Jak powstają dywany ręcznie tkane?

Dostępne we współczesnych sklepach ręczne dywany wytwarzane są dokładnie w taki sam sposób, w jaki odbywało się to setki lat temu. Proces tkania poprzedzony jest wykonaniem rysunku na papierze, który staje się mapą pomagającą stworzyć zaplanowany, symetryczny wzór.

Od setek lat podstawą konieczną do ręcznej produkcji dywanów jest osnowa, którą nawija się na krosna. Osnowa to pionowe, cienkie nici, wokół których zawiązuje się przędzę, wykonując sploty. Najbardziej charakterystyczne dla dywanów ręcznie tkanych są dwa węzły: perski oraz turecki. Tworzenie dywanów perskich polega na owijaniu przędzy wokół jednej nici osnowy, a dywany tureckie to oplatanie dwóch sąsiadujących ze sobą nici. Istnieje jeszcze jeden sposób tkania dywanów, czyli tzw. splot płaski, który polega na przeplataniu zamiast wykonywania węzłów. Sprawdź na: https://arte.pl/produkty?kategoria=dywany&technologia_produkcji=recznie_tkane

Dywany ręcznie tkane – co warto o nich wiedzieć?
Dywany ręcznie tkane – co warto o nich wiedzieć?

Jak rozpoznać ręcznie tkany dywan?

Trudno Ci dostrzec różnice między dywanem ręcznie tkanym a maszynowym? Szukając prawdziwego, ręcznie tkanego dywanu warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych szczegółów.

  • Tył dywanu – w przypadku pokryć podłogowych tkanych ręcznie, z tyłu widoczne będą nieregularne węzły, które mogą być różnej wielkości, natomiast węzły w dywanie wytwarzanym maszynowo są idealnie równe.
  • Frędzle – frędzle w dywanach tkanych ręcznie są naturalnym przedłużeniem splotu, a w dywanach maszynowych są doszywane.
  • Kształt – maszynowe dywany wyglądają, jak wycięte od linijki, a ich kształt jest idealnie równy i symetryczny. Dywany tkane ręcznie mogą mieć delikatne nierówności i załamania.
  • Wzór – wzory na dywanach tkanych maszynowo są idealnie symetryczne i równe, a wzór na tych wykonywanych ręcznie bywa nieperfekcyjny i właśnie na tym polega największy urok dywanów ręcznie tkanych.

Jak dbać o ręcznie tkany dywan?

Ręcznie tkane dywany to wyroby, za które trzeba zapłacić sporą sumę. Jeśli zdecydujesz się na taki wydatek, pamiętaj o tym, by właściwie dbać o swój dywan i odpowiednio go pielęgnować. Tylko w taki sposób będziesz mógł mieć pewność, że inwestycja się opłaci, a dywan będzie wyglądał pięknie przez długie lata. Dywany ręcznie tkane wykonane są zazwyczaj z wełny lub jedwabiu i można czyścić je w taki sam sposób.

Pierwsze, o czym powinieneś pamiętać, to delikatne obchodzenie się z dywanem na każdym etapie pielęgnacji. Tego rodzaju pokrycia podłogowe źle znoszą ekspozycję na ostre słońce, kontakt z gorącą wodą, a także mocne tarcie czy silne środki chemiczne.

Dywany ręcznie tkane, tak jak wszystkie inne, powinny być regularnie odkurzane. W przypadku ręcznie wykonywanych pokryć podłogowych skorzystaj z końcówki odkurzacza bez szczotki, która jest znacznie delikatniejsza i odkurzaj zgodnie z kierunkiem runa.

Gdy na dywanie powstanie plama lub zabrudzenie, działaj szybko. Im szybsza reakcja, tym plamę łatwiej będzie wywabić. Do usuwania plam na mokro wykorzystaj letnią wodę i delikatne mydło. Pamiętaj, by nie moczyć intensywnie runa dywanu – tylko w takim stopniu, który jest konieczny do usunięcia zabrudzenia.

Raz na jakiś czas warto powierzyć swój ręcznie tkany dywan profesjonalnej firmie zajmującej się czyszczeniem dywanów, która użyje specjalistycznych środków do usuwania codziennych zabrudzeń. Po takim czyszczeniu Twój dywan znów będzie wyglądał jak nowy.

Dywany ręcznie tkane to ekskluzywny towar, który będzie przepiękną ozdobą Twojego mieszkania. Takie produkty, oprócz tego, że są wyjątkową dekoracją, mogą być również świetną inwestycją, która z czasem zyska na wartości.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej