Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Infekcja dróg moczowych – jak ją rozpoznać?

To, co powinno nas zaalarmować, to ból przy oddawaniu moczu albo delikatne pieczenie. Inną oznaką zapalenia pęcherza może być również zbyt częste oddawanie moczu – a raczej nasilona wizytacja w toalecie zakończona z trudem oddanymi paroma kroplami moczu. Chory pęcherz można jednak rozpoznać również po innych objawach:

 • ból pęcherza,
 • wrażenie parcia na mocz,
 • wydalanie moczu w niewielkiej ilości,
 • pieczenie, szczypanie i ból przy oddawaniu moczu,
 • pieczenie, ból albo zapalenie cewki moczowej (zwłaszcza podczas oddawania moczu),
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • krew w moczu,
 • częste oddawanie moczu w małej ilości,
 • zmiana wyglądu moczu (pieniący się, gęsty i o innym zapachu),
 • nietrzymanie moczu,
 • ból w okolicy nadłonowej (zwłaszcza w czasie oddawania moczu).

Całe szczęście, na leczenie zapalenia pęcherza moczowego można z powodzeniem zastosować skuteczne, domowe sposoby. Infekcja dróg moczowych to dziś żaden problem – łatwo można bowiem wyeliminować ją naturalnymi metodami, w zaciszu własnego mieszkania! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na anginę?

1 sposób – zioła do wypicia

Jeżeli w pęcherzu nagromadziły się bakterie i wywołały zapalenie, konieczne będzie oczyszczenie się od środka. Przydadzą się zwłaszcza herbatki owocowe (np. z liści borówki brusznicy), ale też napary ziołowe – śmiało możesz uzupełniać każdy o cytrynę wraz z miodem. Zioła, które uratują chory pęcherz, to głównie zioła moczopędne (np. szałwia i majeranek). To właśnie one uznawane są za najbardziej łagodzące stany zapalne pęcherza, oczyszczając go w zupełności.

Warto wspomnieć, że przeziębienie pęcherza, podobnie jak grzybica pochwy, dotyczy zazwyczaj kobiet – a to ze względu na ich anatomiczną budowę. Pomogą więc im również takie zioła, które równie dobrze zmniejszają przykre dolegliwości związane z innymi kobiecymi problemami dróg moczowych:

 • mącznica lekarska,
 • jałowiec pospolity,
 • skrzyp polny,
 • lubczyk ogrodowy,
 • nawłoć pospolita.

Innymi skutecznymi metodami na tę nieprzyjemną dolegliwość będą chociażby dobrze znane domowe sposoby na biegunkę, a także domowe sposoby na zaparcia.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego – naturalne metody leczenia

2 sposób – owoce żurawiny

Żurawina już od dawna znana jest jako jeden z najlepszych naturalnych sposobów na problemy związane z infekcją dróg moczowych – a już zwłaszcza pęcherza. Możesz w tym celu wypijać np. sok z żurawiny (najlepiej 2 albo 3 szklanki dziennie), który zmniejszy częstotliwość problemu bolącego pęcherza. Owoce żurawiny zawierają bowiem kwasy organiczne, jakie stwarzają z kolei środowisko niskiego pH. Mało tego, żurawina niezwykle skutecznie hamuje rozwijające się w pęcherzu bakterie! Warto połączyć ją zwłaszcza z innymi ziołami, jak wymienionymi powyżej – wówczas walka z zapaleniem pęcherza będzie najbardziej skuteczna!

Suszone żurawiny na zapalenie pęcherza
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza – 4 najlepsze metody

Równie dobrze możesz spożywać świeże albo suszone owoce żurawiny. Dlaczego? Otóż, zawarty w nich kwas chinolowy w wątrobie przeobraża się w kwas hipurowy – a on w połączeniu z witaminą C nie będzie umożliwiał osadzania się bakterii na pęcherzu i jego ściankach! Warto sięgnąć także po specjalistyczne preparaty, jakie zawierają ekstrakt z żurawiny. Żurawina i przyrządzone na jej bazie produkty to również skuteczne domowe sposoby na infekcje intymne, np. grzybicę pochwy! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.

3 sposób – nasiadówki i ciepłe kąpiele

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza wiążą się także z rozgrzewaniem ciała i tych okolic, które są zainfekowane. Możesz zatem wlać do wanny gorącą wodę i zastosować… napar z rumianku! Nie od dziś wiadomo, że rumianek wykazuje właściwości zarówno bakteriobójcze, jak i przeciwzapalne. Jeżeli jednak nie posiadasz wanny, możesz wypełnić wodą np. miskę i posiedzieć w niej około 15 minut. Możesz także zrobić nasiadówki z:

 • igliwia – najlepiej 0,5 kg sosnowych igieł zalanych wrzątkiem. Oczywiście, igły muszą zostać w zupełności zakryte, aby nie podrażniały delikatnych części ciała! Sosnowa kąpiel zadziała nie tylko rozgrzewająco, ale i odkażająco – a zawarta w igłach witamina C pomoże w walce z przeziębieniem, dodatkowo uodparniając organizm.
 • dziurawca i krwawnika – dodane do kąpieli z całą pewnością zniwelują stan zapalny pęcherza moczowego. Dziurawiec wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne oraz przeciwpasożytnicze, wspomagając leczenie infekcji.

4 sposób – termofor

Pamiętaj, że w zapaleniu pęcherza chyba najbardziej skuteczną metodą jest wygrzewanie zainfekowanego miejsca – zarówno ciepłymi kąpielami, naparami, nasiadówkami, jak i wypijaniem herbaty. Warto więc sięgnąć także po termofor, który przyniesie ulgę w bólu związanym z zapaleniem pęcherza. Nie zapomnij, że np. nagłe wyziębienie organizmu może poskutkować skokiem temperatury i pojawieniem się infekcji w drogach moczowych. Należy zadbać więc o wygrzewanie się – nie tylko ciepłą piżamą, kołdrą i podkręconą temperaturą w mieszkaniu, ale właśnie… termoforem.

Jeżeli akurat nie krwawisz i nie miesiączkujesz (o ile jesteś kobietą), rozgrzej za jego pomocą okolicę pęcherza. Najlepiej jest ułożyć termofor w okolicy krocza bądź kości łonowej. Metoda rozgrzewania termoforem owych partii ciała powinna zakończona zostać włożeniem na siebie ciepłych ciuchów i… przeleżeniem kilku godzin w łóżku. Przyjemne z pożytecznym, prawda?

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej