 zł bez cookidoo oraz 5199 zł z cookidoo. Tymczasem dyskontowe odpowiedniki to koszt zaledwie 1000 zł za Biedromixa (w promocji można dostać nawet za 800 zł) oraz 1400 zł za Lidlomix Silvercrest.

Jeżeli zaś chodzi o multicookery, ich cena mieści się w przedziale 200-3000 złotych. Takie różnice wynikają głównie z rozbieżności pomiędzy poszczególnymi modelami. Najważniejsze to stopnień zaawansowania – najtańsze sprzęty wyposażone są w słaby silnik o mocy zaledwie 500 W, średnia półka to moc 650 W, a najwyższa 1500 W. Do sporadycznego gotowania warto wybrać moc od 650 do 800 W. Zwróćmy też uwagę na pojemność misy, ponieważ tu do wyboru mamy małe o pojemności 2 litrów, jak i duże – do 6 litrów.

Planetarny robot kuchenny zakupimy w przedziale cenowym od 1200 do nawet 6000 zł. Cooking Chef Kenwood to koszt 5499 zł, ale w tej cenie zyskujemy pomocnika w niemal każdej czynności wykonywanej w kuchni. Robot ma wgrane 24 programy gotowania, ponadto wyróżnia się dużą pojemnością miski i mocnymi mieszadłami.

W każdym przypadku warto zaopatrzyć się w książkę kucharską przeznaczoną do danego urządzenia. Producenci zarówno multicookerów, Thermomixa, jak i robotów planetarnych dołączają takie do sprzętu, często też dają możliwość zakupu dodatkowych przepisów lub udostępniają je na stronach internetowych. Dzięki książce kucharskiej wykorzystamy w pełni potencjał urządzenia wielofunkcyjnego do gotowania, niezależnie, na który w ostateczności się zdecydujemy.

Ceny i ranking popularnych urządzeń planarnych: https://www.kuchenny.com.pl/2932-3-ranking-planetarnych-robotow-kuchennych-kenwood.html

Na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia wielozadaniowego?

Wybierając urządzenie wielozadaniowe do kuchni, zwróćmy uwagę przede wszystkim na nasze potrzeby. Nie ma sensu przepłacać i kupować wielofunkcyjnego urządzenia do gotowania, smażenia wyposażonego w kilka mieszadeł i rozmaitych funkcji, jeżeli chcemy tylko przygotowywać proste potrawy.

Jeżeli jednak obawiamy się, że jedno proste urządzenie to za mało, zwróćmy uwagę na możliwość doposażenia. Zarówno multicookery, jak i roboty planetarne możemy rozbudować o dodatkowe przystawki i akcesoria. W przypadku robota może to być nawet kostkarka do krojenia warzyw, nasadka do wałkowania i cięcia domowego makaronu czy też forma do makaronów krótkich. Z długiej listy dodatków możemy wybrać jeszcze przystawkę do lodów, wyciskarkę do cytrusów czy nawet młynek do kawy i przypraw. W przypadku multicookera zwróćmy uwagę, czy opakowanie zawiera uchwyty do pojemnika, przydatne łopatki, chochle czy szczypce.

Z technicznych rzeczy upewnijmy się, że moc urządzenia będzie wystarczająca. Zwróćmy również uwagę na sposób regulacji prędkości – czy jest płynny, czy jest dostępny tryb pulsacyjny. Ważna jest również pojemność urządzenia, zwłaszcza jeżeli myślimy o urządzeniu wielofunkcyjnym do przygotowywania posiłków dla dzieci i całej rodziny.

Podsumowanie

Urządzenia wielofunkcyjne do gotowania dostępne na rynku różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem i stopniem zaawansowania. Każdy z nich spełnia trochę inną funkcję i przyda się w nieco innym gospodarstwie domowym.

Profesjonaliści docenią wielofunkcyjne roboty planetarne, które pomagają w kuchni i zdejmują z nas część obowiązków, ale wciąż dają możliwość eksperymentowania i testowania. Thermomixy znajdują uznanie zwłaszcza u amatorów lub osób zabieganych, które docenią pełną automatyzację i zdjęcie z ramion niemal wszystkich czynności związanych z gotowaniem. Urządzenie wielofunkcyjne do gotowania multicooker to po prostu garnek elektryczny służący do przygotowywania jednogarnkowych potraw. Który wybrać? Decyzję już każdy musi podjąć sam, ale zapewniamy, że warto mieć takich pomocników w kuchni!


artykuł partnera

ikona podziel się Przekaż dalej