Wczesną wiosną oraz w sezonie jesienno-zimowym wiele osób cierpi z powodu przeziębienia. Towarzyszą temu wyjątkowo nieprzyjemne objawy: katar, ból gardła, gorączka, osłabienie, ból głowy. Z pomocą przychodzą domowe sposoby na przeziębienie, które w większości przypadków skutecznie zwalczają te dolegliwości. Jakie metody są najskuteczniejsze?

Mleko + masło + miód = niemagiczny sposób na przeziębienie 

Wiele osób zastanawia się, w jaki tajemniczy sposób połączenie tych trzech składników miałoby pomagać w walce z objawami przeziębienia. Odpowiedź jest tu jednak bardzo prosta i ten domowy sposób na przeziębienie nie ma nic wspólnego z magicznymi sztuczkami. Otóż ciepły napój z rozpuszczonego masła połączonego z miodem i mlekiem rozgrzewa chory organizm. Miód wykazuje działanie łagodzące kaszel, a masło dodane do mleka nawilża podrażnione, zaczerwienione gardło. Produkty te są łatwo dostępne, można je nabyć w każdym sklepie spożywczym, zatem każdy może sobie pozwolić na zrobienie swojego własnego, domowego eliksiru na niektóre objawy przeziębienia. 

Płukanie gardła wodą z solą lub ziołami

Jednym z bardziej uciążliwych objawów przeziębienia jest chrypka, pieczenie gardła, niemożność przełykania śliny. Walkę z tymi dolegliwościami pomoże wygrać połączenie dwóch składników, które każdy ma w swojej kuchni, czyli wody oraz soli. Należy jednak pamiętać, że woda powinna mieć letnią temperaturę. Doskonałym sposobem jest także płukanie gardła wodą z ziołami, takimi jak:

  • tymianek;
  • szałwia;
  • rumianek;
  • kłącze pięciornika;
  • mięta.

Nebulizacja na objawy przeziębienia

Nebulizacja to skuteczna metoda na pozbycie się kataru oraz złagodzenie kaszlu. Można ją z powodzeniem wykonywać w warunkach domowych, jednak naturalnie konieczne jest do tego posiadanie nebulizatora. Bez problemu można go kupić między innymi w sklepie internetowym diabetyk24.pl. Zdecydowanie warto mieć nebulizator w swoim domu, bowiem z jego dobroczynnego działania korzystać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci, które jak powszechnie wiadomo, często zapadają na różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych. Nebulizacja z użyciem soli fizjologicznej jest całkowicie bezpieczna i przynosi ulgę. Zdecydowanie łagodzi objawy przeziębienia, przywraca śluzówce optymalny stopień nawilżenia, a także pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Nebulizacja jest ponadto bezbolesna, a samo urządzenie poręczne i łatwe w obsłudze. Warto również wiedzieć, że za pomocą nebulizatora można podać różnego rodzaju leki, które w bezpośredni i szybki sposób trafiają do zmienionego chorobowo miejsca. Podanie medykamentów należy jednak skonsultować z lekarzem.

Gorąca herbata z imbirem i sokiem malinowym

Gorąca herbata sama w sobie rozgrzewa organizm i w efekcie obniża gorączkę. Natomiast imbir wykazuje szereg korzystnych działań dla organizmu. Po pierwsze wzmacnia układ odpornościowy, poprawiając ukrwienie i dotleniając komórki. Dzięki dużej zawartości substancji przeciwzapalnych pomaga w walce z objawami przeziębienia. W formie sproszkowanej może być dodawany do letniej wody i używany jako płyn do płukania bolącego gardła. Z kolei picie soku z malin to znany od zarania dziejów sposób na przeziębienie. Sok malinowy zawiera kwas salicylowy, co pomaga rozgrzać się od środka, a także szereg substancji dobroczynnie działających na osłabiony chorobą organizm. W soku z malin znajdziemy między innymi antyoksydanty, potas, żelazo,  magnez, wapń, witaminy C, E, B1, B2, B6. 

Czosnek na przeziębienie

Już 2-3 ząbki czosnku wystarczą do tego, by podjąć skuteczną walkę z objawami przeziębienia, a także by wzmocnić organizm. Najlepiej przed zjedzeniem go zgnieść, by uwolnić allinazę, czyli enzym, pod wpływem którego wydzielają się związki o działaniu antybiotykowym. Nie bez powodu czosnek zwany jest zatem naturalnym antybiotykiem. Czosnek można także połączyć z mlekiem i pić 1-2 razy dziennie. W takiej formie smak czosnku, dla wielu osób ciężki do zniesienia, jest mniej wyczuwalny. 

Syrop z cebuli

Wielu osobom ten zdrowy i naturalny, domowy sposób na przeziębienie kojarzy się z koszmarem z dzieciństwa. Wszak syrop z cebuli ma specyficzny smak, który nie każdemu przypada do gustu. Jednak warto go pić, gdyż wykazuje on działanie bakteriobójcze i wykrztuśne. Ponadto syrop z cebuli zmniejsza ilość śluzu, ułatwia oddychanie. Jak zrobić syrop z cebuli? Wystarczy pokroić cebulę na plasterki i przełożyć je miodem oraz posypać cukrem. Wszystko należy odstawić na kilka dni, najlepiej w słoiku. Po pewnym czasie pojawi się gęsty syrop, który można podawać choremu 3-4 razy dziennie. 

Jak widać, istnieje wiele domowych sposobów na przeziębienie, o których zapomnieliśmy albo nie docenialiśmy ich. Warto jednak rozpocząć kurację od delikatniejszych, naturalnych środków, a gdy te nie pomogą, dopiero zdecydować się na leki. Jednocześnie nie można jednak zapominać, że wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, który dobierze optymalną metodę leczenia.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej