Domowe sposoby na zapalenie spojówek – 4 sprawdzone metody
Zapalenie oka nie należy do najprzyjemniejszych dolegliwości. To jedna z tych przypadłości, jakie atakują narząd wzroku zawsze i to… niezależnie od wieku. Najczęściej zaczyna się jako pieczenie oczu, łzawienie i kłucie. Zaczerwienione oczy mogą być przyczyną różnych czynników. Całe szczęście, istnieją dobre domowe sposoby na zapalenie spojówek. Jak wykorzystać leczenie domowe w niwelowaniu problemu? Dowiesz się z poniższego artykułu!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Domowe sposoby na zapalenie spojówek
Zapalenie oka – jak powstaje?
Bardzo często na zapalenie spojówek mówi się również, że jest to choroba czerwonych oczu. To popularne schorzenie okulistyczne, jakie występuje na różnych etapach życia – u dzieci, dorosłych, w ciąży czy jako objaw choroby. Najczęściej jest to jednak stan zapalny błony śluzowej, będącą wewnętrzną częścią powieki – tą, która zakrywa gałkę oczną. Kiedy następuje w niej stan zapalny, naczynia stają się przekrwione. Właśnie dlatego zaczerwienione oczy świadczą zazwyczaj o stanie zapalnym oka. Czasami zapalenie spojówek (zwłaszcza nieleczone) może przekształcić się w ropne zapalenie spojówek. Wówczas warto wiedzieć, jak wyleczyć dolegliwość. Zanim jednak poznasz domowe sposoby na zapalenie spojówek dobrze wiedzieć, jakie rodzaje zapalenia pojawiają się najczęściej. A więc, wyróżnić można zapalenia spojówek:
- bakteryjne – powstaje najczęściej przez obecność bakterii gronkowca oraz paciorkowca. W spojówce pojawia się wówczas śluzowo-ropna wydzielina. Bakteryjnemu zapaleniu spojówki najczęściej towarzyszą powiększone węzły chłonne.
- wirusowe – spowodowane obecnością adenowirusów. Stan zapalny często występuje w rogówce i ciężko jest go wyleczyć. Zazwyczaj pojawia się razem z ospą wietrzną bądź półpaścem.
- grzybicze – zapalenie pojawia się najczęściej po długiej kuracji antybiotykowej bądź po przyjmowaniu sterydów.
- chlamydiowe – powstaje przez podłoże… genetyczne. Najbardziej narażone na powikłania są aktywnie seksualnie osoby.
- alergiczne – spowodowane uczuleniem bądź nadwrażliwością. Zazwyczaj
dzieli się zapalenie na:
- nieżytowe – sezonowe, wywołane uczuleniem np. na pyłki,
- pryszczykowe – dotyczy dzieci żyjących w złych warunkach higienicznych,
- przewlekłe – związane jest z uczuleniem na niektóre leki.
Całe szczęście, domowe sposoby pozwolą na uporanie się z większością dolegliwości. Co będzie najlepszym rozwiązaniem na pieczenie oczu?
1 sposób – okłady
Okłady, podobnie jak domowe sposoby na jęczmień w oku, są dobrym sposobem na pozbycie się dolegliwości związanych z zapaleniem spojówek. Okładami leczy się również zapalenie ucha – również będąc… w ciąży! Warto skorzystać szczególnie z właściwości lodu – najszybciej łagodzi on bowiem obrzęk oczu i zmniejsza ich zaczerwienienie. Lód pozwoli na efektywne przyniesienie ulgi spojówkom, redukując ich pieczenie czy swędzenie. Oczywiście, okłady nie wyleczą zapalenia, jednak znacznie zredukują jego objawy. Wystarczy też, że zamoczysz ręcznik w lodowatej wodzie. Po odciśnięciu nadmiar możesz taki zimny ręcznik położyć sobie na oczach. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia?
Innym sposobem będą okłady z herbaty. Możesz wykorzystać w tym celu chociażby napar z herbaty ze… świetlika. Wykazuje on bowiem silne działanie przeciwzapalne oraz oczyszczające. Przyda się również surowy ziemniak – z jego plastrów można zrobić naprawdę dobry okład na oczy. Co ciekawe, plastry ziemniaka to również dobre domowe sposoby na migrenę! Wystarczy, że umyte warzywo pokroisz na plastry i położysz sobie na czoło i skroń na ok. 20 minut.
Leczenie domowe zapalenia spojówek
2 sposób – gorące kompresy
Oprócz powyższych okładów, jak okłady z herbaty czy ziemniaka, można zrobić także gorące kompresy. Świetnym sposobem będzie kompres przygotowany z olejków, np. różanym czy lawendowym. Warto pamiętać, że dobre właściwości posiada również rumianek na zapalenie spojówek. Wystarczy, że dodasz kilka kropli olejku rumiankowego na ręcznik zanurzony w gorącej wodzie. Odczekaj, żeby się nie poparzyć i połóż kompres na zamkniętych oczach. Powinno się trzymać ręcznik do momentu, aż nie wystygnie całkowicie. Możesz kłaść rumianek na zapalenie spojówek w postaci olejku nawet 4 razy na dzień. Gorący kompres nie dość, że zwiększy komfort w trakcie schorzenia, będzie dobry również na ropne zapalenie spojówek!
Oprócz kompresu z olejków, warto sięgnąć także po miód i mleko. Jak przygotować leczniczy kompres z tych składników? Wystarczy przestrzegać wykonać tych kilka kroków:
- Zagotuj mleko.
- Dodaj kilka łyżeczek miodu do gorącego wywaru.
- Zanurz w całości wacik, aby przykładać go później do oczu.
- Warto też za pomocą takiego kompresu zdjąć wszelką, pojawiającą się wydzielinę z oczu. Jeśli szukasz więcej porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból zatok.
3 sposób – cebula , czosnek i koper
Warto dodawać do przygotowywanych potraw dużą ilość zarówno cebuli, jak i czosnku. Właśnie w nich znajdują się bowiem naturalne substancje, jakie wykazują działanie przeciwbakteryjne. Tak więc, za ich pomocą będziesz w stanie pozbyć się szczególnie zapalenia spojówek podłoża bakteryjnego!
Nie zapomnij też o pozytywnym działaniu nasion kopru. Ugotuj je w wodzie, zostawiając do ostygnięcia. Odcedź następnie nasiona i przemywaj pozostałą po nich wodą oczy przynajmniej 2 razy dziennie. Dzięki takiemu „patentowi” zmniejszysz zaczerwienienie i swędzenie oczu!
4 sposób – przestrzeganie ważnych zasad w trakcie zapalenia spojówek
- Nie narażaj oczu na działanie promieni słonecznych!
- Nie trzyj oczu!
- Unikaj kąpieli w basenie!
- Nie nakładaj makijażu na oczy!
- Nie zakładaj soczewek kontaktowych!
- Nie nadwyrężaj wzroku!
- Nie przerywaj zaleconych kuracji!
- Stosuj preparaty w postaci maści lub kropel zwłaszcza, jeżeli przebywasz długo poza domem!
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!