Skurczony sweter – jak to się stało?

Sweter z kaszmiru albo z angory zabrudził się podczas używania? Wielu ludzi spróbuje go wyprać w pralce. I to może być błąd. Wyjmujemy sweterek z pralki i okazuje się, że jest o kilka rozmiarów mniejszy. Jak to się stało? Pod wpływem gorącej wody i ciśnienia na wysokich obrotach naturalna wełna po prostu ulega zbiciu. Im luźniej jest dziergany albo tkany nasz sweter tym większa szansa, że zmniejszy się nawet o kilka numerów pod wpływem gorącej wody. Już pranie w temperaturze 60 stopni grozi skurczeniem wełny. A obroty działają na wełnę mniej więcej tak jak szydełko do dreadów na włosy. Jeszcze bardziej ją ubijają.

Zjawisko filcowania jest wykorzystywane w produkcji ciężkich wełnianych materiałów i ozdób. Jednak właścicielkę lub właściciela dobrej jakości swetra interesuje, jak rozciągnąć sweter, żeby nadawał się znów do noszenia. Jak uratować sfilcowany sweter? Jest na to kilka sposobów. Wszystko zależy od stopnia sfilcowania, materiału z jakiego jest zrobiony oraz substancji, do których mamy dostęp.

Zanim pokażemy, jak uratować skurczony sweter, warto wspomnieć, że nawet nierozciągnięty możemy wykorzystać. Jeżeli nie zależy nam na tym konkretnym swetrze, to pochodząca z niego sfilcowana wełna będzie stanowiła doskonałą bazę do ozdób na kapelusz czy na torebkę własnej roboty. Aby uniknąć zniszczeń w przyszłości, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat prania wełny.

Domowy sposób na sfilcowany sweter

Kiedy pierzemy sweterek z angory albo innej delikatnej wełny w pralce, to najlepiej wykorzystać specjalny program do prania wełny. Inaczej wyciągniemy skurczony sweter. Na szczęście wiadomo jak uratować sfilcowany sweter i wbrew pozorom nie potrzeba do tego zaawansowanych umiejętności.

Najprostszy sposób to zamrożenie swetra. Owijamy sfilcowany sweter folią i wkładamy do zamrażalnika (albo na balkon, jeżeli akurat jest mróz). Zostawiamy ubranie na kilka godzin w takich warunkach. Pod wpływem niskich temperatur wełna stanie się miękka i pozwoli się z powrotem rozciągnąć. Po wymrożeniu trzeba wyjąć i rozciągnąć sweter. Suszymy go na płaskim podłożu – suszarce lub stole. W tym drugim przypadku dobrze jest podłożyć folię lub papier. Właściwie to wszystko.

Sfilcowany wełniany sweter ratowanie
Jak uratować sfilcowany sweter, czyli sposoby na sfilcowany sweter

Jeżeli masz pod ręką szampon dla dzieci, to możesz użyć innego sposobu. Niestety jest on bardziej pracochłonny. Najpierw przygotowujemy roztwór wody i szamponu dla dzieci. Wystarczy zamoczyć na sweterek na pół godziny do 40 minut. W praniu tego rodzaju dzianina powinna zmięknąć i rozluźnić się. W końcu mamy do czynienia z organicznym włóknem, rodzajem włosów. Po kąpieli w szamponie zanurzamy skurczony sweter w roztworze wody i mleka. Używamy do tego około 250 ml (szklanka) mleka na litr wody. W tej mieszance nasze ubranie powinno pozostać kilka godzin. Następnie trzeba opłukać i delikatnie rozciągnąć sweter przed suszeniem. Suszymy podobnie jak po wyjęciu z zamrażalnika. Ta metoda jest dobra na swetry z kaszmiru, które wymagają szczególnej ostrożności przy pielęgnacji.

Alternatywne sposoby na sweter z kaszmiru i angory

Jeżeli mamy ochotę pobawić się w małego chemika, to dobrym sposobem na sfilcowany sweter będzie roztwór wodny gliceryny. Na 4 litry letniej wody wlewamy 100 ml gliceryny. Można ją kupić w sklepie drogeryjnym lub chemicznym, ewentualnie w sklepie internetowym.

Zanurzamy sweter w miksturze i ostrożnie ugniatamy przez około 20 minut. W praniu, tak jak w poprzednich przypadkach, wełna nabierze miękkości i elastyczności. Teraz wystarczy tylko porozciągać ubranie i suszyć je, układając na płasko (np. na rozkładanej suszarce). Jak zawsze zachowujemy ostrożność, żeby sweter nie został zbyt rozciągnięty, zwłaszcza jeżeli jest to delikatna dzianina z angory albo z kaszmiru.

Jest jeszcze jeden sposób na to jak uratować sfilcowany sweter. Można go potraktować parą z żelazka. Jednak żelazko niszczy powierzchnię wełny. Nasz sweter po takiej kuracji nie będzie już tak puszysty jak kiedyś. Lepiej więc zacząć od najmniej pracochłonnego zamrażania, a jeżeli to nie pomoże wykąpać sweterek w jednej z podanych mieszanek.

Jeszcze jedna ważna uwaga – prasowanie może mieć skutek odwrotny od zamierzonego. Jeżeli chcemy naprawić skurczony sweter przy pomocy żelazka, koniecznie pamiętajmy, żeby używać pary, nie prasować na sucho.

Sposoby naprawy sfilcowanego swetra

Sposób

Wykonanie

Efekty

Prasowanie parą

Zbitą wełnę prasujemy żelazkiem z parą w niskiej temperaturze, następnie rozciągamy

Sweter wraca do dawnych wymiarów, ale powierzchnia wełny jest lekko zniszczona

Mrożenie

Sweter owijamy w folię i wkładamy do zamrażalnika na kilka godzin, następnie rozciągamy

Sweter jest rozciągnięty, metoda jednak może zawieźć i nie da się całkiem odwrócić procesu

Pranie w szamponie i mleku

Zanurzamy w wodnym roztworze szamponu dla dzieci na 30 minut, potem na 3-4 godziny w roztworze wody i mleka, na koniec rozciągamy i suszymy

Metoda skuteczna, ale zabiera dużo czasu i wymaga sporo pracy

Pranie w roztworze gliceryny

Do roztworu 100 ml gliceryny na 4 l wody, wrzucamy sfilcowany sweter i ugniatamy przez 20 minut

Skuteczna metoda, wymaga mało pracy, warunkiem jest posiadanie w domu lub kupienie gliceryny

Na koniec pamiętajmy, żeby swetrów raczej nie prać w pralce. Jeżeli jest to konieczne, to przynajmniej używajmy programu do wełny. Szczególnie podatne na wysoką temperaturę i wirowanie są naturalne swetry np. z angory, kaszmiru i innych delikatnych odmian wełny. Jednocześnie są to zwykle drogie i eleganckie swetry, więc naprawdę szkoda je niszczyć.

ikona podziel się Przekaż dalej