Co to jest piołun

Bylica piołun, zwana potocznie piołunem, to bylina (roślina wieloletnia) występująca pospolicie w strefie klimatu umiarkowanego. Można ją spotkać w Polsce na lekko wilgotnej glebie, poza tym nie jest specjalnie wymagająca. Roślinę rozpoznaje się po charakterystycznym srebrnym kolorze liści. Na końcu krzaczasto rozgałęzionych gałązek są żółte kwiaty. Po roztarciu liścia w ręku czuć silny, „gorzki” zapach. W smaku bardzo gorzka.

Piołunu dodaje się do niektórych potraw np. do zup i gulaszy ziołowych, a także używa się jej do dziczyzny. Najsłynniejszym alkoholem na piołunie jest absynt. Roślina ma jednak przede wszystkim szerokie zastosowanie w zielarstwie. Poza robakobójczym ma działanie żółciopędne i moczopędne. Wiadomo też, że ma działanie bakteriobójcze. Niektórzy zalecają okłady ze świeżego ziela również na zmęczone nogi.

Piołun jako lek doustny stosuje się w następujących postaciach:

  • Napar – ziele zalewane wrzątkiem zaparza się przez ok. 20 minut.
  • Nalewka – susz ziołowy zalewany spirytusem lub mocnym alkoholem (50-70%). Macerować przez ok. 2 tygodnie.

Zioła w obu postaciach mają zastosowanie m.in. przeciw pasożytom.

Jak stosować piołun na pasożyty wewnętrzne

Zanim powiemy, jak stosować piołun na pasożyty, trzeba zaznaczyć, że nalewki są bardzo mocne. Piołun zawiera tujon – substancję, która jest trująca dla człowieka w większych dawkach. W połączeniu z alkoholem  wzmaga się działanie tego związku.

Wszystkie postacie leków na bazie piołunu należy stosować ostrożnie. Dawkowanie powinno być zgodne z zaleceniami w książkach zielarskich lub na opakowaniu gotowego produktu. Mimo to bezpieczniejszą formą leku będzie herbata z tego ziela.

Jak stosować piołun na pasożyty, czyli działanie bylicy piołunu oraz zastosowanie i domowe sposoby
Bylica piołun nadaje się do stosowania na pasożyty ukłądu pokarmowego, jej właściwości lecznicze są dobrze znane

W celu pozbycia się pasożytów należ sporządzić napar w proporcji: 1 łyżka ziół na 1,5 szklanki wrzątku. Po zaparzeniu przez 20 minut należy przecedzić płyn przez sitko. Tę postać naparu można stosować na robaki, jak i na pobudzenie apetytu. Pić dwa-trzy razy dziennie po pół łyżeczki (nie przekraczać zalecanej dawki!). Ze względu na słabą aktywność tujonu działanie naparu jest bardzo delikatne. Dużo skuteczniejszym, choć nie tak bezpiecznym, sposobem na pasożyty będzie więc stosowanie nalewki.

W przypadku preparatów na bazie alkoholu powinno się zachować szczególną ostrożność przy dawkowaniu. Kupioną lub zrobioną domowym sposobem nalewkę spożywamy 2-3 razy dziennie po małej łyżeczce. Nieco inne dawkowanie proponują ojcowie Bonifratrzy. 10-30 kropli rozpuszcza się w kieliszku wody. Taki roztwór można pić 2-3 razy dziennie, pół godziny przed jedzeniem.

W zasadzie mocna nalewka na piołunie jest przeznaczona do stosowania zewnętrznego. Herbaty ani nalewki nie powinno się podawać do picia dzieciom i kobietom w ciąży. Istnieje też możliwość wystąpienia reakcji alergicznej, dlatego, jeśli mamy pierwszy raz do czynienia z piołunem trzeba zachować szczególną ostrożność. Sprawę przyjmowania i dawkowania domowych leków na odrobaczanie najlepiej skonsultować z lekarzem lub zastosować inne, bezpieczniejsze środki. Sprawdź także ten artykuł na temat wrotyczu na pasożyty.

Działanie przeciw wszawicy i świerzbowi

Mało osób wie jak stosować piołun na pasożyty zewnętrzne. Zawarte w zielu substancje działają nie tylko na robaki, ale na inne insekty, a nawet bakterie. Należy on do środków o działaniu przeciw wszawicy i świerzbowi. Można zastosować w tym celu herbatę, czyli ostudzony napar. Chociaż nie nadaje się do picia dla dzieci, to nie ma szkodliwego działania, jeśli wetrzemy ją w skórę głowy malucha. Żeby działanie było skuteczne trzeba zostawić substancję we włosach na kilka godzin, np. na całą noc.

Piołun znajdziemy też w składzie nalewek o zastosowaniu przeciwwszawiczym. Przykładem takiej substancji może być dostępny w aptekach Artemisol. Zatem nawet kupując popularne leki przeciwpasożytnicze, możemy się przekonać jak często dodaje się do nich piołunu, pod tą czy inną postacią.

Piołun może być jednym z tych ziół, które pomagają pozbyć się również pasożytów latających, takich jak komary czy kleszcze. Jego ostry, gorzkawy zapach odstrasza insekty. Dlatego jest też dobry do walki z mrówkami i innymi domowymi szkodnikami. Chcesz wiedzieć jak pozbyć się mrówek za pomocą wywaru z piołunu? Wystarczy zagotować ziele w wodzie. Po ostudzeniu przelewamy zawartość do spryskiwacza i aplikujemy ją w miejscach, w których wcześniej widzieliśmy mrówki. Dokładny przepis na mikstury przeciw mrówkom znajdziecie w osobnym artykule.

Piołun jest ziołem o bardzo szerokim zastosowaniu. Działa doskonale zarówno na pasożyty zewnętrzne np. komary, skórne – wszy, świerzb, jak i wewnętrzne. Jest szczególnie popularny jako środek przeciw owsikom i glistom. Jednak nie powinno się go stosować wewnętrznie u dzieci i kobiet w ciąży.

Herbatę w saszetkach można kupić w sklepach zielarskich i większości aptek. Dostępna jest też nalewka, sprzedawana w celach leczniczych. Jednocześnie jest to surowiec powszechnie dostępny na łąkach i łatwy do uprawy w przydomowym ogródku. Tak czy inaczej, należy do szeroko dostępnych i łatwych w użyciu domowych środków na pasożyty. 

Literatura:

  1. Teodor Książkiewicz, Ziołolecznictwo ojców Bonifratrów, Oficyna Wydawnicza Rytm 2020
  2. Mateusz Emanuel Senderski, Ziołowe receptury na zdrowie, Podkowa Leśna 2012
  3. Leksyko Przyrodniczy. Zioła i owoce leśne, praca zbiorowa, Świat Książki 1996
ikona podziel się Przekaż dalej