3 pomysły na kominki
Kominki już dawno przestały być traktowane jako zwyczajne palenisko, stanowiące źródło ciepła. Dzisiaj zarówno kominki, jak i wkłady kominkowe, dostępne są w szerokiej gamie modeli, dzięki czemu są w stanie sprostać różnym wymaganiom. O zaletach, jakie ma tego typu wyposażenie wnętrz, można pisać bardzo długo. Sprzyjają relaksowi, ogrzewają i są atrakcyjne wizualnie. Co obecnie jest na czasie?
Kominek w salonie lub sypialni podkreśla klimat, uzupełnia stylistycznie aranżację albo wnosi zupełnie nowy powiew. Wszystko zależy od tego, jakiego wyboru dokonamy.
Kominki nowoczesne
Bardzo modne obecnie są kominki nowoczesne. Zaprojektowane tak, aby połączyć kolory i faktury, stanowią silny akcent dekoracyjny pomieszczenia. W zależności od oczekiwań wybrać można wkład kominkowy, umożliwiający widoczność ognia z jednej lub z dwóch stron. Wkłady kominkowe tego typu obejrzeć można tutaj: https://keffner.pl/pl/c/Wklady-kominkowe/5. Kominki nowoczesne przeważnie są wykończone granitem, marmurem, piaskowcem. Trwała konstrukcja wytrzymuje kilka lat w niezmienionym stanie.
Kominki skandynawskie
Stylistyka i sposób wykonania kominków skandynawskich są ściśle związane z wymaganiami regionu, w którym powstały ich pierwowzory. Szczególnie norweski design opiera się wymogom nowoczesności, nakazującym podążać w kierunku surowych, wykończonych bielą i kolorami ziemi wnętrz. Owszem, skandynawski styl jest prosty i oszczędny w formie, bardzo często w kominkach wykorzystuje się jednak geometryczne kształty, duże szyby pozwalające na oglądanie trzaskającego ognia i miejsce na przechowywanie zapasu drewna. Pożądanym materiałem jest kamień. Liczy się funkcjonalność. Częstym wyborem są zatem żeliwne wkłady kominkowe, współgrające z bardziej tradycyjnymi pokojami. Kominki znakomicie spełniają rolę sprzętu grzewczego, jak i kominków rekreacyjnych.
Kominki rustykalne
Kominki rustykalne z kolei to odwołanie do tradycji polskiej wsi. Charakteryzuje je tradycyjny kształt i klasyczne proporcje, które są w tej konstrukcji zachowywane. W budowie kominka wyróżnić można: podstawę, filarki, belkę i czopuch, często o pochylonych ścianach. Spośród materiałów wykończeniowych w przypadku kominków rustykalnych najczęściej sięga się po cegłę, piaskowiec, kafle, a czasami także marmur i drewno. Oprócz pełnienia funkcji grzewczych, kominki nawiązujące do stylu wiejskiego stanowią ciekawą ozdobę pomieszczenia oraz miejsce wieczornego relaksu
artykuł sponsorowany