Wyczyść dywan błyskawicznie. Ten sposób kosztuje grosze!

Odkurzanie dywanu wysypanego sodą oczyszczoną i inne sposoby na czyszczenie dywanu
Domowe sposoby na dokładne wyczyszczenie dywanu są bardzo skuteczne, fot. Mustafa/Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 30.01.2024 r., 13:00 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
Piękny dywan to niezwykły element dekoracyjny w każdym pomieszczeniu. Ostatnio bardzo modne są dywany o długim włosiu, najlepiej w jasnych odcieniach. Jednak szybko się brudzą. Odkurzanie nie wystarczy, od czasu do czasu trzeba go wyczyścić. Zamiast oddawać dywan do pralni chemicznej, wypróbuj nasz prosty sposób na czysty dywan.

Sposoby na czysty dywan

Czyszczenie dywanu może wydawać się trudne, a przede wszystkim czasochłonne. Zwłaszcza jeśli ozdoba na podłogę ma naprawdę duży obszar. Dlatego wiele osób decyduje się na pranie chemiczne, ale w niektórych przypadkach to nie jest dobry pomysł. Po takim czyszczeniu dywan długo schnie. Na dodatek nie wszystkie materiały nadają się do czyszczenia chemicznego.

Dlatego lepiej zrobić to samodzielnie. Pranie dywanu gąbką i wodą z płynem jest skuteczne, ale trwa bardzo długo. To tego nie zawsze dobrze się sprawdza na większe zabrudzenia i nie odświeża zapachu dywanu.

Prosty sposób na czyszczenie dywanu

Najprostszy sposób na czyszczenie dywanu to zastosowanie sody oczyszczonej! Jest bardzo tani – wystarczy kilka opakowań sody albo jedno duże. Soda oczyszczona ma niewiarygodne działanie odświeżające i czyszczące. Na dodatek zabija nieprzyjemne zapachy, jest antybakteryjna i radzi sobie z większymi zabrudzeniami.

Do tego ten sposób nie wymaga namaczania włosia dywanu. Dzięki temu nie ma problemu z suszeniem, nie musisz też zwijać go i wynosić na zewnątrz, żeby wysechł. To naprawdę szybki sposób, zauważysz, że dywan będzie czysty i odświeżony.

Metoda na czyszczenie dywanów

Ta prosta metoda na czyszczenie dywanów jest niezwykle szybka. Potrzebujesz wyłącznie sody oczyszczonej. Zanim zaczniesz, dokładnie odkurz dywan, by pozbyć się włosów, sierści zwierząt i kurzu.

Kolejnym krokiem jest wysypanie sody oczyszczonej i zrobienie grubej warstwy na dywanie. Możesz lekko spróbować wetrzeć ją w runo, ale bardzo delikatne. Użyj do tego suchej ściereczki albo gąbki.

Najważniejsze, żeby nie chodzić po dywanie i nie naruszać włosia. Sodę trzeba zostawić na kilka godzin. Możesz to zrobić przed pracą. W tym czasie soda oczyszczona rozpocznie swoje odkażające i oczyszczające działanie.

Następnie wystarczy tylko dokładnie odkurzyć dywan i usunąć cały proszek z jego powierzchni. Zauważysz, że dywan jest czystszy. Soda oczyszczona niweluje nieprzyjemny zapach. Radzi sobie także z bardziej skomplikowanymi plamami.

Chłopiec odkurzający dywan i oczyszczanie dywanu domowymi sposobami
Odkurzanie i oczyszczanie dywanu domowymi sposobami niweluje nieprzyjemny zapach, fot. Tomas

Większe plamy na dywanie

Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z odświeżaniem dywanu. Jeśli masz na nim jednak jakieś większe plamy, musisz wykorzystać inne sposoby. Możesz spróbować w bardziej zabrudzone miejsca mocniej wetrzeć sodę, na przykład za pomocą suchej gąbki. To ważne, żeby była sucha – soda oczyszczona w połączeniu z wodą mocniej działa, ale wtedy dywan trzeba będzie przepłukać czystą wodą i zostawić do wyschnięcia.

Jeśli jednak plamy są uporczywe i nie chcą zejść, musisz sięgnąć po bardziej zaawansowany sposób. Użycie odplamiacza z wodą i wcieranie go w zabrudzone miejsce powinno pomóc. Jeśli jednak chcesz skorzystać z domowych metod lub chcesz szybko zareagować z wykorzystaniem tego, co masz w domu, sięgnij po wodę utlenioną.

Świetnie radzi sobie nawet z uporczywymi i zaschniętymi plamami. Ale uwaga! Woda utleniona może działać odbarwiająco! Dlatego nie nakładaj jej na ciemne lub kolorowe dywany! Raczej na białe i kremowe. Wodę trzeba zostawić na plamie przez około 30 minut, a następnie osuszyć, dociskając ręcznikiem papierowym. Zabrudzenie powinno zniknąć.

Źródła:

  • https://top.pl/porady/news-wyczyscisz-dywan-za-mniej-niz-5-zl-efekt-zaskoczy-nawet-tesc,nId,7284578
  • https://home.morele.net/poradniki/pranie-dywanow-co-warto-wiedziec/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto