Wilgoć w domu i mieszkaniu – przyczyny występowania, najlepsze sposoby likwidacji

Problem z wilgocią może pojawić się w każdym, także w nowym domu. Pleśń i grzyb na ścianie to wyraźny sygnał, że poziom wilgoci jest za wysoki. Co robić w takiej sytuacji? Zanim zaczniemy szukać sposobów na to, jak zlikwidować wilgoć w domu, musimy zastanowić się, z czego wynika jej obecność. Może ona bowiem pochodzić z zewnątrz lub być następstwem działań wewnątrz domu.

Wilgoć w domu czy wilgoć w mieszkaniu może być związana z czynnikami zewnętrznymi, czyli nieprawidłowo wykonaną izolacją przeciwwilgociową fundamentów. Stąd też grzyb na ścianie czy pleśń mogą się pojawić nie tylko w starym, ale także w nowym domu. W starych budynkach problem z wilgocią jest związany z brakiem izolacji, natomiast w nowych z jej nieszczelnością. Wówczas woda z gruntu niejako „wędruje” po ścianie budynku i powoduje jego zawilgocenie. Niekiedy powodem może być także nieprawidłowo odprowadzana woda opadowa, na przykład na skutek zanieczyszczonych rynien lub nieszczelność komina.

Wilgoć w domu, a już najczęściej wilgoć w mieszkaniu powstaje także wewnątrz budynku. Wytwarzają ją sami mieszkańcy, począwszy od oddychania, a na obowiązkach domowych, jak pranie i gotowanie skończywszy. Jeśli w budynku brak odpowiedniej wentylacji, nadmiar pary wodnej skrapla się na szybach i wykwita w postaci pleśni i grzyba na ścianie.

Powodem mokrych plam na ścianie może być również wadliwa instalacja wodno-kanalizacyjna lub grzewcza, z których woda może sączyć się przez długi czas na skutek uszkodzenia. Tutaj konieczna będzie oczywiście naprawa, ale co robić w pozostałych opisanych sytuacjach i jak osuszyć powietrze?

Jak zlikwidować wilgoć w domu – skuteczna walka z wilgocią

Oczywiście z grzybem i pleśnią na ścianach można walczyć w sposób doraźny środkami chemicznymi, jednak jeśli nie dotrze się do sedna problemu, efekty będą wyłącznie doraźne, a wilgoć z całą pewnością powróci. Nie da się zatem ukryć, że w przypadku starego budownictwa konieczne może okazać się odkopanie i prawidłowe zaizolowanie fundamentów, a w nowym domu poprawienie nieszczelności izolacji przeciwwilgociowej. Analogicznie walka z wilgocią powinna przebiegać na dachu, gdzie warto przyjrzeć się rynnom i obróbce blacharskiej komina.

Warto zastanowić się na tym, jak osuszyć powietrze w domu. Tutaj kluczową sprawą jest zdecydowanie sprawa wentylacja, która odpowiada za odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Przyjmuje się, że prawidłowy poziom wilgotności powietrza w domu zawiera się w przedziale od około 30 do 60-kilku procent przy optymalnej temperaturze 20-22 stopni Celsjusza. Im wyższa wilgotność i im wyższa temperatura utrzymujące się przez dłuższy czas, tym dogodniejsze warunki dla rozwoju grzybów i pleśni na ścianach. Unoszące się w powietrzu zarodniki atakują oczywiście układ oddechowy i mogą prowadzić do rozwoju chorób czy alergii.

Jak osuszyć powietrze w domu? W przypadku okresowo pojawiającej się wilgoci wystarczy regularne wietrzenie i ogrzewanie pomieszczeń. Jeśli jednak problem jest trwały, konieczne może okazać się zakup profesjonalnego osuszacza powietrza. Powstałe grzyby i pleśń należy natomiast usunąć przy zastosowaniu specjalnych środków chemicznych. Więcej na temat walki z wilgocią znajdziesz w zebranych na tej stronie artykułach.