Jak jeść owoc pomelo

Mity wokół owocu pomelo

Pomelo pojawił się w Polsce w drugiej połowie XX wieku, jako smaczny owoc cytrusowy. Jego smak przypomina coś pomiędzy grejpfrutem a pomarańczą. Pomelo dostępne są we wszystkich większych sklepach, jednak nie pobiły popularnością takich klasycznych owoców jak pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty. Jego wadą jest gruba skórką oraz dość twarde błony między miąższem. Może jego mniejsza popularność wynika z faktu, że nie każdy wie, jak jeść i jak obrać pomelo.

Pomelo, czyli pomarańcza olbrzymia, rośnie na wieloletnich drzewach, które występują w stanie dzikim w Azji Południowo-Wschodniej. W XVII wieku został przywieziony na wyspy Ameryki Południowej, gdzie jest obecnie uprawiany. Wbrew popularnym mitom nie jest mieszańcem grapefruita i pomarańczy. Co ciekawe, to nie pomelo pochodzi od grapefruita, lecz odwrotnie. To właśnie grapefruit został wyhodowany jako mieszaniec pomelo i pomarańczy chińskiej. Rozłożyste drzewo pomelo owocuje cały rok i może zakwitnąć nawet 4 razy do roku.

Czy owoc pomelo jest zdrowy

Owoc pomelo jest duży. Jego waga może dochodzić nawet do 2 kg. Jego soczysty miąższ może przybierać kolor blado żółty, różowy, czerwony czy zielonkawy. Głównie jada się go na surowo, dodaje do deserów lub sałatek owocowych. Kupując pomelo warto pamiętać, że im cięższy jest owoc, tym świeższy. Pomelo można przechowywać w lodówce do tygodnia.

W obecnych czasach, gdy zmagamy się z problemem nadwagi, zadajemy sobie pytanie ile kalorii ma piwo lub pomelo. Owoce ten składa się głównie z wody. Nie zawiera tłuszczu, zaś 100g miąższu ma tylko 40 kalorii. Dlatego też owoce te są odpowiednie dla osób odchudzających się, szczególnie że zawiera bardzo dużo błonnika i szybko daje uczucie sytości. Ponadto owoc pomelo zawiera najwięcej witaminy C spośród cytrusów. Jest też bogatym źródłem antyoksydantów. Co ciekawe, wartościowym składnikiem spożywczym jest także biały miąższ pomelo. Natomiast skórkę można wykorzystać do okładów na schorzenia skórne. Dla zdrowia zaleca się, aby jeść kilka cząstek pomelo rano.

Jak wykorzystać owoc pomelo w kuchni

Pomelo możemy po prostu podzielić na mniejsze kawałki i zjeść na świeżo w postaci pysznej, soczystej przekąski. Pomelo świetnie nadaje się także jako dodatek do deserów, serników na zimno, tarty, galaretki czy do tortów na zimno. Doskonale sprawdza się do sałatek owocowych na słodko.

Pomelo nie jest owocem zbyt słodkim, dlatego też sprawdza się w potrawach wytrawnych, podobnie jak grapefruit. Ciekawym przykładem jest sałatka tajska, gdzie cząstki pomelo łączy się z posiekaną cebulą, prażonymi orzechami oraz rukolą, bazylią i sałatą rzymską. Sałatkę polewamy dressingiem na bazie sosu sojowego z przyprawami. Cząstki pomelo świetnie smakują także z różnymi rodzajami sałaty, awokado, krewetkami i cebulą. Pamiętajmy, aby do sałatek i deserów przygotować cząstki pomelo bez twardych błonek, które utrudniają jedzenie. Sprawdź także ten artykuł: Jak obrać ananasa? Oto 4 praktyczne sposoby krok po kroku.

Jak obrać pomelo szybko i sprawnie - najlepsze 3 sposoby obierania pomelo

Obieranie pomelo zależy od tego czy chcemy zachować jak najwięcej białego miąższu, czy też go odrzucić. Mimo niewątpliwych właściwości prozdrowotnych większość osób odrzuca biały miąższ. Pomelo ma również twarde błonki, które mają gorzkawy smak i mogą zdominować smak samego owocu. Są twarde i utrudniają cieszenie się owocem. Dlatego też, aby poprawnie obrać pomelo i przygotować go do jedzenia jako przekąskę lub do innych dań, należy usunąć błonki.

Aby cieszyć się w pełni smakiem i wartościami prozdrowotnych nowych, egzotycznych i mniej znanych produktów, warto wiedzieć jak je przygotować do spożycia i jeść. Dla przykładu, należy dowiedzieć się jak parzyć yerbę, aby cieszyć się smakiem i właściwościami tego napoju. Również obieranie pomelo nie jest tak trywialne. Poznaj kilka sposobów jak obrać pomelo.

Najprostsze jest obieranie pomelo tak jak zwykłej pomarańczy:

  1. dokładnie umyj pomelo pod bieżącą wodą, najlepiej szczoteczką,
  2. przygotuj ostry nożyk,
  3. natnij pomelo od góry do dołu,
  4. zrób kilka nacięć południkowych wokół pomelo,
  5. wytnij czubek owocu,
  6. podważ nożem skórę pomelo,
  7. oderwij jedną cząstkę skóry,
  8. następnie oderwij wszystkie cząstki skórki,
  9. usuń jak najwięcej białego miąższu przy pomocy noża,
  10. rozerwij owoc zaczynając do włożenie palców od góry,
  11. podziel pomelo na cząstki,
  12. ostrym nożykiem odetnij brzeg białej błonki przy cienkim brzegu każdej cząstki,
  13. oderwij błonki z obu stron każdej cząstki.

W tym momencie możesz już wykorzystać miąższ pomelo do bezpośredniego spożycia lub do sałatek. Jeśli chcesz szybko zjeść pomelo i nie zależy ci na zdejmowaniu błonek, Możesz po prostu ściąć skórkę nożem. Najpierw odcinamy czubek owocu oraz jego drugi koniec. Następnie ustawiamy owoc pionowo i nożem odcinamy skórkę. W ten sposób jednak na owocu pozostanie dużo białego miąższu, który można zeskrobać nożem lub pozostawić. Owoc można również podzielić na cząstki. Jeśli nie zależy ci na ściąganiu błonek, można owoc po prostu pokroić nożem na mniejsze kawałki. Wtedy jednak kawałki pomelo będą włókniste i mniej smaczne.

Pomelo można obrać również spiralnie, podobnie jak obieramy jabłko. Najpierw odetnij oba czubki pomelo. Następnie natnij skórkę od góry i ruchem spiralnym obierz owoc, podobnie jak obiera się jabłko. W tym przypadku również musisz następnie usunąć biały miąższ i błonki z każdej cząstki.

ikona podziel się Przekaż dalej