Jaki okap wybrać – rodzaje okapów

Pochłaniacz czy wyciąg

Podstawową kwestią jest podział okapów na wyciągi i pochłaniacze, czyli podział ze względu na tryb ich pracy. Wyciągi są urządzeniami, które podłącza się do kanałów wentylacyjnych. Powietrze wessane i przefiltrowane przez okap trafia na zewnątrz budynku. Oprócz podstawowej funkcji oczyszczania powietrza z zapachów, pozwala to odprowadzić z kuchni wilgoć. Umożliwia to także obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Każdy, kto intensywnie gotuje lub odparowywał sok z owoców w domowych warunkach, wie jak uciążliwe może być gorące, wilgotne powietrze przy kuchence, zwłaszcza latem.

Pochłaniacze z kolei nie pozwalają na pozbycie się pary wodnej oraz obniżenie temperatury. Wszystko dlatego, że powietrze po zassaniu i przefiltrowaniu wtłaczane jest z powrotem do pomieszczenia. Do filtracji wykorzystują zaś obok filtrów aluminiowych także wymienne filtry węglowe, które służą walce z nieprzyjemnymi zapachami. Są przez to nieco droższe w eksploatacji. Dlaczego w takim razie istnieją i czemu nie instaluje się tylko wyciągów?

W niektórych budynkach, ze względu na konieczność podłączenia do osobnego kanału wentylacji, montaż wyciągu jest niemożliwy. W tych mieszkaniach wymagany jest montaż pochłaniacza. Większość okapów kuchennych działa w obu trybach, jednak istnieją modele, które funkcjonują wyłącznie w trybie pochłaniacza. Kupując okap kuchenny, trzeba na tę kwestię zwrócić uwagę. Montaż okapu, jego umiejscowienie, rozmiar, rodzaj i konkretny model najlepiej rozważyć już na etapie projektowania kuchni. W już istniejącym budownictwie trzeba się niestety dostosować do panujących w nim warunków.

Wybierz typ okapu kuchennego

Okapy kuchenne można też podzielić ze względu na sposób montażu oraz jego konstrukcję. Na rynku sprzedawane są okapy do zabudowy, a także okapy wolnowiszące. Do tych pierwszych należą przede wszystkim okapy szufladowe (teleskopowe) oraz okapy podszafkowe w formie wkładu. W obu wypadkach urządzenie montowane jest w szafce lub pod szafką. Może być też schowane pod panelem w kolorze i fakturze zabudowy, dzięki czemu aranżacja zachowuje estetyczną spójność.

Okapy teleskopowe posiadają wysuwany panel, który zwiększa powierzchnię urządzenia. Ponadto, zazwyczaj włącza on urządzenie. Można na nim też znaleźć przyciski sterujące. To tanie okapy kuchenne, które ze względu na swoje parametry i wielkość świetnie sprawdzają się w małych kuchniach.

Okap podszafkowy Lando Black
Okap podszafkowy Lando Black

Podobnie jest w przypadku wkładów, czyli okapów podszafkowych niemal całkowicie ukrytych w zabudowie. W ich wypadku widoczny jest tylko dolny panel wraz z filtrem i przyciskami sterującymi. Silnik i turbina urządzenia są schowane w szafce lub pod frontem meblowym. Oba rodzaje okapów pozwalają na zagospodarowanie przestrzeni nad urządzeniem, co zazwyczaj jest niemożliwe lub mocno utrudnione w przypadku wolnostojących okapów kominowych.

Okapy do zabudowy to również okapy blatowe i okapy sufitowe. Oba rodzaje tych urządzeń odznaczają się nowoczesnością i kompaktowością. To znakomite rozwiązania dla zwolenników minimalizmu i zaawansowanych technologii. Okapy blatowe często bywają łączone z płytą indukcyjną. Mogą też być montowane jako osobne urządzenia z wysuwanym panelem. Z kolei okapy sufitowe zazwyczaj montuje się w suficie podwieszanym. Ze względu na wysokość, na jakiej są umieszczane, sterowane są za pomocą pilota lub aplikacji na smartfonie.

Okap podszafkowy Lando Black
Okap podszafkowy Lando Black

Wśród okapów wolnostojących możemy wyróżnić dwie grupy. Pierwsza z nich to różnego rodzaju okapy kominowe. Urządzenia tego rodzaju są montowane przy ścianach, stąd ich inna nazwa – okapy przyścienne. Posiadają komin, którym odprowadzane jest powietrze po przefiltrowaniu. Mogą mieć różną formę. Istnieją okapy kominowe o nowoczesnym wyglądzie, okapy tubowe, okapy skośne, okapy narożne, a także okapy rustykalne, które czasem są stylizowane na komin dawnego paleniska w wiejskim domku, a czasem tylko nawiązują do tego rodzaju aranżacji. Okapy kominowe są droższe niż okapy podszafkowe, ale pełnią bardziej dekoracyjną funkcję. Zwracają uwagę designem. Zazwyczaj cechują się także większą wydajnością i funkcjonalnością.

Prawdziwa estetyczna uczta to jednak okapy wyspowe. Jak sama nazwa wskazuje urządzenia tego typu są umieszczane nad kuchenką zlokalizowaną w rejonie kuchennej wyspy. Często stanowią jedną z głównych ozdób aranżacyjnych pomieszczenia. Pochłaniacze wyspowe, zwłaszcza te zawieszone na linkach, mogą być stylizowane na lampy lub rzeźby. Są projektowane przez najlepszych designerów, widzących w tych urządzeniach wdzięczne pole do ekspresji własnych pomysłów. Tego rodzaju okapy kuchenne są również naszpikowane nowoczesnymi technologiami – zarówno jeśli chodzi o filtrowanie powietrza, jak i sterowanie, wydajność czy energooszczędność.

Okap podszafkowy Lando Black
Okap podszafkowy Lando Black

Idealny okap kuchenny – funkcje i parametry

Kupując okap, należy zwrócić na szereg parametrów związanych z jego funkcjonowaniem. Jednym z najważniejszych jest wydajność, którą należy dostosować do wielkości kuchni. Okap powinien móc przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu od 6 razy na najniższym biegu do 12 razy na najwyższym. Wydajność okapu podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. Wystarczy przemnożyć kubaturę kuchni przez 6 dla minimum i 12 dla maksimum, aby wiedzieć, czy okap kuchenny będzie wystarczająco wydajny. Przykładowo – kuchnia o kubaturze 30 m3/h potrzebuje okapu o wydajności przynajmniej 180 m3/h i maksymalnej 360 m3/h.

Bardzo ważna jest także głośność okapu. Im bardziej wydajny okap, tym większy będzie hałas generowany przez turbinę. Poziom głośności może być też związany z jakością podzespołów, konstrukcją okapu oraz sposobem montażu. Przyjmuje się, że okap kuchenny na średnim biegu nie powinien być głośniejszy niż 50 dB. Producenci zawsze podają, jak głośne jest ich urządzenie.

Kupujący powinni także zwracać uwagę na koszty eksploatacji okapu oraz energooszczędność. Chodzi tu zwłaszcza o koszty związane z wymianą filtrów oraz zużyciem prądu. Warto kupować urządzenia z najwyższą klasą energetyczną. Trzeba też szukać okapów z oświetleniem, które pobiera niewiele energii, a jednocześnie daje przyjemne światło.

Znaczenie dla użytkowników mają także dodatkowe funkcjonalności i rozwiązania podnoszące komfort użytkowania – choćby funkcja odświeżania powietrza w pochłaniaczach, filtry plazmowe, automatyczne czujniki wymiany filtru czy włączania okapu, etc. Należy tu również dodać, że okapy kuchenne są często dostępne w kilku różnych wariantach rozmiaru, dzięki czemu bez trudu można je dobrać do każdej kuchenki dostępnej na rynku (szerokość okapu kuchennego powinna być nieco większa od szerokości kuchenki).

Okap podszafkowy Lando Black
Okap podszafkowy Lando Black

Jaki okap kupić – funkcjonalność i elegancja

Okapy kuchenne to urządzenia, które wyróżniają się swoim wyglądem. O ile pozostałe AGD mają klasyczną formę i wygląd, to designerzy okapów mogą pozwolić sobie na więcej fantazji. Okap kuchenny może pełnić istotną funkcję dekoracyjną, zarówno podkreślając wygląd wnętrza, jak i stanowiąc centralny punkt aranżacji.

Złoty okap kuchenny w kształcie tuby znakomicie sprawdzi się w kuchni, która stawia na wyszukaną elegancję i mosiężne dodatki. Czarny okap z matowej stali doskonale przełamuje biel mebli w nowoczesnych kuchniach, wnosząc odrobinę kontrastu i szykowności, nawet gdy jest to okap podszafkowy i widoczny jest jedynie jego dolny panel.

Okapy wyspowe są doskonałym przykładem tego, jak duże wrażenie taki sprzęt AGD może robić – tu projektanci okapów mają największe pole do popisu. Dlatego w przypadku tego rodzaju urządzeń można się spotkać z najprzeróżniejszymi kształtami i materiałami – od klasycznej stali, przez ceramikę, aż po… beton. Zdarzają się bowiem i takie koncepcje, choć rzecz jasna nie są one dostępne w szerokiej sprzedaży. Warto też podkreślić, że projektanci okapów lubią bawić się światłem. Efektownie podświetlony okap kuchenny może być prawdziwą ozdobą kuchni.

Okap podszafkowy Lando Black
Okap podszafkowy Lando Black

Decydując się na zakup okapu kuchennego, warto kierować się zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjonalnymi. Okap powinien sprawnie służyć w kuchni i należy go dobierać tak, by działał jak najbardziej optymalnie do potrzeb. Aktualna oferta sklepów jest na tyle szeroka, że bez trudu można znaleźć urządzenie do praktycznie każdej aranżacji. Również ceny okapów mają na tyle dużą rozpiętość, że każdy dobierze okap kuchenny w adekwatnym dla siebie budżecie. Istnieją zarówno tanie marki, oferujące podstawowe funkcje i parametry, jak i marki premium, które posiadają najnowocześniejsze technologie i robią duże wrażenie jakością wykonania oraz designem.

Artykuł powstał we współpracy z marką Nortberg. Zdjęcia pochodzą ze strony sklepu internetowego www.nortberg.pl.

ikona podziel się Przekaż dalej