Nowoczesny piekarnik, jego funkcje i oznaczenia

Nowoczesny piekarnik

Piekarnik jest urządzeniem, z którego coraz częściej korzystamy. Jedną z przyczyn jest fakt, że pieczenie stanowi znacznie zdrowszą formę obróbki żywności niż smażenie czy podgrzewanie w mikrofali. Pieczemy nie tylko ciasta, lecz przygotowujemy mięso i ryby, zapiekanki, mięsa w cieście, a także przekąski jak wytrawne tarty, frittaty, placki lub warzywa czy mięso zapiekane w cieście francuskim. Pomysłów na pieczone potrawy jest coraz więcej.

Wśród nowoczesnego sprzętu AGD znajdziemy piekarniki elektryczne lub gazowe. Oba te rodzaje mają swoje wady i zalety. Piekarnik gazowy zapewnia bardziej tradycyjne pieczenie, gdzie potrawa jest bardziej podgrzewana od dołu. Natomiast piekarniki elektryczne mają bardziej rozbudowane funkcje. Dostępne są, na przykład, piekarniki połączone z mikrofalą lub z funkcją pieczenia na parze. Właśnie różne funkcje nowoczesnych piekarników mogą sprawiać kłopot, gdyż ich oznaczenia nie zawsze są jasne. Widzimy różne znaczki na obudowie i nie zawsze wiemy co oznaczają.

Jakie funkcje mają nowoczesne piekarniki

Producenci nowoczesnych piekarników prześcigają się w dodawaniu funkcji, które ułatwiają pieczenie oraz utrzymanie urządzenia w czystości. Termoobieg, czyli równomierne rozprowadzanie ciepła, jest już standardem. Rozwijają się też funkcje samoczyszczenia.

Funkcje związane z pieczeniem:

 • termoobieg,
 • double cook, pozwala na upieczenie dwóch potraw jednocześnie,
 • grzanie góra, dół lub obie grzałki na raz,
 • grill,
 • opiekanie na rożnie,
 • pizza,
 • utrzymanie ciepła,
 • podgrzewanie naczyń stołowych,
 • powolne pieczenie,
 • funkcja szybkiego nagrzewu.

Funkcje utrzymania piekarnika w czystości:

 • hydroliza, funkcja czyszczenia parowego,
 • funkcja czyszczenia przy pomocy pyrolizy wymagającej zablokowania drzwiczek,
 • autoczyszczenie katalityczne.

Funkcje zapewniające bezpieczeństwo:

 • chłodny front,
 • zabezpieczenie przed dziećmi, które blokuje drzwiczki i uniemożliwia zmianę programu w czasie pieczenia,
 • wskaźnik nagrzania piekarnika.

Co oznaczają symbole na piekarniku

Jak oznaczone są funkcje piekarnika

Czasami mamy problem z odszyfrowaniem co oznaczają symbole na piekarniku. Z braku miejsca funkcje oznaczone są obrazkowymi ikonkami, które są dokładnie opisane w instrukcji obsługi. Problem nastąpi jeśli instrukcja obsługi się gdzieś zawieruszy. Wtedy nie wiemy co te znaczki oznaczają.

Standardowo symbole funkcji piekarnika mają kształt ikonek znajdujących się w kwadracie o zaokrąglonych rogach. Niektórzy producenci stosują oznaczenia standardowe, które są takie same dla wszystkich urządzeń. Natomiast niektóre znaczki występują tylko na sprzęcie danego producenta. Oznaczenia różnią się wielkością i kształtem, lecz często ikonki są podobne, tak że łatwo je rozpoznać. Dobrym sposobem, aby zrozumieć oznaczenia na piekarniku są tabele publikowane w sieci.

Popularne funkcje piekarnika i ich oznaczenia

Obecnie w standardzie prawie wszystkich modeli piekarników znajduje się termoobieg, który pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła po komorze piekarnika. Pozwala również na suszenie i rozmrażanie w piekarniku. Jako oznaczenie stosuje się ikonkę wiatraka o 3 skrzydełkach. Ikonka otoczona jest kółkiem.

Niektóre piekarniki mają dodatkową funkcję rozmrażania, która oznaczone jest symbolem połowy gwiazdki śniegu i kroplami.

Grill oznaczony jest na piekarniku ikonką zygzakowatej kreski. Natomiast zwykłe grzałki oznaczone są prostą kreską, która występuje u dołu lub u góry. Dzięki czemu możemy wybrać, jak ma potrawa ma być ogrzewana. Niektóre przepisy wymagają włączenia kilku funkcji na raz. Wówczas w kwadraciku znajdują się różne kombinacje symboli.

Szybki nagrzew piekarnika oznaczony jest prostą kreską, nad którą znajdują się pionowe, faliste linie kojarzące się z płomieniem. U niektórych producentów szybki nagrzew został oznaczony ikonką termometru. Z kolei utrzymanie ciepła oznaczone są samymi falkami, bez dolnej kreski.

Niektóre piekarniki posiadają funkcję pieczenia pizzy. Wtedy oznaczona jest ona kółkiem z wycinkiem. Innym oznaczeniem pizzy jest wiatraczek termoobiegu znajdujący się nisko, tuż przy kresce oznaczającej grzanie dolne. Sprawdź także ten artykuł: Piekarniki z rożnem obrotowym do zabudowy – popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny.

Funkcje dotyczące czyszczenia piekarnika i bezpieczeństwa

Mycie i utrzymanie piekarnika w czystości jest trudnym zadaniem, gdyż opary z pieczonych potraw osiadają na ściankach urządzenia, gdzie zostają zapieczone pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego też ściśle przylegają do ścianek i elementów i trudno jest je usunąć.

Jednym z prostszych sposobów usunięcia zabrudzeń jest czyszczenie parowe. Para pozwala na zmiękczenie zabrudzeń, które można potem usunąć wilgotną szmatką. Czyszczenie parowe zwykle oznaczone jest symbolem tacki u dołu kwadracika i kroplą.

Bardziej zaawansowana jest funkcja pyrolizy, która rozgrzewa piekarnik do wysokiej temperatury, w której zabrudzenia zmieniają się w proszek. Można go następnie usunąć szmatką. Funkcja ta oznaczona jest literą P w środku kwadracika.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny