Czosnek na odciski - czy rzeczywiście działa? Wyjaśniamy krok po kroku
Odciski (zwane też nagniotkami i modzelami) mogą nam dokuczać w czasie podróży, kiedy prowadzimy czynny tryb życia (zwłaszcza przy pracy wymagającej chodzenia) oraz kiedy mamy złe obuwie. Domowe sposoby na odciski to najszybsza i najtańsza metoda, żeby się pozbyć dolegliwości. Szczególnie leczenie odcisków czosnkiem jest proste i tanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie można go stosować zbyt długo. Wyjaśniamy, jak działa czosnek na odciski oraz kiedy zastosować inne metody leczenia.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Jak i gdzie powstają odciski
Bolący problem – skąd to się bierze?
Każdemu dorosłemu człowiekowi przynajmniej raz w życiu trafił się przynajmniej raz odcisk. To zgrubienie naskórka powstałe w wyniku nacisku na jedno miejsce. Najczęstsze miejsca powstawania to stopy, zwłaszcza między palcami u nóg, nad kostnymi częściami palców albo na pięcie. Szczególnie dokuczliwy potrafi być nagniotek na małym palcu, gdzie jest narażony na ciągły ucisk.
Najczęściej odciski pojawiają się, kiedy zbyt długo chodzimy w niewygodnych butach. Inne częste przyczyny ich powstawania to nieprawidłowy chód lub nieprawidłowa budowa stopy. W przypadku nieprawidłowego chodu (szczególnie u dzieci) trzeba sprawdzić czy odpowiedzialna nie jest wada miednicy lub kręgosłupa. W rzadkich przypadkach może to być też wynik lekkiego porażenia, które uniemożliwia mięśniom nóg prawidłowe stawianie stopy. W każdym przypadku ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia. Czasem też fizjoterapia, ale bezpośrednią ulgę przynoszą domowe sposoby na odciski.
Odcisk to bolący problem, bo zgrubiały naskórek tworzy rodzaj „czopu”, który wbija się w stopę, podrażniając nerwy. Jest nie tylko nieprzyjemny, ale może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych i poważniejszych dolegliwości. Dlatego warto poznać różne sposoby na odciski, zaczynając od sposobów domowych. Czosnek ma wiele innych zastosowań, więc sprawdź także ten artykuł o domowych sposobach na opryszczkę.
Rodzaje i miejsca powstawania odcisków
Zwykle rozróżnia się dwa rodzaje odcisków:
- twarde – formują się na skutek naciskania kości z jednej strony, a niewygodnego buta z drugiej,
- miękkie – powstają najczęściej między palcami.
Twarde odciski są bardziej bolesne i trudniej je usunąć. Powstają najczęściej w górnych częściach palców i stóp, tam gdzie kość jest blisko naskórka. Jednak miękkie też potrafią być dokuczliwe.
Usuwanie odcisków za pomocą czosnku działa zarówno przy miękkich jak i przy twardych. Jednak w różnych miejscach stopy może być różne, ze względu na dostępność miejsca i potencjalne narażenie go na ponowne uciski. Nie ma wątpliwości, że zanim zaczniemy stosować domowe sposoby na odciski trzeba pozbyć się złych butów. Ewentualnie zmodyfikować je kupując wkładkę ortopedyczną.
Odciski na pięcie należą do szczególnie bolesnych. Z drugiej strony skóra na pięcie jest grubsza niż gdzie indziej, więc leczenie odcisków czosnkiem w tym miejscu nie będzie tak bardzo narażało na podrażnienie naskórka. Dużo większą ostrożność z ostrą kuracją trzeba zachować, kiedy odcisk powstaje między palcami u nóg. Tutaj skóra jest z kolei bardzo wrażliwa i delikatna. Po zbyt intensywnej kuracji bolący problem może się przerodzić w jeszcze bardziej bolesne powikłania. Jednak jako pierwsza pomoc czosnek na odciski jest niezastąpiony.
Dlaczego czosnek na odciski
Właściwości czosnku
Czosnek, a dokładniej cebula czosnku w postaci ząbków, to roślina o licznych zastosowaniach w kuchni i medycynie naturalnej. Posiada silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Jest stosowany jako naturalny antybiotyk, ale również jako środek wspomagający przy chorobach serca i układu krążenia. Ponadto jest bogatym źródłem wielu witamin i mikroelementów.
Czosnek na odciski jest stosowany przede wszystkim jako antybiotyk. Poza tym poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, co wpływa na lepszy przepływ krwi. Czosnek to zatem doskonały sposób na usuwanie odcisków oraz zapobieganie wdawaniu się zakażeń.
Warto jednak wiedzieć, że sok z czosnku jest dość ostry i może podrażniać skórę. Należy go więc stosować ostrożnie, zwłaszcza na małym palcu i wszędzie tam, gdzie skóra jest delikatniejsza. W praktyce oznacza to po prostu krótszy czas stosowania i sprawdzanie reakcji skóry po nałożeniu.
Sposób na usuwanie odcisków
Leczenie odcisków czosnkiem jest nie tylko skuteczne, ale tanie i łatwo dostępne. Poniżej zaprezentujemy jakie są sposoby na odciski przy użyciu czosnku.
- Przygotowanie nóg – zanim nałożymy czosnek na nogi trzeba zmiękczyć i wyczyścić skórę. Szczególnie na pięcie, gdzie zwykle jest zanieczyszczona i zrogowaciała. W tym celu moczymy nogi w ciepłej wodzie i przemywamy mydłem (najlepiej szarym). Następnie osuszamy.
- Przygotowanie czosnku – czosnek kroimy na niewielkie płaskie plastry. Pamiętajmy, żeby nóż był czysty i zdezynfekowany.
- Aplikacja lekarstwa – zdrową skórę wokół chorego miejsca należy ochronić przed działaniem czosnku. Najlepiej zrobić to oklejając ją wodoodpornym plastrem z dziurą w miejscu odcisku. W miejsce odcisku kładziemy plaster czosnku, całość owijamy bandażem z jałowej gazy. Zostawiamy na noc. Jeżeli leczymy przestrzeń między palcami u nóg, to można zdrowy palec przylegający owinąć niewielką ilością waty lub gazy, a dopiero taką całość zabezpieczyć plastrem.
Jak usunąć odcisk nieco szybciej? Można spróbować nałożyć w chore miejsce rozgnieciony ząbek czosnku. Pamiętajmy jednak, że taka miazga czosnkowa ma też ostrzejsze działanie i sok może przenikać do wrażliwej skóry. Stosujmy tę metodę usuwania odcisków ostrożnie, zwłaszcza w miejscach delikatniejszych jak na małym palcu czy między palcami u nóg.
Inne sposoby na odciski
Czosnek jest dość uniwersalnym lekiem na odciski, ale można stosować też inne sposoby na odciski. Główną zasadą jest zmiękczanie i dezynfekowanie skóry. Dlatego warto robić kąpiele stóp z solą, a nawet z sodą oczyszczoną. Można to potraktować jak zabieg wstępny albo jako łagodny sposób leczenia.
Dobrym alternatywnym środkiem na usuwanie odcisków jest maść nagietkowa. W aptekach dostaniemy również specjalne plastry z kwasem salicylowym. Tych ostatnich nie można jednak stosować na odciski miękkie, gdyż mogą uszkodzić zbyt wrażliwą skórę.
Jeżeli mimo wszystkich tych zabiegów odciski wracają, to dobrze jest się zastanowić nad badaniem u podologa. Być może mamy wadliwą stopę albo trzeba skorygować całą postawę. Możliwe też, że będzie potrzebne obuwie ortopedyczne. W większości przypadków jednak wystarczą po prostu wygodne buty i codzienne dbanie o stopy.