Osuszanie powietrza domowe sposoby
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że w Twoim mieszkaniu lub domu czułeś nieprzyjemny zapach wilgoci? A może na suficie w jednym z pomieszczeń pojawiła się pleśń? W tym artykule podpowiadamy, jak możesz osuszyć powietrze w domu za pomocą domowych sposobów.
Wilgotność powietrza jest procentową zawartością cząsteczek wody w stosunku do objętości powietrza. Zbyt duża wilgotność powietrza może doprowadzić do powstania pleśni oraz grzybów. Może pogorszyć stan Twojego zdrowia oraz zniszczyć meble, ściany, AGD i RTV.
Do jakiego poziomu należy osuszyć powietrze?
Optymalnym poziomem wilgotności wynosi w pomieszczeniach zamkniętych w przedziale od 30% do 65% i nie powinien spaść poniżej 30%. Wilgotność powietrza zmienia wraz z porami roku. Latem podwyższa się i może osiągać nawet do około 80%, a nawet 90%. Natomiast zimą jest zdecydowanie niższa i może przyczynić się do powstawania bólów głowy. Inną przyczyną jest nieprawidłowo wykonana wentylacja starych budynków oraz niewystarczające wyschnięcie ścian w nowym budynku.
Dlaczego zbyt wysoki poziom wilgotności zagraża zdrowiu człowieka?
Nadmierna wilgotność powoduje, że rozmnażają się grzyby i pleśń. Wilgotność może przyczynić się do rozwoju chorób układu oddechowego oraz objawić się złym samopoczuciem, alergią, bólami mięśni oraz stawów, zapaleniem zatok oraz licznymi infekcjami.
W jaki sposób wilgotność przedostaje się do budynków
Wilgotność dostaje się do wewnątrz pomieszczeń poprzez nieszczelne dachy, pęknięty rury, kapilarne podsiąkania od warstw ziemnych. Powstaje w wyniku gotowania, prania, brania prysznica oraz oddychania. Zbyt wysoki poziom wilgotności występuje w pomieszczeniach, które nie są regularnie wietrzone. Pojawia się również kiedy okna są zbyt szczelnie zamknięte, a kratki wentylacyjne pozamykane.
6 domowych sposobów na pozbycie się wilgotności
Kup higrometr
To urządzenie, które umożliwi Ci sprawdzenie poziomu wilgotności powietrza. Mierz go w różnych pomieszczeniach, dzięki temu będziesz mieć pewność, że poziom wilgotności jest równomierny w całym mieszkaniu lub domu.
Zamontuj odpowiednią wentylację
Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Wentylacja hybrydowa przepuszcza powietrze przy pomocy nawiewników natomiast mechaniczna ogranicza dozowanie wpuszczanego powietrza. Nawiewniki możesz regulować zarówno ręcznie, jak i automatycznie.
Zamontuj dobry osuszacz powietrza (zobacz na https://bezpiecznybrzdac.pl/jakie-osuszacze-powietrza-opinie-ranking/)
Pochłaniacz wilgoci jest urządzeniem, które ma wymienny wkład z absorbującą substancją, która rozpuszcza wilgoć. Proces polega na tym, że wilgoć gromadzi się we wkładzie, a następnie kamienieje i skrapla się. Jeśli będziesz korzystał z pochłaniacza wilgoci, zmniejszysz jej poziom nawet do 60%. Kiedy poziom wilgotności przekroczy normę, wtedy proces uruchomi się od nowa. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz wykonać pochłaniacz wody samodzielnie. Wystarczy, że zawiniesz sól w warstwę gazy, a następnie umieścisz ją w miejscu, gdzie występuje wilgoć.
Postaw rośliny, które osuszają powietrze
Bluszcz, Skrzydłokwiat, Chamedora, Paprotka są gatunkami roślin, które w naturalny sposób regulują poziom wilgotności powietrza. To jedna z najtańszych metod, dzięki niej możesz osuszyć powietrze nawet w 100%.
Zeskrob ze ściany pleśń
Zeskrob warstwę pleśni ze ściany za pomocą szczotki, a następnie umyj wodą z mydłem i detergentem. Następnie skuj tynk wokół miejsca, w którym znajdował się grzyb. Usuń grzyba samodzielnie przygotowanym środkiem z octu rozrobionego z wodą w proporcji 1:4. Jeśli ten sposób nie zadziała, wtedy postaw ścianę w nalocie i poddaj ją działaniom promieni słonecznych.
Wykorzystaj olejek z drzewa herbacianego oraz lawendowy albo goździkowy
Za pomocą Tyc olejków umyj ściany. Wystarczy, że dodasz kilka kropli i umyjesz nimi ściany. Dzięki temu usuniesz pleśń w sposób przyjazny środowisku. Dlatego, że nie będziesz musiał używać detergentów zawierających chemię.
Kontrolowanie poziomu wilgotności jest ważne, ponieważ umożliwia zachowanie prawidłowego stanu zdrowia oraz stanu budynku.
Czy zainteresował Cię ten artykuł? Podzielą się z nami opinią na jego temat oraz artykułem w social mediach?
artykuł sponsorowany