Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Zapalenie oka – jak powstaje?

Bardzo często na zapalenie spojówek mówi się również, że jest to choroba czerwonych oczu. To popularne schorzenie okulistyczne, jakie występuje na różnych etapach życia – u dzieci, dorosłych, w ciąży czy jako objaw choroby. Najczęściej jest to jednak stan zapalny błony śluzowej, będącą wewnętrzną częścią powieki – tą, która zakrywa gałkę oczną. Kiedy następuje w niej stan zapalny, naczynia stają się przekrwione. Właśnie dlatego zaczerwienione oczy świadczą zazwyczaj o stanie zapalnym oka. Czasami zapalenie spojówek (zwłaszcza nieleczone) może przekształcić się w ropne zapalenie spojówek. Wówczas warto wiedzieć, jak wyleczyć dolegliwość. Zanim jednak poznasz domowe sposoby na zapalenie spojówek dobrze wiedzieć, jakie rodzaje zapalenia pojawiają się najczęściej. A więc, wyróżnić można zapalenia spojówek:

 • bakteryjne – powstaje najczęściej przez obecność bakterii gronkowca oraz paciorkowca. W spojówce pojawia się wówczas śluzowo-ropna wydzielina. Bakteryjnemu zapaleniu spojówki najczęściej towarzyszą powiększone węzły chłonne.
 • wirusowe – spowodowane obecnością adenowirusów. Stan zapalny często występuje w rogówce i ciężko jest go wyleczyć. Zazwyczaj pojawia się razem z ospą wietrzną bądź półpaścem.
 • grzybicze – zapalenie pojawia się najczęściej po długiej kuracji antybiotykowej bądź po przyjmowaniu sterydów.
 • chlamydiowe – powstaje przez podłoże… genetyczne. Najbardziej narażone na powikłania są aktywnie seksualnie osoby.
 • alergiczne – spowodowane uczuleniem bądź nadwrażliwością. Zazwyczaj dzieli się zapalenie na:
  • nieżytowe – sezonowe, wywołane uczuleniem np. na pyłki,
  • pryszczykowe – dotyczy dzieci żyjących w złych warunkach higienicznych,
  • przewlekłe – związane jest z uczuleniem na niektóre leki.

Całe szczęście, domowe sposoby pozwolą na uporanie się z większością dolegliwości. Co będzie najlepszym rozwiązaniem na pieczenie oczu?

1 sposób – okłady

Okłady, podobnie jak domowe sposoby na jęczmień w oku, są dobrym sposobem na pozbycie się dolegliwości związanych z zapaleniem spojówek. Okładami leczy się również zapalenie ucha – również będąc… w ciąży! Warto skorzystać szczególnie z właściwości lodu – najszybciej łagodzi on bowiem obrzęk oczu i zmniejsza ich zaczerwienienie. Lód pozwoli na efektywne przyniesienie ulgi spojówkom, redukując ich pieczenie czy swędzenie. Oczywiście, okłady nie wyleczą zapalenia, jednak znacznie zredukują jego objawy. Wystarczy też, że zamoczysz ręcznik w lodowatej wodzie. Po odciśnięciu nadmiar możesz taki zimny ręcznik położyć sobie na oczach. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia?

Okłady na zapalenie spojówek
Domowe sposoby na zapalenie spojówek – 4 sprawdzone metody

Innym sposobem będą okłady z herbaty. Możesz wykorzystać w tym celu chociażby napar z herbaty ze… świetlika. Wykazuje on bowiem silne działanie przeciwzapalne oraz oczyszczające. Przyda się również surowy ziemniak – z jego plastrów można zrobić naprawdę dobry okład na oczy. Co ciekawe, plastry ziemniaka to również dobre domowe sposoby na migrenę! Wystarczy, że umyte warzywo pokroisz na plastry i położysz sobie na czoło i skroń na ok. 20 minut.

Leczenie domowe zapalenia spojówek

2 sposób – gorące kompresy

Oprócz powyższych okładów, jak okłady z herbaty czy ziemniaka, można zrobić także gorące kompresy. Świetnym sposobem będzie kompres przygotowany z olejków, np. różanym czy lawendowym. Warto pamiętać, że dobre właściwości posiada również rumianek na zapalenie spojówek. Wystarczy, że dodasz kilka kropli olejku rumiankowego na ręcznik zanurzony w gorącej wodzie. Odczekaj, żeby się nie poparzyć i połóż kompres na zamkniętych oczach. Powinno się trzymać ręcznik do momentu, aż nie wystygnie całkowicie. Możesz kłaść rumianek na zapalenie spojówek w postaci olejku nawet 4 razy na dzień. Gorący kompres nie dość, że zwiększy komfort w trakcie schorzenia, będzie dobry również na ropne zapalenie spojówek!

Oprócz kompresu z olejków, warto sięgnąć także po miód i mleko. Jak przygotować leczniczy kompres z tych składników? Wystarczy przestrzegać wykonać tych kilka kroków:

 1. Zagotuj mleko.
 2. Dodaj kilka łyżeczek miodu do gorącego wywaru.
 3. Zanurz w całości wacik, aby przykładać go później do oczu.
 4. Warto też za pomocą takiego kompresu zdjąć wszelką, pojawiającą się wydzielinę z oczu. Jeśli szukasz więcej porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból zatok.

3 sposób – cebula , czosnek i koper

Warto dodawać do przygotowywanych potraw dużą ilość zarówno cebuli, jak i czosnku. Właśnie w nich znajdują się bowiem naturalne substancje, jakie wykazują działanie przeciwbakteryjne. Tak więc, za ich pomocą będziesz w stanie pozbyć się szczególnie zapalenia spojówek podłoża bakteryjnego!

Nie zapomnij też o pozytywnym działaniu nasion kopru. Ugotuj je w wodzie, zostawiając do ostygnięcia. Odcedź następnie nasiona i przemywaj pozostałą po nich wodą oczy przynajmniej 2 razy dziennie. Dzięki takiemu „patentowi” zmniejszysz zaczerwienienie i swędzenie oczu!

4 sposób – przestrzeganie ważnych zasad w trakcie zapalenia spojówek

 1. Nie narażaj oczu na działanie promieni słonecznych!
 2. Nie trzyj oczu!
 3. Unikaj kąpieli w basenie!
 4. Nie nakładaj makijażu na oczy!
 5. Nie zakładaj soczewek kontaktowych!
 6. Nie nadwyrężaj wzroku!
 7. Nie przerywaj zaleconych kuracji!
 8. Stosuj preparaty w postaci maści lub kropel zwłaszcza, jeżeli przebywasz długo poza domem!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej