Tapety kuchenne zmywalne — czy można nimi zastąpić płytki?

Tapety z włókna szklanego oraz tapety winylowe to dwa podstawowe rozwiązania polecane do aranżacji wnętrz, które wymagają szczególnej odporności na działanie wysokiej temperatury, wysokiej wilgotności. W przypadku kuchni mowa jeszcze także o szczególnym narażeniu na zabrudzenia, których uniknąć się po prostu nie da. Dlatego tak ważne jest, aby materiał wykończeniowy był jednocześnie zmywalny.

Te wszystkie wymagania sprawiały przez lata, że w kuchni sięgano przede wszystkim po płytki ceramiczne, na dużych ścianach, na których ustawiano zabudowę, stosowano czasem specjalne płyty, natomiast tapeta nie była rekomendowanym przez wielu rozwiązaniem.

Dzisiaj jednak jest zupełnie inaczej. Nowoczesna kuchnia w stylu art deco, minimalistycznym czy bardziej tradycyjnym (prowansalskim, rustykalnym) świetnie wygląda uzupełniona przez elementy wykończenia w postaci tapety. Tapeta dodaje wnętrzu lekkości, a jednocześnie pozwala wprowadzić ciekawą dynamikę. Pojawia się więcej możliwości aranżacyjnych niż w przypadku płytek. Z powodzeniem dzisiaj więc tapety mogą zastąpić płytki: https://4wall.pl/24_tapety-do-kuchni

Zmywalne tapety do kuchni - alternatywa dla płytek
Zmywalne tapety do kuchni - alternatywa dla płytek

Tapety zmywalne, odporne na zabrudzenia

W kontekście kuchni interesują nas wyłącznie modele wykonane ze specjalnych tworzyw, które pozwalają na uzyskanie optymalnej wytrzymałości tapety w kuchni. Chodzi tutaj przede wszystkim o dwa rozwiązania.

  • Tapety winylowe — wielowarstwowe okładziny ścienne, gdzie powłoka z winylu ułożona zostaje na spodzie z papieru lub flizeliny. Fizelina to szczególnie trwały i gruby rodzaj podkładu, który ma zdolność do pokrycia niedoskonałości ściany. Fizelina nadaje także zwiększoną wytrzymałość. Tapety winylowe są trwałe i grube, co sprawia, że niewielkim nakładem środków i czasu możesz uzyskać efekt odnowionej ściany, nawet jeśli ma ona jakieś skazy. Tego typu tapety do kuchni są proste w czyszczeniu. Plusem jest to, że powłoka nie przepuszcza zanieczyszczeń w głąb, dzięki czemu nawet to intensywnej pracy w kuchni na ścianach nie pozostają trwałe skazy. Zabrudzenia można łatwo usunąć, a tapeta dalej zachowuje atrakcyjnym wygląd.
Zmywalne tapety do kuchni - alternatywa dla płytek
Zmywalne tapety do kuchni - alternatywa dla płytek
  • Tapeta z włókna szklanego — świetnie sprawdza się nawet w przestrzeniach, gdzie są problemy z wilgocią, pleśnią czy zniszczonymi ścianami. Konstrukcja tej tapety przypomina drobną siatkę, dzięki temu idealnie przylega do ściany i ją wzmacnia. Zabezpiecza też tynk i uniemożliwia powstawanie nowych skaz. Nie musisz się więc bać o to, że po remoncie tapeta odejdzie od ściany razem z pękającym tynkiem. Bardzo dużym plusem tego typu tapety jest jej paroprzepuszczalność, która przeciwdziała tworzeniu się środowiska sprzyjającego rozwojowi grzybów i pleśni. Włókno szklane nie będzie także dla żadnych drobnoustrojów atrakcyjną pożywką. O jakości produktów tego typu świadczy także to, że są one odporne na wilgoć, nie reagują na promieniowanie słoneczne, nie szkodzi im wysoka temperatura i ogień.
Zmywalne tapety do kuchni - alternatywa dla płytek
Zmywalne tapety do kuchni - alternatywa dla płytek

Zmywalne tapety do kuchni?

Jeśli wybierzesz winylowe tapety do kuchni, nie musisz martwić się o ich wytrzymałość. Przede wszystkim jednak z powodzeniem możesz je wykorzystać w kuchni, przy płycie grzewczej, pod szafkami. Nie musisz obawiać się, że poleci na nie tłuszcz, jakaś plama z rosołu, sosu czy cokolwiek innego. Bierzesz ściereczkę i zmywasz. Struktura tapety nie tylko jest odporna na działanie wody, więc możesz bez problemu wszystko doczyścić. Struktura ta jednocześnie zatrzymuje zabrudzenie na powierzchni, dzięki czemu nie ma ryzyka, że na tapecie zostanie brzydki ślad po zabrudzeniu. Oczywiście nie chodzi o to, aby szorować taką ścianę jakimś ostrym akcesorium, ale zwykła bawełniana ściereczka w zupełności wystarczy, aby usunąć zanieczyszczenia. Warto natomiast wybierać tapety o możliwie gładkiej powierzchni — dzięki temu czyszczenie będzie jeszcze prostsze.

Zmywalne tapety do kuchni - alternatywa dla płytek
Zmywalne tapety do kuchni - alternatywa dla płytek

Jakie cechy jeszcze mają tapety winylowe?

Tapety winylowe to przepiękne dekoracje. Świetnie sprawdzają się w bardzo różnych miejscach domu lub mieszkania, nie tylko w kuchni. W tym pomieszczeniu jednak sprawdzają się jako jedne z nielicznych. Tradycyjne tapety w kuchni to nie jest dobry pomysł. Winylowe zaś oprócz tego, że są bardzo wytrzymałe, występują obecnie w ogromnej ilości wzorów, modeli, kolorów.

Zmywalne tapety do kuchni - alternatywa dla płytek
Zmywalne tapety do kuchni - alternatywa dla płytek

Żadnego problemu nie stanowi więc realizacja najbardziej finezyjnej kuchennej aranżacji. Do tego warto podkreślić i zwrócić uwagę na tapety imitujące płytki. Wyglądają one absolutnie genialnie, a czas ich położenia jest niewyobrażalnie krótszy od układania mozaiki na ścianie pod szafkami. Dzięki tapetom winylowym możesz więc w kuchni uzyskać wyjątkowy efekt, niewielkim kosztem czasu i pieniędzy. To doskonałe rozwiązanie zarówno podczas urządzania kuchni, jak i jej remontu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej