Kominek w salonie lub sypialni podkreśla klimat, uzupełnia stylistycznie aranżację albo wnosi zupełnie nowy powiew. Wszystko zależy od tego, jakiego wyboru dokonamy.

Kominki nowoczesne

Bardzo modne obecnie są kominki nowoczesne. Zaprojektowane tak, aby połączyć kolory i faktury, stanowią silny akcent dekoracyjny pomieszczenia. W zależności od oczekiwań wybrać można wkład kominkowy, umożliwiający widoczność ognia z jednej lub z dwóch stron. Wkłady kominkowe tego typu obejrzeć można tutaj: https://keffner.pl/pl/c/Wklady-kominkowe/5. Kominki nowoczesne przeważnie są wykończone granitem, marmurem, piaskowcem. Trwała konstrukcja wytrzymuje kilka lat w niezmienionym stanie.

Kominki skandynawskie

Stylistyka i sposób wykonania kominków skandynawskich są ściśle związane z wymaganiami regionu, w którym powstały ich pierwowzory. Szczególnie norweski design opiera się wymogom nowoczesności, nakazującym podążać w kierunku surowych, wykończonych bielą i kolorami ziemi wnętrz. Owszem, skandynawski styl jest prosty i oszczędny w formie, bardzo często w kominkach wykorzystuje się jednak geometryczne kształty, duże szyby pozwalające na oglądanie trzaskającego ognia i miejsce na przechowywanie zapasu drewna. Pożądanym materiałem jest kamień. Liczy się funkcjonalność. Częstym wyborem są zatem żeliwne wkłady kominkowe, współgrające z bardziej tradycyjnymi pokojami. Kominki znakomicie spełniają rolę sprzętu grzewczego, jak i kominków rekreacyjnych.

Kominki rustykalne

Kominki rustykalne z kolei to odwołanie do tradycji polskiej wsi. Charakteryzuje je tradycyjny kształt i klasyczne proporcje, które są w tej konstrukcji zachowywane. W budowie kominka wyróżnić można: podstawę, filarki, belkę i czopuch, często o pochylonych ścianach. Spośród materiałów wykończeniowych w przypadku kominków rustykalnych najczęściej sięga się po cegłę, piaskowiec, kafle, a czasami także marmur i drewno. Oprócz pełnienia funkcji grzewczych, kominki nawiązujące do stylu wiejskiego stanowią ciekawą ozdobę pomieszczenia oraz miejsce wieczornego relaksu

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej