Dla kogo ma być kawalerka?

To kluczowe pytanie, gdyż urządzenie małego mieszkania powinno odpowiadać potrzebom jego użytkowników, a te jak wiadomo mogą być różne. Kawalerka dla singla, dla pary, dla pary z dzieckiem lub pod wynajem to najczęściej spotykane opcje. Już ten krótki podział pokazuje, że zupełnie inne oczekiwania może mieć ktoś, kto w domu jest tylko gościem, wobec osoby pracującej z domu. Jeszcze innej aranżacji wnętrza wymagać będzie kawalerka, w której mieszka para z dzieckiem. Przed zakupem niewielkiego mieszkania należy brać pod uwagę powyższe czynniki, ale nie można zapominać, że nasza życiowa sytuacja w ciągu kilku lat może się mocno zmienić. Dobra informacja jest taka, że istnieją pewne ogólne zasady, które warto zastosować, aby cieszyć się funkcjonalnym wnętrzem.

Wybierajmy jasne kolory

Kawalerka to zazwyczaj niewielka przestrzeń rzędu 28-35 mkw. Każdy metr ma zatem znaczenie i powinien być mądrze zagospodarowany. Nie mniej istotne od mebli jest oświetlenie, które zainstalujemy w naszej kawalerce.
W tym przypadku należy trzymać się zasady, iż jasne kolory, zarówno ścian, jak i mebli powiększają optycznie powierzchnię. Odpowiednio dobrane oświetlenie podtrzyma ten efekt. Warto również maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Jeśli mieszkanie ma małe okna, unikajmy grubych firan i zasłon. W przeciwnym razie, w naszym mieszkaniu zapanuje niepotrzebny półmrok. Jeśli lubimy budzić się w zaciemnionym pokoju, postawmy na rolety, które po podciągnięciu nie będą blokować naturalnego światła.

Na koniec tego punktu mamy jeszcze dwie praktyczne porady.

  1. 1. Małe mieszkanie potrzebuje skrojonych na jego potrzeby rozwiązań. Jednym z nim jest zrobienie mebli na wymiar. Dzięki temu maksymalnie wykorzystamy każdy metr mieszkania, uzyskamy schowki, których nie mielibyśmy kupując standardowe meble.
  2. 2. Drugi drobny trick, to wykorzystanie ścian jako powierzchni do powieszenia półek, koszy i innych elementów, w których przechowywać możemy książki, czasopisma itp. Dzięki temu oszczędzimy miejsce na szafkach.

Kuchnia oddzielnie czy w aneksie?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przy okazji urządzania kawalerki. Niewielka przestrzeń zachęca do rezygnacji z wszelkich ścian i skorzystania z opcji, jaką jest aneks kuchenny, łączący kuchnię z resztą mieszkania. Idealnie, jeśli aneks możemy urządzić w widnym rogu mieszkania. Uzyskamy w ten sposób dostęp do dziennego światła.

Kuchnia oddzielna pozwala za to uzyskać w mieszkaniu osobne przestrzenie. Jadalnia, część sypialna i kuchnia, choć niewielkie mogą być wydzielone choćby za sprawą mini przepierzeń w postaci parawanu, lub odpowiedniego ustawienia mebli. Oczywiście nie wszystko da się zrealizować na każdej przestrzeni.

Ostateczna decyzja, którą kuchnię wybrać zależy nie tylko od naszych preferencji, ale od rozkładu mieszkania, jego ścian działowych i instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej. Ze względów konstrukcyjnych, nie zawsze można wyburzyć niepożądaną ściankę, a przełożenie instalacji może wiązać się ze sporym kosztem i formalnościami.

Gdzie znaleźć atrakcyjną kawalerkę?

Rosnące od lat ceny nieruchomości skutecznie zmniejszają metraż mieszkań, na jaki mogą pozwolić sobie Polacy. Doszło już do tego, że nowe mieszkanie 50 mkw potrafi kosztować 600-700 tys. zł. Wszystko to sprawia, że kawalerki ok. 30 mkw nadal cieszą się zainteresowaniem nie tylko wśród osób kupujących je na własny użytek, ale również wśród inwestorów.
Poszukując mieszkania w Krakowie, jednym z największych rynków nieruchomości warto zacząć od przeglądu internetowych portali. Wpisując frazę mieszkania Kraków na portalu Obido.pl, możemy zapoznać się z bieżącą ofertą deweloperów. W jednym miejscu klienci mają dostęp do kilkunastu tysięcy ofert rynku pierwotnego.
Jedną z zalet zakupu mieszkania bezpośrednio od dewelopera jest to, że możemy skorzystać z pakietów wykończeniowych oraz porad dekoratora wnętrz. Dzięki uzyskanym poradom nasza kawalerka ma szansę zyskać maksymalną funkcjonalność.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej