Sadzenie czosnku – o czym warto wiedzieć?

Uprawa czosnku – jak robić to prawidłowo?

Uprawianie czosnku w przydomowych ogrodach cieszy się niesłabnącą popularnością – głównie dlatego, że warzywo to cenione jest ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Należy jednak pamiętać, że czosnek posiada dość duże… wymagania – zarówno glebowe, jak i pokarmowe. Gleby, jakie toleruje najbardziej, muszą być bogate w próchnicę i być mocno żyzne. A więc, gorsze jakościowo podłoże trzeba będzie nawieźć na jesień obornikiem – pamiętając o tym, by dokonać tego już na rok… wcześniej, przed uprawą. Warto pamiętać też o tym, że rośliny motylkowate są doskonałym płodozmianem przed czosnkiem. Wśród nich wyróżnić można:

  • fasolę,
  • bób,
  • groch.

Nie sadź czosnku tam, gdzie wcześniej rosło inne warzywo z rodziny cebulowych. Pamiętaj też o stałym nawadnianiu czosnku – zwłaszcza wtedy, gdy… zawiązuje główki.

Kiedy sadzić czosnek?

Czosnek powinno sadzić się jesienią – między październikiem a listopadem (a raczej jego początkiem). Oczywiście, wiosną również możesz go posiać – w marcu bądź wraz z początkiem kwietnia. Pamiętaj jednak, że kiedy posadzisz czosnek jesienią, będzie on awsze wytwarzać większe główki. Wybierz warzywom miejsce dość słoneczne – oczywiście, z żyzną i przepuszczalną ziemią. Jesienią warto posadzić specjalne odmiany czosnku zimowego ogrodzie – są one bowiem odporne na mróz, jeszcze przed nadejściem zimy wytwarzając mocne korzenie. Kiedy posadzisz go jesienią, zbierzesz plony około lipca. O polecanych odmianach pomówimy nieco później.

Jeśli zdecydujesz się na wersję czosnku wiosenną, bo np. nie zdążysz posadzić jesienią czosnku ozimego, wówczas warto zakupić jare odmiany czosnku. One nie wytwarzają kwiatostanowych pędów. Jeśli posadzisz go wiosną, czosnek zbierzesz w okolicy lipca. Polecane, jare odmiany czosnku znajdziesz w artykule nieco niżej. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na mszyce?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Sadzenie czosnku krok po kroku

Czosnek zimowy czy wiosenny – co lepsze?

Termin sadzenia czosnku zależy wyłącznie od preferencji i posiadanego czasu. Możesz sadzić go zarówno wiosną, jak i jesienią. Jesienią z czosnku zimowego wytworzą się pędy kwiatostanowe, a z posadzonego wiosną… już nie. Jeśli chodzi o sadzenie czosnku zimowego, posiada on spore wymagania – a już na pewno większe wymagania wodne, jak odmiana wiosenna. W okresie formowania główek będzie potrzebował jej zatem naprawdę sporo. Warto też pamiętać o tym, że czosnek zimowy trzeba uprawiać na żyznej glebie, będącej próchniczną i przewiewną. Stosunki wodne muszą zaś być w niej uregulowane. Zimowe odmiany będą źle rosły na podłożu zaskorupiającym się czy też zlewnym.

Mimo wszystko, zimowa odmiana jest bardziej urodzajna od wiosennej. Pamiętaj tylko, by ścinać pędy kwiatostanowe zaraz po tym, jak się ukażą! Wówczas zwiększysz swoje plony nawet o dobre… 30 %!

Czosnek i polecane odmiany ozime i wiosenne

Do uprawy ozimej doskonale posłużą odmiany czosnku:

  • Ceves
  • Huzar
  • Mega
  • Arkus
  • Harnaś
  • Ornak

Sadzenie czosnku oraz porady - jak sadzić czosnek, na jakiej głębokości i kiedy jest najlepszy moment na sadzenie czosnku
ak i kiedy sadzić czosnek? Praktyczny poradnik ogrodniczy

Z kolei do wyhodowania czosnku wiosenną porą najlepiej będą nadawać się odmiany nie wytwarzające pędu kwiatostanowego, czyli czosnki jare:

  • Jankiel
  • Cyryl
  • Janus

Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zniwelować zapach czosnku.

Kiedy powinno się zebrać czosnek?

Szczypior zaczyna się załamywać albo zaczynają się wytwarzać kwiatostany? To oznaka, że czosnek jest już gotowy do zebrania! Kiedy zbiór już się zakończy, należy usunąć korzenie i szczypior czosnku – trzeba będzie pozostawić do obeschnięcia jedynie główki warzywa.

Planujesz uprawę w kolejnych latach? Warto więc wziąć pod uwagę fakt, że ząbki czosnku trzeba przechowywać przez minimum dwa miesiące w dość chłodnej temperaturze – między 3 a maksymalnie 8 st. C. Jeżeli bowiem będziesz przechowywać ząbki w innej temperaturze, rośliny jakie z nich wyrosną na pewno… nie zawiążą główek!

Sadzenie czosnku – ważne informacje

Do sadzenia wykorzystuj tylko te główki czosnku, które są zdrowe, nieuszkodzone i twarde. Nie może być na nich śladów gnicia albo żerujących szkodników. Główki nie mogą być również z żadnymi widocznymi oznakami chorób. Przed posadzeniem czosnku, podziel go koniecznie na pojedyncze elementy i sadzaj w rozstawie co 15 cm. Jak głęboko sadzić czosnek? Najlepiej na ok. 3-5 cm w głąb ziemi, piętką do dołu.

Dobrze ugniataj ziemię wokół i nie zapominaj o tym, że nie może on rosnąć w miejscu wcześniejszego rozwijania się jakiejkolwiek rośliny cebulowej – ale też warzyw korzeniowych bądź nawet… ziemniaków! Warto zaś posadzić czosnek tam, gdzie kiedyś rosły pomidory, sałata lub ogórek. Nie zapominaj też, że główki czosnku po zbiorach należy czyścić i przechowywać w chłodnym miejscach. Pamiętaj również o tym, żeby czosnek zakupić w… sprawdzonym centrum ogrodniczym. Wówczas będziesz mieć pewność co do jego dobrej jakości!

ikona podziel się Przekaż dalej