Czyszczenie lodówki – od czego zacząć?

Utrzymanie czystości w lodówce może być dla niektórych nie lada wyzwaniem. Zanim rozpoczniemy sprzątanie urządzenia wewnątrz i z przodu, najpierw powinniśmy zająć się istotnymi przygotowaniami. Dzięki temu proces czyszczenia przebiegnie szybko, skutecznie i w pełni bezpiecznie.

  • Najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa, dlatego, zanim zabierzemy się za porządki, najpierw powinniśmy odłączyć lodówkę z gniazdka elektrycznego.
  • Po otwarciu lodówki może nas uderzyć nieprzyjemny, nieświeży zapach. Jego przyczyny mogą być różne, np. zepsute produkty spożywcze, zalegające w lodówce zanieczyszczenia czy też stara woda w pojemniku na wilgoć (nie dotyczy lodówek No Frost). Zapachy pozbędziemy się tylko dzięki wyczyszczeniu lodówki. Jeśli po umyciu zapach wciąż będzie się utrzymywał, możemy spróbować go zneutralizować za pomocą specjalnego pochłaniacza zapachów, ziarenek kawy, sody oczyszczonej, cytrusów, jabłek lub goździków. Możemy tez wykorzystać akcesoria do lodówek (sprawdź na: www.inlago.pl) dostępne w sklepach.
  • Przed czyszczeniem lodówkę należy opróżnić ze wszystkich produktów spożywczych. Przy okazji należy sprawdzić ich termin przydatności i wyrzucić spleśniałe, zgniłe lub zepsute produkty.
Czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz?
Czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz?


Pochłaniacz zapachów do lodówek Worwo PZL01
(źródło: https://inlago.pl/produkt/pochlaniacz-zapachow-do-lodowek-worwo-pzl01,52679)

Czym najlepiej myć lodówkę?

Zastanawiacie się, czym myć lodówkę? Dobór środków czystości będzie uzależniony głównie od stopnia zabrudzenia lodówki. Jeśli zauważymy niewielkie zabrudzenie na drzwiach lub półce, wystarczy, że przetrzemy je wilgotną, miękką ścierką, ręcznikiem papierowym, gąbką albo nawet chusteczką. Możemy też wykorzystać łagodny płyn do mycia naczyń albo przemyć wnętrze lodówki wodą z mydłem. Specjalistyczne detergenty do czyszczenia lodówek przydadzą nam się, jeśli zabrudzenia są tłuste lub lepiące.

Jak umyć lodówkę domowym sposobem? Do tego celu możemy wykorzystać naturalne środki, które znajdziemy w kuchni:

  • Ocet – należy go wymieszać z wodą w proporcji 1:1, a następnie namoczyć nim ścierkę i rozpocząć czyszczenie. Jakim octem myć lodówkę? Może być to ocet spirytusowy albo jabłkowy.
  • Soda oczyszczonado 2 litrów wody należy wsypać 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Można nią myć ścianki lodówki, półki i szuflady.
  • Kwasek cytrynowy – wystarczy rozpuścić 4 łyżeczki kwasku cytrynowego w 500 ml ciepłej wody, a następnie zamoczyć w roztworze ścierkę i przystąpić do czyszczenia.
  • Cytryna – należy wycisnąć odrobinę soku z cytryny na kawałek ręcznika papierowego lub wacik kosmetyczny i przemyć nim wnętrze lodówki.
  • Sól kuchenna2 łyżeczki soli należy rozpuścić w 1,5 l wody i powstałą mieszanką umyć lodówkę w środku.
  • Olejek z drzewa herbacianego – to naturalny sposób na usunięcie nieprzyjemnych zapachów i zdezynfekowanie wnętrza lodówki.

Naturalne środki czyszczące pozwalają na umycie lodówki bez żadnej chemii, a do tego są bardziej ekonomiczne. Niestety nie zawsze domowe sposoby są wystarczą, aby pozbyć się uciążliwych zabrudzeń.

Czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz?
Czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz?


Lodówka Whirlpool W5 811E OX 1
(źródło: https://inlago.pl/produkt/lodowka-whirlpool-w5-811e-ox-1,55348)

Czym myć lodówkę wewnątrz?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wnętrze lodówki możemy wyczyścić detergentami albo naturalnymi środkami. My polecamy użyć do mycia ocet, gdyż jest to naturalny środek czyszczący oraz dezynfekujący. Jeśli jednak przeszkadza nam jego drażniący zapach, to również dobrze sprawdzi się kwasek cytrynowy lub soda oczyszczona zmieszane z ciepłą wodą.

Oto instrukcja krok po kroku, jak wyczyścić lodówkę wewnątrz:

  1. Odłączamy urządzenie z prądu – to ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Jeśli wnętrze będzie zbyt chłodne, trudniej będzie nam je wyczyścić.
  2. Opróżniamy lodówkę – wyjmujemy z chłodziarki żywność, sprawdzając przy okazji terminy przydatności do spożycia.
  3. Wyjmujemy wszystkie półki i szuflady – najlepiej włożyć je do dużej miski lub do wanny, gdzie łatwo będzie można je umyć.
  4. Myjemy ścianki – wnętrze chłodziarki spryskujemy detergentem, płynem lub przygotowanym przez nas naturalnym roztworem, a następnie dokładnie czyścimy miękką ściereczką. Pamiętajmy o przemyciu wszystkich szczelin i zakamarków, uszczelek oraz drzwi lodówki.
  5. Pozostawiamy drzwi lodówki otwarte – po umyciu lodówki zostawiamy otwarte drzwi, aby ewentualne nieprzyjemne zapachy wywietrzały.
  6. Myjemy szuflady i półki – teraz myjemy wszystkie elementy, które można wyjąć z lodówki, a następnie dokładnie je wycieramy do sucha.
  7. Przecieramy wnętrze do sucha – np. za pomocą ręcznika papierowego czy miękkiej ścierki z mikrofibry.
  8. Włączamy lodówkę – podłączamy wtyczkę do gniazdka, by uruchomić lodówkę.

Jeśli zastanawiacie się, czym wyczyścić żółte plamy w lodówce, to podpowiadamy. Na takie przebarwienia może pomóc mieszanka octu z solą. Wystarczy delikatnie podgrzać szklankę octu, a następnie rozpuścić w nim kilka łyżeczek soli.

Czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz?
Czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz?


Lodówka side by side Samsung RS68A8820B1
(źrodło: https://inlago.pl/produkt/lodowka-side-by-side-samsung-rs68a8820b1,61824)

Czym myć lodówkę z zewnątrz?

Jak wyczyścić lodówkę z zewnątrz? Zazwyczaj wystarczy ją dobrze przetrzeć wilgotną ścierką bawełnianą lub wykonaną z mikrofibry. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na uchwyt i szczeliny, w których zbiera się kurz i gromadzą okruszki. Najpierw należy je przetrzeć na mokro, a następnie wytrzeć do sucha.

Czym myć czarną lodówkę albo w kolorze soczystej czerwieni? Okazuje się, że kolor obudowy nie ma tu znaczenia. Do mycia lodówki z zewnątrz możemy wykorzystać samą wodę lub mieszankę wody z octem. W przypadku tłustych zabrudzeń skuteczny będzie również delikatny płyn do mycia naczyń.

O ile kolor lodówki nie ma znaczenia, tak już powinniśmy dopasować środek czyszczący do materiału wykonania obudowy urządzenia.

  • Lodówka ze stali nierdzewnej – w większości przypadków jest to lodówka z powłoką antybakteryjną, która ma redukować zabrudzenia i odciśnięte ślady palców. Do czyszczenia takiej obudowy możemy wykorzystać wodę z odrobiną płynu o neutralnym pH. Nie wolno natomiast stosować preparatów do stali nierdzewnej, gdyż mogą one uszkodzić powłoką antybakteryjną.
  • Plastikowa obudowa lodówki – w tym przypadku do czyszczenia najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń zmieszany z odrobiną ciepłej wody.
  • Front meblowy – jeśli mamy w domu lodówkę do zabudowy, podczas czyszczenia powinniśmy kierować się zaleceniami dotyczącymi właśnie danego frontu meblowego.
Czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz?
Czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz?


Lodówka Amica KGC15634S
(źródło: https://inlago.pl/produkt/lodowka-amica-kgc15634s,50891)

Czym nie wolno myć lodówki?

Wiemy już, czym myć lodówkę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. A jakich środków powinniśmy unikać? Przede wszystkim silnych detergentów, które nie tylko mogą nie wywietrzeć z zamkniętej lodówki, ale również zarysować jej powierzchnię. Mleczko wybielające, płyn do czyszczenia, preparat z granulkami czy też spray do dezynfekcji nie wchodzą w grę, ponieważ zawierają silne składniki odkażające, która mogłyby wejść w kontakt z żywnością i doprowadzić do zatrucia.

Czym myć lodówkę przed pierwszym użyciem?

Każda nowa lodówka, czy to Samsung, Bosch czy Beko, wymaga wyczyszczenia przed pierwszym użyciem. Pozwoli to nie tylko stworzyć higieniczną przestrzeń dla żywności, ale również pozbyć się specyficznego zapachu magazynu i tworzywa sztucznego. 

Jak wyczyścić lodówkę pierwszy raz? Postępujemy dokładnie w ten sam sposób, co w przypadku zwykłego mycia lodówki. Musimy dobrze wymyć wnętrze urządzenia oraz wszystkie elementy ruchome, a także uszczelki i drzwi lodówki z zewnątrz. Do czyszczenia używamy naturalnych środków lub delikatnego płynu do mycia naczyń.

Czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz?
Czym myć lodówkę wewnątrz i na zewnątrz?


Płyn do mycia lodówek Ludwik 250 ml (źródło: https://inlago.pl/produkt/plyn-do-mycia-lodowek-ludwik-250-ml,48785)

Co ile należy myć lodówkę?

Skoro wiemy już, jak i czym myć lodówkę, warto wspomnieć też o częstotliwości czyszczenia. To, jak często będziemy czyścić nasze urządzenie, to raczej indywidualna sprawa. Wszystko zależy od tego, czy na bieżąco będziemy utrzymywać czystość we wnętrzu, czyli sprzątać okruszki i resztki żywności czy też wycierać plamy. W takim przypadku wystarczy, jak będziemy czyścić lodówkę co 4 tygodnie. Jeśli jednak na co dzień nie dbamy o nasze urządzenie i nie przywiązujemy uwagi do porządku w chłodziarce, to powinniśmy ją czyścić częściej, nawet co 2 tygodnie.

Gdy tylko poczujemy nieprzyjemny zapach wydobywający się z lodówki albo zauważymy pleśń w lodówce, to od razu powinniśmy przystąpić do gruntowanego czyszczenia naszego urządzenia. Jeżeli pozostawimy zabrudzenia w lodówce, bakterie mogą rozwinąć się również na świeżej żywności. W ten sposób możemy nabawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ryzykujemy nawet zatrucie pokarmowe.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej