Mocowanie TV na ścianie – krok po kroku

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

To pytanie, jakie pada bardzo często zaraz po zakupie odbiornika telewizyjnego. Otóż, telewizor powinien wisieć tak, aby środek ekranu LCD znajdował się dokładnie na wysokości… naszych oczu. Wiele zależeć będzie więc zarówno od kanapy, jak i wzrostu domowników. Jeżeli wiszący telewizor będzie znajdował się na środku wzroku, oglądanie telewizora nie będzie męczące dla barków, ramion bądź szyi.

Warto zawsze pomierzyć, na jakiej wysokości znajdują się oczy wszystkich domowników – i w ten sposób znaleźć „złoty środek”. Przyjmuje się, że stelaż telewizora powinien zostać umieszczony dokładnie na wysokości między 100 a 110 cm nad podłogą w domu. Oczywiście, to nadal sprawa bardzo indywidualna – najlepiej będzie dopasować wysokość pod domowników i komfort użytkowania odbiornika. Oglądanie telewizji powinno być przyjemne, a nie męczące – a więc, nie zapomnij o tym!

Oczywiście, ta teoria sprawdza się w przypadku telewizorów w salonie. W sypialni TV rządzi się już nieco… innymi prawami. Tutaj musimy wziąć pod uwagę nasz komfort z pozycji leżącej – a więc, najlepiej będzie zamieścić telewizor na ok. 180 cm wysokości od powierzchni podłogi. Ważne też, aby uchwyt do telewizora posiadał regulację kąta nachylenia – wówczas lepiej dopasujemy go do naszych potrzeb. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia telewizora LED.

Odległość od TV – jaka powinna być?

To kolejny parametr, który powinniśmy dobrze rozważyć. Wiesz już, na jakiej wysokości powiesić telewizor. Jednak, co z odległością od naszych oczu? Wiszący telewizor nie może ani „razić”, ani być zbyt blisko – wówczas zdecydowanie nie będziemy czuć się komfortowo podczas oglądania filmów czy ulubionych programów. Mało tego, szybko popsujemy sonie wzrok!

Warto więc pamiętać o tym, że odbiornik telewizyjny powinien znajdować się w odległości, jaka będzie równa trzykrotnej przekątnej TV. Zasada ta jednak dzisiaj nieco się „rozmywa” – ponieważ ekrany mają coraz to większe przekątne. Mimo wszystko, następujące odległości są zawsze najmocniej rekomendowane przez producentów:

  • TV o przekątnej 14 – 15” – 150 / 250 cm
  • TV o przekątnej 21 – 25” – 250 / 300 cm
  • TV o przekątnej 26 – 29” – 300 / 350 cm
  • TV o przekątnej 29 – 50” – 350 / 500 cm

Jak powiesić telewizor na ścianie?

Montaż telewizora na ścianie

W dzisiejszych czasach telewizor staramy się jak najbardziej wyeksponować, tworząc z niego jedną z dekoracji salonu. Warto więc wybrać dla odbiornika dobre miejsce, gdzie będzie on ważnym punktem „zbiorczym” dla całej rodziny. Wybierz dla niego ścianę, naprzeciwko której będziesz mieć możliwość ustawienia kanapy bądź narożnika – dzięki temu zapewnisz rodzinie komfort podczas oglądania telewizora. Jeżeli chcesz umeblować miejsce, w którym znajdować się będzie telewizor, pamiętaj – kąt widzenia nie jest zbyt istotny. Nowoczesne telewizory umożliwiają oglądanie obrazu z pozycji siedzącej w niemal 180 stopniach! Pamiętaj jednak o tym, że podwieszany telewizor najlepiej będzie zamontować… na ścianie!

Kiedy telewizor będzie powieszony na ścianie, zaoszczędzisz tym sposobem sporo miejsca. Mało tego, przestrzeń wokół będzie nieco lepiej uporządkowana. Jeśli jednak mocujesz TV na ścianie, warto pamiętać o istotnej kwestii – kable! Możesz ukryć je tak, żeby nie rzucały się w oczy – np. w płycie g-k, okładzinie dekoracyjnej czy specjalnych listwach, zwanych maskownicami. Te ostatnie nie wyglądają może bardzo estetycznie, ale pomalowane na kolor ściany nie będą rzucać się w oczy i pozwolą skutecznie ukryć kable telewizora!

Telewizor na ścianie oraz porady, na jakiej wysokosci powiesić telewizor i jak powiesić telewizor na ścianie
Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie? Poradnik praktyczny

Uchwyt do podwieszania telewizora

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to maksymalny udźwig uchwytu. Wśród uchwytów dostępnych na rynku wyszczególnić można:

a) stałe – jak już raz zamontujesz telewizor, to nie będziesz mógł go regulować
b) ruchome – pozwolą w dowolnym momencie zmienić kąt widzenia albo przesunąć TV w prawo czy w lewo

Jeżeli zdecydujesz się na uchwyt z wysięgnikiem (taki, który ma zginane ramię), prawdopodobnie podejmiesz najlepszą decyzję! Dzięki wysięgnikowi można bowiem oglądać TV z każdego punktu np. w strefie dziennej. Mało tego, wysięgnik można ukryć we wnęce za telewizorem – a więc, nie będzie on zakłócał harmonii i ładu w pomieszczeniu.

Szukasz jeszcze bardziej zaawansowanego technologicznie uchwytu? Możesz zdecydować się na droższą opcję – uchwyt z… pilotem! Z takim urządzeniem będziesz mógł obsługiwać TV zdalnie – a więc, oglądając telewizor w łóżku, będziesz mógł dostosować kąt widzenia za pomocą owego pilota właśnie. Bardzo wygodny wynalazek zwłaszcza dla… telewizyjnych maniaków, prawda?

ikona podziel się Przekaż dalej